Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik istakao je da Republika Srpska neće odustati od svojih ustavnih prava, te dodao da je Glavni odbor ove stranke na jučerašnjoj sjednici na Palama odbacio građanski koncept uređenja BiH.
– O građanskom konceptu nema razgovora ni sada, niti u budućnosti. Ovakvo stanje je antidejtonsko, odbacili smo građanski koncept BiH, koji treba predstaviti Bošnjake kao dominantne, rekavši da možemo samo da se posvetimo Ustavu dok ne dogovorimo nešto drugo – izjavio je Dodik.
Naglasio je da će Narodna skušptina sredinom studenog održati posebnu sjednicu o vraćanju nadležnosti Srpske.
– Set zakona za to je spreman i treba proći međustranački dijalog. Vlada Srpske će nakon sjednice Narodne skupštine dodatno urediti pravni sustav nakon povratka nadležnosti koje su nam oduzete. Posebna sjednica NSRS bit će održana 15, 16. i 17. studenog – rekao je Dodik.
On je, kako prenosi RTRS naveo da će za nadležnosti koje je Republika Srpska dala biti povučeni potpisani sporazumi s Federacijom BiH.
Republika Srpska povući će suglasnost s tri sporazuma s Federacijom BiH – o Upravi za neizravno oporezivanje, Oružanim snagama i Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH.
Zato će, kaže Dodik, Srpska regulirati ovu oblast zakonima koji će biti donoseni na predstojećim sjednicama parlamenta, a u međuvremenu će funkcionirati na osnovu odluka institucija Srpske.
Istaknuo je da u BiH treba vladati Ustav BiH, a ne stranci.
Dodik je dodao je da je Glavni odbor SNSD-a danas usvojio platformu koja će utvrditi put ove stranke i njenih predstavnika u procesu vraćanja u ustavnu i dejtonsku strukturu nadležnosti prenesenih sa Republike Srpske na razinu BiH.
– Mi jesmo za razgovore, ali nismo za gubljenje vremena u ispraznim pregovorima. Naš cilj je BiH u njenim ustavnim okvirima predviđenim Daytonskim sporazumom – naglasio je Dodik.
Dodik je ponovio da u BiH nema visokog predstavnika.
/HMS/