Novi veliki poraz doživjela je unitaristička politika iz Sarajeva jer je u izvješću koje je usvojio Europski parlament prvi put navedena potreba provedbe presude Ustavnoga suda u slučaju “Ljubić” te je vraćena konstitutivnost u dokument, a koja je prošle godine bila izbačena zbog lobističkih aktivnosti probošnjačkih zastupnika, piše Večernji list BiH.
Hrvatska europarlamentarka Željana Zovko ocijenila je kako je iznimno važno održati Daytonsko-pariški mirovni sporazum kako bi se očuvali mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini naspram pokušajima njegova potpunog urušavanja. Mirovni sporazum za BiH dovela je u kontekst s mirovnim rješenjem sa Sjevernom Irskom te dodatnim protokolom koji Ujedinjeno Kraljevstvo sada želi poništiti. Gotovo istodobno London se angažira na zapadnom Balkanu, napose u BiH.
”Dayton” i “Veliki petak”
– Prevladavajuća većina odbila je uvrstiti Strateški kompas, dokument koji je zamišljen kako bi zajamčio sigurnost i stabilnost. Raspravljamo o protokolu sa Sjevernom Irskom i Sporazumu Velikog petka. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva pokušava igrati ulogu na zapadnom Balkanu i drugdje kako bi prikrila što zapravo radi u Sjevernoj Irskoj. Zato mislim da bismo morali početi posvećivati pozornost poštivanju Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma, Sporazumu Velikog petka i aktivirati preventivnu diplomaciju te posvetiti pozornost podjeli vlasti u takvim društvima svugdje u svijetu u cilju očuvanja mira i sigurnosti za sve građane – rekla je Zovko. Izvješće su zastupnici u Europskom parlamentu usvojili s 479 glasova “za”, 81 “protiv” i 75 suzdržanih. Izvjestitelj, portugalski pučanin Paulo Rangel istaknuo je kako se BiH suočava s dvije istodobno velike krize. Jedna je blokada i povlačenje predstavnika Republike Srpske iz državnih institucija, dok je prijepor o reformi Izbornog zakona u Federaciji BiH. Pučanin Michael Gahler je za vrijeme rasprave pozvao na kompromis u izbornim i ustavnim reformama. Pri tome je predložio da bi, u slučaju da se Izborni zakon mijenja u skladu s očekivanjima Hrvata, istodobno trebalo reducirati pravo veta u Domu na najvažnije točke. HDZ-ova eurozastupnica Sunčana Glavak također je zatražila da se pristupi reformi Ustava i Izbornog zakona “kako bi se taj ključni preduvjet, koji često spominjemo, mogao dovršiti za izbore u listopadu”. Također je istaknula kako je za Hrvatsku “posebno važno” za BiH dobije status kandidata i zato što “u njoj živi pola milijuna Hrvata”.
– Stabilnost i dugoročni opstanak BiH mogu se postići samo reformom Izbornog zakona kojom bi se osiguralo da i Hrvati mogu sami izabrati vlastite političke predstavnike – istaknuo je HDZ-ov eurozastupnik Tomislav Sokol. Ladislav Ilčić iz Europskih konzervativaca i reformista (ECR) ocijenio je da “ izvješće ide u potpuno pogrešnom smjeru” i “pojačava problem umjesto da ga rješava”.
Ukinite prava Flamancima –
Jedino što može donijeti trajni mir za BiH je pravedan odnos među narodima – rekao je i postavio pitanje zastupnicima mogu li zamisliti da u Belgiji “Valonci biraju političke predstavnike Flamanaca kao što Bošnjaci biraju političke predstavnike Hrvata”. Slično je poručio i nezavisni zastupnik Mislav Kolakušić i ustvrdio da je u BiH “najviše zakinut hrvatski narod” te problem BiH također pokušao približiti primjerom Belgije.
– Pretvaranje BiH u takozvanu građansku državu bez priznavanja nacionalnih entiteta – može, ali onda neka na Belgiji pokažemo taj primjer, neka se Valonci, Flamanci i Nijemci odreknu svojih prava i ja vjerujem da će BiH slijediti njihov primjer. U dokumentu je navedena potreba poštivanja nasljeđa Daytonskog sporazuma, podsjećajući na njegovu svrhu u okončanju rata i očuvanju mira te se prima na znanje koncept konstitutivnih naroda, ali naglašava da taj koncept ni na koji način ne bi trebao dovesti do diskriminacije drugih građana… U istu ravan oko izbornih reformi stavlja se presuda Ljubić kao i presude Europskog suda za ljudska prava.
Izvor:vecernji.ba