Župa sv. Ilije Proroka u Veljacima danas je svečano proslavila blagdan svoga nebeskog zaštitnika, jednog od najvećih proroka Staroga zavjeta. Središnjem misnom slavlju prethodila je trodnevnica tijekom koje su se brojni vjernici molitvom, ispovijedi i zajedničkim okupljanjima duhovno pripremali za proslavu župne svetkovine.

Na blagdan sv. Ilije program je započeo molitvom krunice, nakon čega je oko “Čaira” prošla svečana procesija s kipom sv. Ilije Proroka. U procesiji su sudjelovali brojni vjernici, ministranti, članovi župnih zajednica i djeca, svjedočeći zajedništvo i odanost svom zaštitniku.

Nakon procesije uslijedilo je svečano euharistijsko slavlje koje je predvodio fra Ivan Prusina, uz sudjelovanje velikog broja vjernika iz Veljaka i okolnih župa.

U svojoj propovijedi fra Ivan govorio je o proroku Iliji kao uzoru hrabrosti, ustrajnosti i nepokolebljive vjere. Podsjetio je kako je Ilija živio u vremenu kada je bilo teško ostati vjeran Bogu, ali se nije pokolebao pred izazovima i pritiscima, nego je hrabro svjedočio istinu.

“Prorok Ilija poziva i nas da budemo čvrsti u vjeri, da se ne predajemo pred izazovima današnjega vremena i da ostanemo vjerni vrijednostima koje smo primili od svojih roditelja i predaka. Kršćanin nije pozvan biti vjernik samo po imenu, nego svojim životom svjedočiti Evanđelje i živjeti ono što vjeruje, poručio je fra Ivan.

Govoreći o današnjem vremenu, istaknuo je kako su i suvremeni čovjek i društvo suočeni s brojnim izazovima koji često udaljavaju od Boga i kršćanskih vrijednosti. Vjernike je pozvao da, po primjeru sv. Ilije, ostanu odlučni, hrabri i vjerni, ne bojeći se svjedočiti svoju vjeru u svakodnevnom životu. Svečano misno slavlje pjesmom je uzveličao Župni zbor Veljaci, koji je pjevao i na uočnicu te na samu svetkovinu.

Proslava sv. Ilije i ove je godine okupila velik broj vjernika koji su zajedničkom molitvom, procesijom i svetom misom zahvalili svome nebeskom zaštitniku te uputili molitve za svoje obitelji, župu i cijeli kraj.

Na kraju misnog slavlja župnik fra Ante Kelava zahvalio se svima koji su pomogli da ovogodišnja proslava Ilindana u Veljacima protekne u najboljem redu, a posebno se zahvalio predvoditelju misnog slavlja fra Ivanu Prusini, koji je za tu prigodu stigao čak iz Švicarske gdje se trenutno nalazi na službi.

Misnom slavlju nazočio je i pjevač Željko Bebek, a brojni misnici su iskoristili tu prigodu pa su se po završetku misnog slavlja fotografirali s poznatim pjevačem.

Radio Ljubuški