Jakob Ingebrigtsen postavio norveški rekord uz socijalnu distancu

Iako su atletska natjecanja diljem svijeta otkazana zbog pandemije koronavirusa, braća Ingebrigtsen traže nove izazove.

Tako su u Stavangeru poštujući pravila socijalne distance organizirali cestovnu utrku na 5 km s ciljem postavljanja novog norveškog rekorda.

Nastupilo je pet trkača, a pobijedio je Jakob (19) s novim rekordom 13:28, istrčavši vrijeme devet sekundi brže od dosadašnjeg rekorda Sondre Norstad Moena iz 2019. Brže od starog norveškog rekorda išao je i Henrik Ingebrigtsen (29) koji je istrčao vrijeme 13:32.

- Morali smo biti sigurni da je staza izmjerena i natjecanje odobreno od strane atletske asocijacije, kazao je Gjert Ingebrigtsen, njihov otac i trener, za ABC Nyheter.

- Za dečke je bilo najvažnije imati dobro iskustvo i započeti sezonu, dodao je otac.

I za Henrika i Jakoba ovo je bila prva natjecateljska utrka ove sezone. Jakob, mlađi od glasovite braće, je posljednju utrku imao u prosincu na Europskom prvenstvu u krosu gdje je osvojio četvrti U20 naslov. Prošle godine je na Svjetskom prvenstvu u Dohi završio četvrti na 1500 metara i peti na 5000 metara. Prije toga je u srpnju srušio norveški rekord na 5000 metara na stazi kada je u Londonu na mitingu Dijamantne lige završio bio drugi s rezultatom 13:02.

Na posljednjem EP-u 2018. u Berlinu osvojio je zlato na 1.500 i 5.000 metara.
Henrik se nije natjecao od SP-a u Dohi gdje je osvojio 13. mjesto na 5.000 metara. Henrik je 2012. osvojio europsko zlato na 1.500 metara, a od tada je osvojio još šest medalja na Europskim prvenstvima.

Atletikom se bavi i treći brat Ingebrigtsen, Filip (27), kao i 14-godišnja Ingrid. Filipovi najbolji rezultati su bronca na SP-u u Londonu 2017. na 1.500 metara, te europsko zlato 2016. u istoj disciplini.

Dodajmo kako Gjert i Tone Ingebrigtsen imaju još troje djece, Kristoffera, Martina i Williama.