Nezakonit boravak i neutemeljeni zahtjevi za azil građana Zapadnog Balkana, kao i Moldavije, Gruzije i Ukrajine, pokrenuli su u Bruxellesu raspravu o obustavi bezviznog putovanja u Europsku uniju, piše portal EUObserver.

Prema internom dokumentu EU-a, kojeg je portal imao pristup, Srbija i Albanija su među 10 najproblematičnijih zemalja što se tiče poštivanja bezviznog režima, zbog čega Njemačka smatra da bi Europska komisija trebala podsjetiti da pokretanje mehanizma za suspenziju bezviznog režima prava je mogućnost.

Ljudima iz Crne Gore, Srbije i Sjeverne Makedonije dopušteno je putovati u EU bez vize do 90 dana od prosinca 2009. To je uslijedilo 2010. s Albanijom i Bosnom i Hercegovinom, Moldavijom 2014. te Gruzijom i Ukrajinom u 2017. godine Europska komisija bezvizna putovanja smatra “značajnim postignućem” u odnosima između EU-a i Zapadnog Balkana i bivših sovjetskih država pod svojim kišobranom politike “Istočno partnerstvo”.

No nisu svi sretni jer se sada aktivno raspravlja o prijetnji takozvanog ‘mehanizma za suspenziju vize, naveo je EUobserver.

Ponovno uvođenje viza moguće je u slučaju povećanja broja ilegalnih boravaka za više od 50 posto ili ako je stopa prihvaćanja zahtjeva za azil niska. Zemljama koje odbiju vratiti svoje građane također se mogu vratiti vize.

Veliki porast “neovlaštenih prekršaja boravka” iz Albanije, Moldavije i Ukrajine zabilježen je u Njemačkoj, unatoč ukupnom padu prošle godine zbog pandemije. U posljednja tri mjeseca broj zahtjeva za azil za građane Gruzije povećan je za 51 posto u odnosu na isto razdoblje 2019.

U Moldaviji je u razdoblju od lipnja do kolovoza 2021. zabilježen skok od 429 posto, u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. Italija je dala slične komentare o Moldaviji, ističući kako mreže za trgovinu ljudima koje djeluju u susjednim zemljama zloupotrebljavaju putovanja bez viza. Rim je predložio ukidanje bezviznog režima za Moldaviju u slučaju nedovoljnog napretka. Francuska je nezadovoljna Albanijom i Gruzijom te oprezna prema Srbima. 

Češka je izjavila da ima veliki broj neutemeljenih zahtjeva za azil od građana Gruzije, Moldavije i Ukrajine. Ukupan broj građana iz zemalja bezviznog režima iznosio je 47,4 posto svih tražitelja azila 2021. godine, više nego 2016. godine, kada je taj udio iznosio 38,5 posto, istaknula je Češka u dokumentu. Belgija ukazuje na alarmantan porast broja tražitelja azila iz Moldavije u ovoj godini. 

PIŠE PSD

error: Content is protected !!