Francuzi prvi polufinalisti Svjetskog prvenstva

Francuska nogometna reprezentacija prvi je polufinalist Svjetskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalu u Nižnjem Novgorodu svladala Urugvaj 2:0 (1:0).

Strijelci za Francusku bili su Raphael Varane u 40. i Antoine Griezmann u 61. minuti.

Francuska je bila favorit i prije početka utakmice, a taj je status bio još izraženiji kada se saznalo kako Urugvaj ne može računati na svog sjajnog napadača EdinsonaCavanija koji se nije uspio oporaviti od ozljede mišića koju je zadobio u susretu osmine finala protiv Portugala.

Ipak, početak utakmice protekao je u dominaciji Urugvaja koji je u prvih pet minuta stvorio dvije zanimljive situacije pred francuskim vratima, ali nisu uspjeli konkretnije zaprijetiti Llorisu. U prvih pola sata utakmice jedinu pravu priliku za pogodak stvorila je Francuska kada je Giroud u 15. minuti uspio glavom prebaciti loptu do Mbappea, no mladi je napadač reagirao izrazito loše u situaciji kada je neometan na sedam-osam metara od gola odlučio odmah pucati prema vratima. Pogrešno je procijenio trenutak kada skočiti i loptu je poslao daleko preko gola.

Prvi udarac u okvir gola na utakmici dogodio se tek u 35. minuti kada je Betancur pucao s vrha kaznenog prostora, no njegov pokušaj Lloris je lagano obranio.

Francuska je povela iz svog prvog, a pokazat će se i jedinog udarca u okvir gola u prvih 45 minuta. Betancur je neoprezno srušio Tolissoa na desnoj strani francuskog napada, Griezmann je uputio odličan centaršut na 10-ak metara metara gdje je Varane u skoku odlično prebacio loptu u suprotni kut nemoćnog Muslere.

Urugvaj je najbolju priliku za poravnanje propustio samo četiri minute potom. Tada je južnoamerički predstavnik izborio slobodni udarac iz slične situacije kao i Francuska kod pogotka, u kaznenom prostoru najviše je skočio Caceres, ali njegov udarac u sam donji desni kut Lloris je uspio zaustaviti da bi urugvajski kapetan Godin odbijenu loptu sa samo metra udaljenosti od gola poslao u vanjsku stranu mreže.

Na kraju prvog dijela utakmice Urugvaj je imao četiri udarca u okvir gola, a Francuska jedan, no u prednosti je bila Francuska.

Susret je praktički odlučen u 61. minuti kada je kardinalno pogriješio inače pouzdani urugvajski vratar Fernando Muslera. Njemu je ne odviše jak udarac Griezmanna s 20-ak metara koji je išao po sredini gola prošao kroz ruke i završio u mreži.

Usprkos velikom trudu, Urugvaj do kraja utakmice nije uspio složiti niti jednu opasnu situaciju pred francuskim golom te su "galski pijetlovi" izborili plasman među četiri najbolje selekcije u Rusiji.

Francuska će u polufinalu u utorak 10. srpnja u Sankt Peterburgu igrati protiv Belgije koja je pobijedila Brazil 2:1.

URUGVAJ - FRANCUSKA 0:2 (0:1)