U prvih šest mjeseci ove godine, točnije od 1. siječnja do 30. lipnja, pomoću stacionarnih radarskih sistema, poznatijih kao “crne kamere”, ukupno su evidentirana 127.853 prekršaja. Najveći broj prekršaja, ukupno 30.173, evidentiran je na dionici magistralnog puta M1 101 u Karanovcu u Banjoj Luci, potvrđeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.

“Prihodi od ovih prekršaja se uplaćuju kao budžetski prihod Republike Srpske”, kazali su u MUP-u.

Na putevima u Republici Srpskoj trenutno su u funkciji 32 stacionarna radara u okviru novog sistema i to u sljedećim gradovima: Banja luka, Laktaši, Gradiška, Prijedor, Kotor Varoš, Kneževo i Čelinac.

Prvi stacionarni radari počeli su sa radom 1. rujna 2021. godine u Banjoj Luci, a planirana je instalacija ukupno stotinu ovih radara širom Republike Srpske.

“Osnovna funkcija ovih stacionarnih radara (crni stubovi sa svjetloodbojnom trakom) jeste prevencija, odnosno da vozači kretanje svojih vozila prilagode zakonskim propisima koji se odnose na brzinu kretanja vozila i zato su oni postavljeni upravo na lokacijama koji su prema analizama bila mjesta najčešćih prometnih nezgoda u određenoj lokalnoj zajednici”, ističu u MUP-u za Banjaluka.com.

Kamera može evidentirati i vozilo koje nije u prekršaju

Već smo pisali o tome da se zna desiti da kamera evidentira vozilo koje nije u prekršaju. U takvim slučajevima, vozačima koji nisu počinili prekršaj, se preporučuje da se obrate Policijskoj stanici za obradu prekršaja.

“U određenom, veoma malom broju slučajeva, dogodi se da kamera evidentira vozilo koje nije u prekršaju (dva vozila koja istovremeno prođu kroz vidno polje kamere – preticanje vozila i sl.), ali se takvi slučajevi ispravljaju neposredno od strane policijskih službenika koji vrše obradu prekršaja prije slanja Obavještenja stranci i koji uvidom u fotografije i snimak prekršaja izvrše naknadni, ručni unos točnih podataka”, kazali su u MUP-u.

Također, dodali su da i vozila sa inozemnim registarskim oznakama koja prekorače brzinu kretanja bivaju evidentirana u sistemu kao vozilo kojim je počinjen prekršaj, dok se za “službena vozila” ne primjenjuju odredbe o ograničenju brzine.

Kazne

Podsjećamo, za prekršaje prekoračenja brzine, kao sankcije, predviđene su novčane kazne i zaštitne mjere u rasponu, kao i kazneni bodovi, u zavisnosti od visine prekoračene brzine.

Stoga, Zakon o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH poznaje sljedeća prekoračenja brzine:

prekoračenje brzine od 10 do 20 km, za koje je predviđena novčana kazna od 50 KM;

prekoračenje brzine od 20 do 30 km, za koje je predviđena novčana kazna od 100 do 300 KM, kao i izricanje zaštitne mjere “zabrane upravljanja
motornim vozilom“ u trajanju od 1 do 4 mjeseca i 2 kaznena boda;

prekoračenje brzine preko 30 km, za koje je predviđena novčana kazna od 400 do 1.000 KM, kao i izricanje zaštitne mjere “zabrane upravljanja motornim vozilom“ u trajanju od 2 do 6 mjeseci i 2 kaznena boda.

Izvor:banjaluka.com

error: Content is protected !!