Hrvati i njihovi potomci rasuti su po svijetu kao zvijezde po nebeskom svodu. Neki od njih vidljiviji su od drugih, kao i zvijezde, barem za neko vrijeme. Za vas sam prikupio crtice iz života onih koje sam tako rekavši „u hodu“ zapazio i o njima iz raznih izvora ponešto zabilježio. Poneke sam od njih i poznavao. A ovdje ih vi možete sve upoznati i vidjeti da u tom našem rodu i narodu ima stvarno nadarenih, radišnih i uspješnih pojedinaca diljem kugle zemaljske. Lijepo je (do)znati tko su ti naši sunarodnjaci i biti ponosan na njih. Svatko je od njih na svoj način obogatio svijet…

Među ovim kratkim životopisima pročitat ćete o ljudima vrlo različitih zvanja i iz raznih krajeva svijeta. Ali sve ih povezuju hrvatski korijeni. Svi su bili ponosni na ono što su ponijeli iz domovine ili naslijedili od svojih roditelja, djedova i baka – od domaćih jela i obiteljskih tradicija do hrvatske kulture općenito. Ali ima i još nešto što oni imaju zajedničko: prepoznali su svoje talente i imali životne ciljeve, te bili radišni, strpljivi i uporni u njihovu ostvarenju. Znali su da prirodna nadarenost nije dovoljna za velika postignuća. To je samo temelj na kojemu treba graditi, ustrajno radeći, ono što želimo u životu postići. Bili oni znanstvenici, glumci, pjevači, športaši… njihova je zvijezda zasjala i postala vidljiva jer su „brusili“ sami sebe, i to uz velike napore i žrtve.

Ante Čuvalo, Hrvati u svijetu – 101 životopis za školarce (i roditelje), CroLibertas Publishers, 2017.

Stjepan Bošković

Krajem rujna 2013., u mjestu Westlake Village u okolici Los Angelesa, umro je Phil (Filip) Boskovich u 97. godini. Prigodom njegove smrti htio sam vam reći: umro je dobar čovjek i Hrvat rođen u dalekoj Americi i pokoj mu duši, ali mi je namjera upoznati vas s velikom i dobro poznatom obitelji Bošković (ili Boskovich); čuvenom među Hrvatima na američkom kontinentu i u Americi općenito, posebice u Kaliforniji.

Nisu oni postali glasoviti po uspjesima u športu, izumima, filmovima, književnosti ili slično, nego su najpoznatiji proizvođači luka, salate, rotkvice i sličnih poljoprivrednih proizvoda. Može se, dakle, postati glasovit i imućan obrađujući zemlju i proizvodeći kvalitetno zelenje za potrebe ljudske svakodnevice.

Ali, počnimo od početka. Stjepan Bošković iz Crnića kod Stoca u Hercegovini otišao je u Ameriku unazad više od sto godina. Kao i mnogi drugi Hrvati iz Hercegovine tog vremena, nastanio se u ljepotom i prirodom bogatoj Kaliforniji. Stjepan i njegova zaručnica Iva Martinović (Blizanci, Hercegovina) bili su prvi mladenci koji su se vjenčali u hrvatskoj katoličkoj crkvi sv. Ante u Los Angelesu. Bilo je to na Novu godinu 1911. godine.

Eto, od tada prođe stotinjak godina k’o ništa! Kad se Boškovićima rodio treći sin Filip (1915.), odselili su se iz Los Angelesa u zaprežnim kolima na farmu od 25 akera (više od 100 tisuća m² ili 10 ha) u San Fernando Valley. Filip je bio prvi u obitelji koji je završio srednju školu, naravno, stalno pomažući roditeljima, a poslije završene škole ostao je raditi na obiteljskoj, za američke prilike, vrlo maloj farmi. Po završetku Drugog svjetskog rata Filipu su se na proizvodnji zelenja pridružila i dvojica braće, George i John, i to je postala Farma braće Bošković. Od tada njihovi posjedi i proizvodnja počinju naglo rasti i širiti se u druge dijelove Kalifornije, a zatim i u Meksiko. Danas tvrtka Boskovich Farms obrađuje više od 15.000 akera (preko 6000 ha) zemlje i samo u Kaliforniji zapošljava više stotina ljudi.

Godine 1950. Filip se vjenčao s Lenom Bradarić, kćeri hrvatskog farmera u Kaliforniji. Bila mu je vjerna družica 63 godine ‒ u braku i u uspješnu vođenju farme. Djeca i unučad braće Bošković nastavila su obiteljsku poslovnu tradiciju i njihova farma danas uzgaja tridesetak raznih povrtlarskih proizvoda i spadaju među najveće uzgajatelje zelenja u Americi, a možda i u svijetu. Ima već poodavno da je Filip postao poznat kao „Kralj luka“ te se i danas Boškovića farma diči tim naslovom. Filip Bošković među Hrvatima Kalifornije bio je poznat kao uspješan farmer i uzoran obiteljski čovjek i katolik. On, kao i cijela obitelj Bošković, bili su i ostali dio župe sv. Ante i šire hrvatske zajednice u Los Angelesu te su uvijek pomagali i pomažu razne humanitarne, župne i društvene djelatnosti. Hrvati Kalifornije to su prepoznali i 2008. godine Filip je bio prvi među Hrvatima Kalifornije kome je Hrvatska narodna udruga dodijelila Nagradu za životno djelo.

Premda uspješan, bio je čovjek „starog kova“; ponizan, uzoran vjernik, muž, otac i poslodavac. Dok je kod nas danas poljoprivreda zapuštena, čak je sramota baviti se zemljoradnjom, Boškovića obitelj lijep je primjer kako se i na farmi, ustrajnim i planskim radom, može puno postići; na dobro sebi i drugima. Važno je htjeti dobro i pošteno raditi, biti ustrajan, a uspjesi će „sami doći”, kao što su došli i Boškovićima u Kaliforniji.

dr. Ante Čuvalo

izvor:Hkv.hr

error: Content is protected !!