Četiri i po tisuće vozača kamiona u protekle dvije godine napustilo je Bosnu i Hercegovinu. Mnogi od njih odlučili su se na prekvalifikaciju i odlazak tijekom pandemije, kada su bili najizloženiji riziku. Koji su njihovi razlozi i ko to sjeda za volan kamiona, provjerila je ekipa BHRT.

Nakon dugogodišnjeg rada u ugostiteljstvu, Anđelko Dujković odlučio je da krene u prevozničke vode. Nakon završene obuke za vozača kamiona, odjavio ugostiteljski objekat i očekuje posao u inozemstvu.

ANĐELKO DUJKOVIĆ

“Odluka je prošle godine nekad na početku pandemije pala. Nije toliko zbog financijske situacije, može se i ovdje izgurati i fino živjeti, ali više mi je neko dugoročno razmišljanje, za djecu, za sebe, za sve. Ovdje je specifično sve, gdje god kreneš, nešto ti fali.“

Anđelkova priča samo je jedna od mnogih. U posljednje dvije godine iz Bosne i Hercegovine otišlo je preko 4500 tisuća vozača kamiona.

Praksa je pokazala da odlazak vozača u inozemstvo više nije stvar egzistencije. Među onima koji su sjeli za volan kamiona su i odvjetnici, novinari, političari i oni sa dobrim primanjima.

To potvrđuju i u auto-školama koje vrše obuku kandidata.

MIROSLAV GAVRILOVIĆ, vlasnik auto-škole

„Imali smo čak ljude iz vojske, policije, imali smo ljude koji su napuštali službu da polažu, da idu da voze i, ono meni
najinteresantnije, jeste ugledni odvjetnik iz grada koji je bio spreman da napusti taj svoj posao, da bi išao vani da vozi.“

Osim vozača, u inozemstvo odlaze i prevoznici. Samo u protekle dvije godine više od 1200 njih preregistrovalo je svoje firme u inozemstvo.

NIKOLA GRBIĆ, predsjednik Udruženja prevoznika Republike Srpske

“Nažalost, taj trend se nastavlja pa se mi s pravom pitamo za vrlo kratko vrijeme tko će to voziti u BiH. Već imamo podatke od prijevoznika gdje, bukvalno, svakom prijevozniku u dvorištu ili na parkingu stoji po četiri, pet ili više kamiona. Više nije u pitanju ni plaća, standard je broj jedan.“

Da problem postoji svjesni su i u Ministarstvu prometa i veza Republike Srpske odakle ističu da su različitim vidovima pomoći pokušali pružiti podršku ovom sektoru i da će to biti nastavljeno i ubuduće.

DRAGAN STANIMIROVIĆ, Ministarstvo prometa Republike Srpske

„Za period od ožujka do prosinca izdvojeno je oko 6 milijuna KM. Trenutno se razmatraju i analiziraju moguće mjere za pružanje podrške prevoznicimaa i u periodu koji predstoji. Imamo svakodnevnu komunikaciju.“

Kako ističu prevoznici i vozači, situacija na ovom polju je u tolikoj mjeri pogoršana da nijedna mjera koja bude donesena neće moći dati brze i efikasne rezultate, jer je načinjena nepopravljiva šteta u sektoru prevoza.

Izvor:BH RT

error: Content is protected !!