U dvoboju 2. kola skupine B3 olimpijskih kvalifikacija košarkaši Hrvatske su u Splitu poraženi od Brazila sa 67-94 (20-25, 14-20, 21-26, 12-23).

Brazilci, koje vodi Aco Petrović, pokazali su se kao odlična momčad koja je vodila od samog početka susreta, a početkom treće četvrtine njihova prednost je iznosila 15 koševa razlike (49-34).

Brazilci su nemilice punili hrvatski koš i na ulasku u zadnju četvrtinu bilo je 22 razlike (81-59), a dvije minute prije kraja narasla je na katastrofalnih 30 razlike.

Kod Hrvatske je prvo ime bio Bojan Bogdanović s 16 ubačaja i tri trice, a Roko Leni Ukić je zabio 13 koševa. Brazilce su predvodili Rafael Hettsthaimer (20) i Bruno Cabocio (17).

Poraz na startu kvalifikacija ne mora nužno biti tragičan, jer prilike za popravni ima, ali brine lakoća s kojom su nam Brazilci nanijeli katastrofalan poraz.

Hrvatska u četvrtak igra sa Tunisom, a u drugoj skupini je Meksiko svladao Rusiju s 72-64. Prve dvije od tri momčadi iz svake skupine idu u polufinale koje se igra u subotu, dok je finale u nedjelju.

Samo pobjednik turnira u Splitu ide na OI.

Tijek susreta:

Brazil – Hrvatska 94:67 (25:20, 20:14, 26:21, 23:12)

Četvrta četvrtina

10′ Kraj utakmice

6′ Poigravaju se Brazilci u četvrtoj četvrtini s Hrvatima i sigurno plove prema pobjedi

4′ Varejao ubacuje za dva poena, Jordano promašuje šut za tri

3′ Caboclo je nezaustavljiv za hrvatsku obranu, +18 za Brazil

2′ Ukić je pogodio tešku tricu, a Hezonja je u sljedećem napadu izborio dva slobodna bacanja

1′ Počela je posljednja dionica

Treća četvrtina

10′ Velika prednost Brazila, s +16 odlazi na odmor prije zadnje četvrtine

9′ Rogić baca loptu u aut, ne može Hrvatska spustiti prednost Brazila

7′ Trica Bogdanovića za smanjenje prednosti Brazila

6′ Hrvatska ne uspijeva zaustaviti Cabocla koji zabija na sve moguće načine

4′ Razigrala se sad Hrvatska, zabio je prvo Bogdanović, a onda je Žižić ubacio polaganje uz faul

3′ Hezonja pogađa dva slobodna bacanja, a zatim i Ukić u kontri

1′ Počela je treća dionica. Brazilci su krenuli tricom, a Hrvatska nije iskoristila napada preko Žižića koji je blokiran

Druga četvrtina

Hettsheimer s 13 koševa predvodi Brazilce nakon 20 minuta, a Ukić je s osam koševa najbolji kod Hrvatske. Najbolji hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović je tek na dva koša uz 1/5 iz igre te četiri izgubljene lopte

10′ Brazilci su pogodili dva slobodna bacanja pa i tricu te otišli na +11. U zadnjih sedam sekundi Rogić je izgubio loptu

10′ Nakon izgubljene lopte Ukića, Hezonja je napravio nesportsku pogrešku

8′ Šut iz okreta i prvi poeni za Bogdanovića na utakmici

7′ Ukić je pogodio jednu tricu za -5, a zatim promašio drugu u sljedećem napadu

6′ Alex Garcia je siguran iz kuta za tri poena

4′ Marčinković pogađa tricu, no Alex Garcia opet zabija 2+1 na drugoj strani

3′ Hezonja je pogodio dva slobodna bacanja, a kasnije promašio dva šuta iz igreCaboclo je pogodio tricu, ali i Hezonja položio na drugoj strani

1′ Počela je druga dionica

Prva četvrtina

10′ Rogić je promašio tricu u posljednjem napadu, Planinić je skočio, no preostalo je malo vremena u nastavku akcije nakon prekršaja Brazilaca

8′ S dva slobodna bacanja Hezonja je doveo Hrvatsku na -6

6′ Luz pogađa tricu i Brazilci imaju dvoznamenkasto vodstvo, a nakon toga Žižić uzvraća s četiri uzastopna koša

6′ Caboclo zakucava i Mršić mora zvati time-out

3′ Bolji početak Brazilaca, jedine koševe Hrvata postigao je Ukić

1′ Počela je utakmica. Hrvatska je krenula u petorci – Ukić, Drežnjak, Bogdanović, Šakić, Bilan

Brazilci, koje vodi bivši hrvatski izbornik Aleksandar “Aco” Petrović, su jučer u našoj skupini s 83:57 uvjerljivo svladali Tunis. U polufinale turnira idu dvije prvoplasirane momčadi iz skupine. U drugoj skupini u Splitu igraju Meksiko, Njemačka i Rusija.

Podsjetimo, samo će pobjednik splitskog turnira izboriti nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Još se održavaju tri kvalifikacijska turnira (Beograd, Kaunas, Victorija) s kojih će pobjednici također na OI.