Prekomjerni rad za posljedicu može imati izostanak strasti za poslom, ali ovaj problem je moguće izbjeći.
Strast potiče kreativnu energiju i daje smisao onom što se radi. Poduzetnik Jory MacKay napominje da kreativnost zavisi od novih ideja, slobode za istraživanje i pronalaženja svrhe, smisla u onom što se radi. Ukazao je da to sve nestane onda kada osoba osjeti sagorijevanje na radnom mjestu ili burnout sindrom.
To se ne odražava samo na posao, već i na cijeli život. Znanstvenici iz različitih oblasti upozoravaju da opsesija Amerikanaca produktivnošću ima štetne posljedice, a koje utječu na zdravlje i osjećaj sreće.
Online izdanje poslovnog lista Fast Company ima tri savjeta kako potaći strast za poslom.
Stimulativni rad
Dosadni zadaci su nezaobilazni, ali to ne znači da oni trebaju oduzeti veći dio dnevnog vremena. Sve veće pristajanje na ovakve zadatke može učiniti da se neko osjeća produktivnijim, ali to su zadaci koji crpe kreativnu energiju.
Umjesto toga potrebno je na početku svakog dana odrediti ono što se želi uraditi. Upravo dosadne aktivnosti mogu uzrokovati burnout. Preporuka je da se svaki dan radi ono što djeluje uzbudljivo i motivirajuće.
Biti svjestan ograničenja
Svako treba biti svjestan svojih ograničenja u poslu koji radi. To znači da biti prezauzet nije uspjeh, već je uspjeh biti posvećen onom za što se ocijeni da je najvažnije. Time strast za onim što se radi biva veća.
Smisao umjesto produktivnosti
Biti produktivan, a pri tom osjetiti nedostatak emocija je velika greška. Zbog toga je potrebno prepoznavati smisao u onom što se radi, a što će stvoriti emotivno zadovoljstvo.
Osnivač kompanije Apple Steve Jobs je bio među onima koji su smatrali da je zadovoljan onaj tko vjeruje da radi odličan posao. Ukazivao je na to da se odličnost postiže ljubavlju prema poslu, piše Fast Company.
Izvor:klix.ba