Hrvatski vaterpolisti plasirali su se u finale Europskog prvenstva u Splitu nakon što su u punoj Spaladium Areni u polufinalu svladali Italiju 11-10 (3-2, 3-3, 3-3, 2-2).

Jerko Marinić Kragić postigao je četiri gola za Hrvatsku, tri je dodao Andrija Bašić, dva Konstantin Harkov, a po jedan Marko Žuvela i Rino Burić, dok je Francesco Di Fulvio postigao tri gola za Italiju.

Hrvatska je u zaostatku bila samo na početku utakmice, Talijani su vodili sa 1-0 i 2-1, da bi golom Marinića Kragića minutu prije kraja prve četvrtine povela sa 3-2. Sa sjajne dvije obrane u završnici te prve dionice istaknuo se vratar Marko Bijač.

Hrvatska je u zaostatku bila samo na početku utakmice, Talijani su vodili sa 1-0 i 2-1, da bi golom Marinića Kragića minutu prije kraja prve četvrtine povela sa 3-2. Sa sjajne dvije obrane u završnici te prve dionice istaknuo se vratar Marko Bijač.

U drugoj četvrtini Hrvatska je održala pogodak prednosti ponovno prvenstveno zahvaljujući golovima Marinića Kragića i obranama Bijača.

Pogotkom Žuvele Hrvatska je na početku treće četvrtine prvi put stigla do dva gola prednosti, Dolce i Di Fulvio su preciznim šutovima vratili Italiju u egal, ali uzvratili su Burić i Marinić Kragić.

Italija je u četvrtoj četvrtini još dva puta uspijevala poravnati, u posljednje dvije minute ušlo se s rezultatom 10-10. Tada se Marinić Kragić istaknuo i u obrani blokiravši udarac Damontea, da bi se ključni trenutak dogodio 1:35 minuta prije kraja. Tada je Hrvatska izgubila loptu zbog prekršaja u napadu, ali neoprezan je bio talijanski vratar Nicosia kojemu se prikrao Fatović pa je zbog potopljene lopte Hrvatska dobila peterac. Siguran izvođač bio je Harkov.

Minutu i 14 sekundi prije kraja Bijač je fantastičnom obranom zaustavio Presciuttija, a pokazalo se kako je to bila posljednja prava prilika Italije.

Hrvatska će tako po četvrti put zaigrati u finalu europskog prvenstva, jedini dosadašnji naslov osvojila je 2010. na domaćem terenu u Zagrebu.

U finalu u subotu Hrvatska će igrati protiv Mađarske koja je u drugom polufinalu svladala Španjolsku sa 10-8.

KRAAAAJ!!!! HRVATSKA JE U FINALU EUROPSKOG PRVENSTVA!!!

Žuvela je isključen, 44 sekunde je do kraja utakmice! Talijanski trener zove time-out

Bijač skida zicera!!! Njegova 14. obrana!!!

Peterac za Hrvatsku! Harkov je izvođač i zabija za vodstvo Hrvatske 1:35 minuta do kraja!

Talijanski napad sprečava blokom Marinić Kragić!

Isključenje Bašića, Talijani zabijaju za 10:10, zabio je Bruni

Hrvatska vodi 10:9! Strijelac Bašić

Brani sada i talijanski vratar, bit će nastavak hrvatskog napada

Dvije obrane Bijača!

Treće isključenje Fondellija, napad za Hrvatsku, Fatović pogađa gredu

Počela je posljednja četvrtina, Talijani osvajaju loptu i uspješni su u napadu, Damonte donosi izjednačenje

Kraj treće četvrtine! Hrvatska vodi 9:8

Prekršaj Žuvele u napadu, propao pokušaj za +2, no ni Talijani nisu zabili za izjednačenje

Ne daju se Talijani, koriste igrača više nakon isključenja Burića, zabija Fondelli

Barakude opet odlaze na +2! Četvrti pogodak Marinića Kragića!

Nakon isključenja Bukića, Harkov krade loptu, a Burić zabija za 8:7

Još jedna obrana Bijača, ali dobili su Talijani novih 20 sekundi, Di Fulvio se diže i donosi Italiji izjednačenje

Harkov isključen, Talijani smanjuju zaostatak, strijelac Dolce

Osma obrana Bijača! Ništa od kontre, ali Hrvatska ima napad, no propao je pokušaj Barakuda nakon prekršaja u napadu

Gol Hrvatske nakon isključenja Presciuttija, strijelac Žuvela, Barakude odlaze na +2!

Talijani opet osvajaju loptu, iskjlučen je Bašić, ali sjajna je hrvatska obrana!

Poluvrijeme!

Evo nervoze u talijanskim redovima, Marziali je isključen, a žuti karton dobio je izbornik Italije

Marziali zaradio novo isključenje u hrvatskim redovima, ali Hrvatska ima Bijača na vratima!

Školski odrađen igrač više, treći pogodak Marinića Kragića!

Lijepi gol još jednog dvostrukog strijelca za Hrvatsku, Bašić zabija za 5:5

Prekršaj u napadu Krapića, a onda isključenje Harkova, koristi to Italija, zabija Di Fulvio

Isključenje za Hrvatsku, Žuvela je izašao, Bijač je prvo sjajno obranio, ali onda Talijani ipak stižu do pogotka preko Marzialija

Peta obrana Bijača, a onda i sjajna reakcija Žuvele!

Dolce isključen, a Hrvatska s igračem više zabija, strijelac ponovno Marinić Kragić

Počela je druga četvrtina, opet su Talijani brži, a stižu i do brzog pogotka preko Fondellija

Kraj prve četvrtine!

Dva isključenja za Talijane, Hrvatska to koristi i golom Marinića Kragića stiže do vodstva 3:2

Druga obrana Bijača, šutirao je Cannella

Treći igrač više za Hrvatsku, dobra obrambena reakcija Cannelle, žure Talijani u kontru, ali sjajno reagirao Fatović

Igrač više za Hrvatsku, odličan šut Bašića za 2:2

Sada Talijani imaju igrača više i to koriste, pogodak Di Somme

Miran napad Hrvatske s igračem više i Barakude preko Harkova izjednačuju

Prvi napad Italije i prva obrana Bijača, ali u nastavku napada Talijani zabijaju, strijelac Di Fulvio

Počela je utakmica! Suci su Grk Georgios Stavridis i Srbin Vojin Putniković

Počelo je predstavljanje momčadi u rasprodanoj Spalaidum Areni, slijedi izvođenje himni Italije i Hrvatske

Sandro Sukno uoči polufinala protiv Italije: Igramo protiv vrhunske reprezentacije, ali imamo šanse

Na krilima navijača u punoj Spaladium Areni Barakude će pokušati izboriti plasman u finale, u koje se već plasirala Mađarska pobjedom nad Španjolskom 10:8.

– Samo Španjolska, Italija i Hrvatska, samo te tri države su i na Svjetskom i na Europskom prvenstvu ostvarile plasman u polufinale. Ono što sam govorio prije godinu dana, sada samo ostvarujemo. Momčad je pomlađena, izmijenjena, redizajnirana, ali jedno je ostalo – Hrvatska je uvijek kandidat za medalju i bori se za kolajnu, rekao je hrvatski izbornik Ivica Tucak

Talijani su svjetski prvaci iz Gwangjua 2019., aktualni svjetski doprvaci iz Budimpešte 2022., ali i pobjednici Svjetske lige u Strasbourgu 2022., no Hrvatska uz sjajne igrače ima i dodatni adut.

– Naša prednost i naša motivacija je tih 9.000 ljudi iza nas. Oni će nas sigurno bodriti kao i dosad i tu ja vidim svoju šansu, rekao je hrvatski centar Josip Vrlić uoči polufinala.

Finale i dvoboj za broncu na rasporedu su u subotu.