Neke su hollywoodske zvijezde, pjevači i pjevačice, te razne druge poznate osobe u Sjedinjenim Američkim Državama preko Twittera i na druge načine izrazile svoje nezadovoljstvo odlukom tamošnjeg Vrhovnog suda koja se odnosi na zaštitu ljudskog života od začeća.
VIDEO: https://video-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t42.1790-2/290609386_412725200796250_77709704867606489_n.mp4?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=985c63&efg=eyJybHIiOjM4OCwicmxhIjo3NTQsInZlbmNvZGVfdGFnIjoic3ZlX3NkIn0%3D&_nc_ohc=ofjTsfyAVecAX84DxOr&rl=388&vabr=216&_nc_ht=video-vie1-1.xx&edm=ACRN2rcEAAAA&oh=00_AT-pohRdP-46902CEwM592sldGCfpNiiJ9FgFpNuy_3-uQ&oe=62BB10CC
“Bijesni i zabrinuti”
Tako je pjevačica Lily Allen na koncertu nepristojnim kretnjama izrazila što misli o odluci Vrhovnog suda. Rapper Kendrick Lamar je napravio ‘umjetnički performance’ koji je neugodan za gledati, uvredljiv, te iznosi pogrešne teze, a pjevačica Billie Eilish o tome je govorila na svojem koncertu. Javile su se i nogometašica Megan Rapinoe, koja se javno deklarira kao lezbijka, glumica Sophie Turner, glumica Taraji P. Henson, te glumac Dylan O’Brien s prostačkim i uvredljivim tweetom…
Poznata glumica i dobitnica Oscara Halle Berry napisala je da je bijesna, te pozvala na zajedničku borbu.
Pjevačica Taylor Swift također je protiv odluke Vrhovnog suda, te smatra da je to nazadovanje.
Neki su napisali da su bijesni i zabrinuti za ženska prava, javlja Daily Wire.
Presuda Vrhovnog suda
Američki Vrhovni sud proteklog je petka srušio 50 godina staru presudu kojom je legaliziran pobačaj u cijelom SAD-u.
Najviše zakonodavno tijelo poništilo je presudu Roe protiv Wadea, kojom je 1973. godine zajamčena ustavna zaštita pobačaja u SAD-u. Za ovaj tektonski obrat, kada je u pitanju zaštita nerođenog života u SAD-u, zaslužna je južna američka savezna država Mississippi koja je pokrenula osporavanje odluke Roe protiv Wadea na Vrhovnom sudu.
Vrhovni sud stao je na stranu države Mississippi i poništio presudu Roe protiv Wadea.
Presudom u slučaju Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, najviša američka sudska instancija vratila je pitanje reguliranja pobačaja na razinu saveznih država.
Sudac Samuel Alito u mišljenju većine istaknuo je da “pobačaj predstavlja duboko moralno pitanje o kojemu Amerikanci imaju oštro oprečne stavove”.
“Ustav ne zabranjuje građanima svake savezne države da reguliraju ili zabranjuju pobačaj”, dodao je.
“Pobačaj je temeljno moralno pitanje. Ustav ne zabranjuje građanima svake savezne države da reguliraju ili zabrane pobačaj. Roe i Casey prisvojili su taj autoritet”, stoji u odluci. “Sada odbacujemo te odluke i vraćamo autoritet narodu i njihovim izabranim predstavnicima.”
Odluku su podržali vrhovni suci Samuel A. Alito, Clarence Thomas, Neil M. Gorsuch, Brett M. Kavanaugh i Amy Coney Barrett. Predsjednik suda John Roberts dao je izdvojeno mišljenje suglasno s presudom. Troje sudaca, Stephen Breyer, Sonia Sotomayor i Elena Kagan glasovali su protiv.
Podsjećamo, troje sudaca koji su glasovali za ovu povijesnu presudu (Gorscuh, Kavanaugh i Coney Barrett) imenovao je bivši američki predsjednik Donald Trump.
“Odluka je bila u koliziji s Ustavom od prvog dana”
Zaključak većine napisao je sudac Samuel Alito.
Alito je istaknuo da je slučaj Roe bio “katastrofalno u krivu” i “u koliziji s Ustavom od dana odluke”.
“Slučaj Roe je katastrofalno pogrešan od samog početka”, napisao je sudac Samuel Alito. “Argumentacija je bila iznimno slaba, a odluka je imala štetne posljedice. Daleko od nacionalnog rješavanja pitanja pobačaja, Roe i Casey rasplamsali su raspravu i samo produbili podjele.”
Zakoni koji se odnose na pobačaj sada će biti vraćeni državama na odlučivanje.
Sudac Alito dodao je da je u slučaju Roe sud “uzurpirao ovlasti rješavanja pitanja od duboke moralne i društvene važnosti koje Ustav nedvosmisleno ostavlja građanima”.
“Vrijeme je da se poštuje Ustav i pitanje pobačaja vrati narodu i njihovim izabranim predstavnicima”, piše u presudi.
Sudci Stephen Breyer, Sonia Sotomayor i Elena Kagan podnijeli su zajedničko izdvojeno mišljenje.
“Koji god bio točan opseg nadolazećih zakona, jedan rezultat odluke je izvjestan: smanjenje prava žena i njihovog statusa slobodnih i ravnopravnih građana”, tvrde neistomišljenici.
Slučaj Dobbs protiv Jackson Women’s Health Organization pokrenut je nakon što je Mississippi 2018. godine donio HB 1510, Zakon o gestacijskoj dobi.
Zakon je zabranio pobačaj nakon 15. tjedana trudnoće, osim u hitnim slučajevima i u slučajevima teških abnormalnosti zametka.
Zakon je pokušala osporiti jedina klinika za pobačaje u toj saveznoj državi, Jackson Women’s Health Organization, koja osigurava pobačaje do 16 tjedana, i koja je tužila Thomasa Dobbsa, čelnika državnog ureda za zdravstvo, a niži sudovi redom su zabranili provedbu zakona. No, država Mississippi žalila se na svaku presudu.
Mississippi je slučaj proslijedio Vrhovnom sudu, navodeći da se odluke slučaja ‘Roe’ i ‘Casey’ treba poništiti. Naveli su dokaze da fetusi mogu osjetiti bol već nakon deset tjedana. Usmene rasprave održane su pred sudom u prosincu 2021.
Dana 2. svibnja 2022. u Politico je procurio nacrt mišljenja koji je napisao sudac Samuel Alito. Objava nacrta izazvala je val prosvjeda i reakcije protiv konzervativnih sudaca, uključujući napade na pro-life trudničke centre i osujećenu namjeru atentata na sudca Bretta Kavanaugha.
Hrvatska u svibnju i lipnju hodala za život
U svibnju i lipnju diljem Hrvatske održavala se manifestacija Hod za život čiji su sudionici u raznim gradovima – od istoka do juga Lijepe Naše – izrazili svoju podršku zaštiti života od začeća do prirodne smrti.
Izvor: narod.hr/Daily Wire