Po prijedlogu Tužiteljstva Brčko distrikta BiH nadležni sud u Brčkom odredio je pritvor kineskim državljanima S. B. (51) i S. X. (40) zbog otmice dvoje sunarodnjaka 5. svibnja u Brčkom.
Uslijed opasnosti od bijega, kineskim državljanima je određen pritvor u trajanju od jednog mjeseca, dok su osumnjičenoj za pomaganje u otmici W.S. (44) izrečene mjere zabrane.
Iz Tužiteljstva podsjećaju da je policija Brčko distrikta BiH krajem prošlog tjedna uhitila troje kineskih državljana zbog sumnje da su 5. svibnja, oko 9 sati, ispred hotela Nea Garni u Brčkom oteli sunarodnjake Z. J. i H. G.
Sumnja se da su S. B. i S. X, u namjeri da od Z. J. iznude poslovni dug, s dva tjelesna čuvara, sačekali izlazak oštećenih iz hotela, a zatim ih uz prijetnje uveli u automobil i odvezli u obližnji stan trećeosumnjičene W. S. Tu su ih protupravno držali i prijeteći im pištoljima uvjetovali da S. B. na ime štete iz ranijih poslovnih odnosa vrate iznos od 125 000,00 eura.
Koristeći telefon koji mu je ostavljen za kontakte radi slanja novca, Z. J. je uspio poslati poziv u pomoć prijatelju, koji je uvečer tog dana događaj prijavio policiji koja ih je uhitila.
Uslijed opasnosti od bijega, sud je odredio pritvor za S. B. i S. X. u trajanju od jednog mjeseca, dok je osumnjičenoj W. S. izrekao mjere zabrane napuštanja boravišta i putovanja, uz privremeno oduzimanje važeće putne isprave.
Neovisno od odluke po žalbi, koju osumnjičeni mogu izjaviti Apelacijskom sudu, Tužiteljstvo i policija intenzivno nastavljaju istragu u pravcu dokazivanja kaznenih djela otmice, neovlaštene nabavke, držanja ili prodaje oružja ili bitnih dijelova za oružje, priopćeno je iz Tužiteljstva Brčko distrikta BiH.
Izvor:pogled.ba