Nogometaši zagrebačkog Dinama priredili su čudo nakon što su u uzvratnom susretu osmine finala Europske lige na stadionu Maksimir nakon produžetaka pobijedili Tottenham sa 3-0 i tako nadoknadili poraz 0-2 iz prve utakmice.

Tottenham je u Londonu slavio sa 2-0, no Dinamo je u uzvratu golovima Mislava Oršića (63, 83, 106) uspio prirediti senzaciju izborivši plasman u četvrtfinale.

U šokantnom tjednu u kojem je ostao bez trenera Zorana Mamića koji presudom Vrhovnog suda mora na četiri godine i osam mjeseci u zatvor zbog sudjelovanja u izvlačenju 116 milijuna kuna iz Dinama, “Modri” su odigrali jednu od najbolji utakmica posljednjih godina.

Mamićevo mjesto zauzeo je njegov pomoćnik Damir Krznar ostvarivši jednu od najvećih pobjeda u povijesti kluba. Posljednji put Dinamo je igrao u četvrtfinalu nekog europskog Kupa 1970. godine, kada je poražen u četvrtfinalu Kupa kupova od Schalkea.

Ždrijeb parova četvrtfinala je petak u Nyonu.

Svjestan kako ima dva gola prednosti iz prve utakmice Jose Mourinho je postavio čvrsti blok pred svoja vrata i kontrolirao je igru. Nije bilo potrebe juriti i riskirati. Dinamo se trudio, ali u prvih pola sata nismo vidjeli previše opasnosti ispred Livakovića Llorisa.

No, u završnici je svaki klub imao po jednu priliku. Lovri Majeru se otvorio prostor u 35. minuti, pucao je, ali je lopta prošla pored stative. Gosti su uzvratili u 44. minuti, no Livaković je obranio Kaneov udarac.U prvih 45 minuta Dinamova obrana je dobro funkcionirala, no nedostajalo je konkretnosti na drugoj strani terena.

U nastavku susreta hrvatski prvak je zaigrao hrabrije i u 62. minuti Oršić je fantastičnim udarcem s ruba kaznenog prostora pogodio za 1-0. Oršić je ušao s krila na svoju desnu nogu i zabio u rašlje pored nemoćnog Llorisa.

Gosti su u 72. minuti bili korak do izjednačenja, Lo Celso je pucao, no Livaković je sjajno obranio.

Pet minuta prije kraja Dinamo je uspio zabiti i drugi gol i tako anulirati zaostatak iz prve utakmice, a ponovo je zabio Oršič. Ademi je prošao po lijevoj strani, dodao do Atiemwena koji je sjajno proigrao do Oršića koji je zabio za 2-0.

Čudo nad čudima se dogodilo u 106. minuti kada je nevjerojatni Oršić zabio hat-trick. Dobio je loptu na lijevom krilu, probio se kroz trojicu igrača Tottenhama i s ruba kaznenog prostora pogodio donji desni kut.

U samoj završnici utakmice Livaković je dva puta čudeso reagirao obranivši gol za veliko slavlje “Modrih”.

Tijek susreta:

Dinamo – Tottenham 3:0

KRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ!

117′ Perić ulazi umjesto Ademija

116′ KAKVE DVIJE PRILIKE TOTTENHAMA I ČUDESNE OBRANE LIVAKOVIĆA!

113′ Bergwijn puca pokraj gola

106′ TRIIIIIIIIIIIIIII! ORŠIĆ ZABIJA ZA 3:0! Uzeo je loptu na sredini terena, sjurio se prema Llorisu i fantastično ga matirao!

106′ Počeo je drugi produžetak

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

102′ S 23 metara pucao je Baleo, gađao je donji lijevi kut, Livaković je bio svladan, no udarac odlazi tik pokraj vratnice

96′ Sjajna prilika za Leovca, no desnom nogom lijevi bek je loše reagirao pred vratima Llorisa. Bilo je to nešto između udarca i dodavanja

93′ Žuti karton za Stojanovića nakon što je prekršajem zaustavio napad Spursa

91′ Reguilon je ušao umjesto Daviesa

KRAJ! PRODUŽECI NA MAKSIMIRU

90+3′ Bale iz slobodnog udarca puca iznad gola

90′ Stojanović i Mišić ulaze, a izlaze Ristovski i Petković. Igrat će se još tri minute sudačke nadoknade

85′ Carlos Vinicius ulazi umjesto Lucasa

85′ Kane puca glavom, Theophile spašava s gol crte!

83′ Dinamo ima 2:0! Oršić je zabio drugi gol, nakon lijepe akcije, Atiemwen je poslužio Oršića koji postiže gol za produžetke!

82′ Gavranović i Leovac su ušli, a izašli Franjić i Majer

80′ Lauritsen je dobio žuti karton kad je napravio prekršaj na Kaneu spriječivši kontru gostiju

78′ Lijep prodor Oršića, ubacio je u sredinu, no tamo nema nikoga od Dinamovih igrača

75′ Atiemwen ulazi umjesto Jakića

72′ Lo Celso je sad pokušao, ali izvrsno brani Livaković

68′ Lo Celso i Ndombele ulaze u igru, izlaze Alli i Winks

65′ Stisnuo je Dinamo sad! Petković je odložio loptu za Jakića koji loše puca u dobroj prilici

64′ Lauritsen je pokušao nakon prekida, ali lopta odlazi daleko iznad gola

62′ GOL! Oršić zabija, kakva golčina! Namjestio se na lijevoj strani na rubu šesnaesterca i desnom nogom pogodio same rašlje!

60′ Gareth Bale ulazi u igru umjesto Lamele

58′ Prvo je blokiran pokušaj Majera pa Oršića, Petković je zatim primio loptu, lažnjakom izbacio braniča Spursa, no i pucao daleko iznad gola

53′ Ademi glavom nakon kornera Majera puca točno u Llorisa

50′ Lijepa pozicija za Petkovića s nekih 16 metara, pogodio je Diera

46′ Počelo je drugo poluvrijeme, bez promjena u sastavima

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45′ Igrat će se minuta sudačke nadoknade

44′ Kane je pucao s lijeve strane nakon dodavanja Lucasa, no Livaković brani

43′ Ubačaj Lamele, Aurier nije bio precizan, lopta za Livakovića

36′ Odmah nakon prilike Majera, bio je odličan centaršut Dinama, Sanchez je nespretno reagirao pokraj Ademija, no Lloris je otklonio opasnost

35′ Nakon glavometa na sredini, kombinirali su Ademi i Majer čiji je udarac otišao pokraj gola. Bila je to odlična, najbolja prilika za Dinamo danas

32′ Majer je loše izveo korner, mogao je Tottenham brzo zaprijetiti, Jakić radi “profesionalni” prekršaj i zaustavlja Lucasa

28′ Dele Alli je pronašao Lamelu, koji je pucao u izglednoj situaciji, no njegov udarac je blokirao Theophile

23′ Žuti karton za Lamelu zbog udaranja Ademija

22′ Pritisak Dinama, svi udarci su završili u bloku

20′ Lucas Moura je pokušao proći po lijevoj strani, ali lopta mu je pobjegla u gol-aut

14′ Ivanušec je prošao po desnoj strani, no njegov udarac je blokiran

10′ Početno ispitivanje snaga, bez pravih opasnosti na obje strane

2′ Udarac Oršića zaustavio je Lloris, lopta je išla točno po sredini gola i nije bila težak zalogaj za vratara gostiju

1′ Počela je utakmica!

Stigli su i sastavi! U redovima Dinama, u odnosu na prvu utakmicu dogodila se jedna promjena u zadnjoj lini. Od prve minute kreće Franjić umjesto LeovcaJose Mourinho nema na raspolaganju Sona zbog ozljede, ali na teren šalje snažnu momčad predvođenu Kaneom.

DINAMO: Livaković – Ristovski, Lauritsen, Theophile-Catherine, Franjić – Majer, Jakić, Ademi – Ivanušec, Petković, Oršić

TOTTENHAM: Lloris – Davies, Dier, Sanchez, Aurier – Winks, Sissoko – Moura, Alli, Lamela – Kane