Svjetski prvaci uraganski krenuli u obranu titule

Hrvatska vaterpolska reprezentacija fantastično je otvorila SP u Južnoj Koreji i na najbolji način krenula u obranu titule prvaka svijeta koju je osvojila prije dvije godine u Budimpešti.

Po lokalnom vremenu od 12:30, a po hrvatskom u 5:30 ujutro, prvaci svijeta deklasirali su reprezentaciju Australije s visokih 14:4.

Rapsodija Hrvatske na otvaranju SP-a

Australci su u prošlosti su znali biti nezgodni za Hrvatsku, često su nam stvarali probleme i čak nas izbacivali s velikih natjecanja, kao na SP-u u Barceloni 2003. Danas je priča bila sasvim drugačija. Od početka do kraja utakmice gledali smo rapsodiju hrvatskih vaterpolista. Iz minute u minutu, iz četvrtine u četvrtinu, rasla je hrvatska prednost i samo je bilo pitanje s koliko će razlike završiti.

Momčad Australije, koju vodi naš bivši reprezentativac Elvis Fatović, ni u jednom trenutku nije uspjela parirati razigranoj selekciji Hrvatske koja je od Klokana bila bolja u svim segmentima igre, pa i u plivanju.

Najefikasniji u hrvatskoj reprezentaciji bio je Ante Vukičević, koji je postigao čak šest pogodaka, dok je dvostruki strijelac bio Lovro Miloš.

Sve golove Australci su postigli s igračem više, a dvostruki strijelac bio je Aaron Younger.

Hrvatska je, uz Mađare, najveći favorit za zlato

Hrvatska je dva puta osvojila naslov prvaka svijeta. U Budimpešti prije dvije godine i prije 12 godina, kad je turnir bio u Australiji. Oba puta u finalu padali su Mađari, koji bi i na ovom turniru trebali biti najveći rival igračima Ivice Tucka u pohodu na zlato.

Naime, olimpijski i europski prvak Srbija na ovaj je turnir došla praktički u B sastavu. Dejan Savić na Svjetsko prvenstvo u Južnu Koreju poveo je oslabljenu momčad, odlučio je sedam glavnih igrača (oba Pijetlovića, oba Mitrovića, Filipovića, Prlainovića i Aleksića) odmoriti jer glavni cilj Svjetskog prvenstva - plasman na Olimpijske igre - ostvaren je osvajanjem Svjetske lige.

''Ne znam je li to dobro ili nije, moj prijatelj Dejan Savić i ja nismo razgovarali o tome i uopće ne razmišljam o tome u kakvom je Srbija sastavu'', rekao je Tucak, uz kojeg je opet, kao njegov pomoćnik, Sandro Sukno.

''Neću reći da ćemo osvojiti zlato, za mene je dovoljno da imamo momčad koja svim srcem želi napraviti velike stvari. A drugi sigurno razmišljaju o nama i boje nas se'', rekao je Tucak uoči puta u Južnu Koreju.

Raspored utakmica u skupini:

15. srpnja: Hrvatska - Australija (5.30 po srednjoeuropskom vremenu)
17. srpnja: Hrvatska - SAD (2.50)
19. srpnja: Hrvatska - Kazahstan (13.30)

U prvom dvoboju naše skupine SAD su s 16:7 svladale Kazahstan, dok su u derbiju skupine A Srbija i Crna Gora odigrali 10:10.

U skupini A su Srbija, Crna Gora, Grčka i Južna Koreja, u skupini C Mađarska, Španjolska, Novi Zeland i JAR, a u skupini D Italija, Njemačka, Brazil i Japan. Pobjednik skupina izravno će u četvrtfinale, gdje bi suparnik trebao biti Japan ili Njemačka.

Prvoplasirane reprezentacije iz svake od četiri skupine izravno će se plasirati u četvrtfinale, a druga i treća reprezentacija iz svake skupine će igrati utakmice za plasman među osam najboljih.

Dvoboji osmine finala na rasporedu su 21. srpnja, a četvrtfinala 23. srpnja.

Plasman na Olimpijske igre osigurat će samo dvije reprezentacije koje će igrati u finalu, a ako među njima bude Srbija, koja je sudjelovanje na OI-a ostvarila osvajanjem prvog mjesta u Svjetskoj ligi, onda će u Tokio putovati i trećeplasirana momčad sa SP-a u Južnoj Koreji.