Davis Cup: Hrvatska i Kanada izjednačene nakon prvoga dana

Nakon što je Borna Ćorić za dva sata i 20 minuta pobijedio Vaseka Pospisila te donio vodstvo hrvatskoj Davis Cup reprezentaciji protiv Kanade, 18-godišnji Denis Shapovalov je za sat i 50 minuta svladao Viktora Galovića sa 6:4, 6:4, 6:2 i izjednačio rezultat na 1:1 u dvoboju prvoga kola Svjetske skupine, koji se odigrava u osječkoj dvorani Gradski vrt.

Galovićev Davis Cup debi pred domaćim navijačima nije ispao onako kako je 27-godišnji tenisač rođen u Novoj Gradišci zamišljao, a najveći razlog za to su neiskorištene 'break' prilike u prvom i drugom setu. U prvom je propustio tri, a u drugom dvije pa su Shapovalovu za osvajanje prve dvije dionice bila dovoljna dva 'breaka'.

Najbolji kanadski tenisač u Osijeku prvi je 'break' napravio odmah na početku dvoboja, a u drugom setu je oduzeo servis Galoviću za vodstvo 5-4.

Naš je tenisač poveo 2:1 u trećem setu, ali je Shapovalov nizom od pet gemova priveo meč kraju i opravdao status prvog igrača svoje reprezentacije.

Na taj način će pobjednik dvoboja biti odlučen tek u nedjelju, a koja će reprezentacija u posljednji dan ući s prednošću ovisiti će o ishodu subotnjeg dvoboja parova. Za Kanadu će igrati 45-godišnji Daniel Nestor i 27-godišnji Vasek Pospisil, dok su za Hrvatsku prijavljeni Ivan Dodig i Frankoo Škugor, ali je vrlo vjerojatno da će Škugora zamijeniti Marin Čilić, koji je u petak bio samo u ulozi navijača.

Subotnji dvoboj parova u osječkoj dvorani Gradski vrt započinje u 14 sati, a izbornici do sat vremena prije početka meča mogu promijeniti igrače koje su nominirali u četvrtak na ždrijebu.

HRVATSKA - KANADA 1-1
Borna Ćorić - Vasek Pospisil 3-6, 6-2, 6-3, 6-2
Viktor Galović - Denis Shapovalov 4-6, 4-6, 2-6

TIJEK MEČA GALOVIĆ - SHAPOVALOV:
[TREĆI SET] Kakav poen, Galović ne reagira najbolje na mreži i omogućava Shapovalovu da se izvuče iz izgubljene situacije, a on dolazi do prvog breaka u trećem setu. Shapovalov sad vodi 5:2 i servira za meč. Hrvat je pustio ruku i odigrao dva sjajna poena te poveo 0:40. S nekoliko odličnih udaraca preokrenuo je mladi Kanađanin i sa 6:2 osvojio treći set i osigurao ukupnih 1-1.

[DRUGI SET] Kod vodstva 1:0 Shapovalov prijeti Galoviću još jednim neugodnim breakom. Imao je čak četiri prilike za break, ali izvukao se Galović! Važan gem, da je nakon dobivenog seta Kanađanin odmah oduzeo početni udarac bilo bi psihološki vrlo nezgodno. Ipak, i drugi set otišao je na stranu Kanađanina.

[PRVI SET] Pomalo impresionirani Galović brzo gubi servis. Kod vodstva Šapovalova 3:1 imao je veliku šansu za povratak - 0:40 - no nije uspio doći do breaka. U svom servis-gemu bez izgubljenog poena Kanađnin osigurava 6:4 i prvi set.