U drugoj polufinalnoj utakmici Završnice KUP-a BiH, koja se održava u Vogošći, Izviđač je bez velikih poteškoća savladao momčad Hercegovine i plasirao se u finale.
Otvaranje utakmice dalo je naznaku u kome pravcu će se odvijati ovaj polufinalni susret. Nekoliko vezanih odbrana Harisa Suljević i brze kontre su omogućile „Skautima“ da u 7.minuti stignu do četiri gola prednosti (1:5). Nakon toga, uslijedio je bolji period igre Hercegovina, koja su u 11.minuti stiže gol zaostatka (6:7). Sljedeći period od 13-14 minuta protekao je u ravnopravnijoj igri u kojem su „Skauti“ održavali prednost od jednog do tri pogotka (13:15, 25.minuta). Završnih pet minuta proteklo je u znaku Izviđača, serijom 5:1, stižu do rezultata 20:14, s kojim se odlazi na odmor.

Otvaranje drugog poluvremena proteklo je u znaku Izviđača, uslijedila je serija 6:1, prednost je narasla na 11 golova i pitanje drugog finaliste završnice KUP-a je bilo riješeno.
U ostatku susreta, trener Čolina je dozirao minutažu svojim rukometašima kako bi sa što manjim utroškom energije priveli utakmicu kraju.
Na koncu rukometaši Izviđača su s rezultatom 37:30 slavili pobjedu i ulazak u finale KUP-a.

Ponovno najefikasniji u redovima Izviđača bio je Ivano Pavlović s 8 golova, 6 je postigao Milan Vukšić, 5 Luka Bubalo, 4 Matej Šimić te po 3 Filip Odak, Luka Šević i Mladen Bošković.
Odličan je bio Haris Suljević s 10 obrana, a tri je šuta je „skinuo“ Ivan Herceg.

Kod momčadi Hercegovine najefikasniji je bio Edvin Dželilović s 6 golova, po 4 su postigli Vladimir Tomić i Edin Bašić te po 3 Branko Karanović i Nemanja Katić.

U prvom polufinalnom susretu momčad Vogošće je eliminirala momčad tuzlanske Slobode tako da će se „Skauti“ u finalnom meč KUP-a BiH sastati s momčadi RK Vogošća.
Finalni susret na rasporedu je u nedjelju, 28.05.2023. godine s početkom u 17:00 sati.

KUP BiH, 1/2 finala.
Vogošća, 27.05.2023. u 17:30 sati.

RK Hercegovina – RK Izviđač Central osiguranje 30:37 (14:20)

Vogošća, dvorana „Amel Bećković“, gledatelja 200.
Suci: Dražen Begić i Andrija Knezović (Mostar).
Nadzornik: Elvis Marčeta (Prijedor).

RK Hercegovina: Ivanović, 1, Šarenac 2, Čabrilo 1, Dragović Vujadinović, Zečević 1, Cvijanović, Bašić 4, Zlatić 2, Dželilović 6, Karanović 3, Tomić 4, Polić, Katić 3, Fazlić 1.
Trener: Amar Čavčić.

RK Izviđač CO: Herceg (3 obrane), Suljević (10 obrana, 1 sedmerac), Vukšić 6/2, Lukenda, Odak 3, Šević 3, Ljubić 1, Bošković 3, Šimić 4, L. Bubalo 5, Šaravanja 1, Pavlović 8/2, Dedić, Kovač 2, Bebek 1.
Trener: Toni Čolina

Isključenja: Hercegovina 10 minuta, Izviđač 8 minuta.
Sedmerci: Hercegovina 5/4, Izviđač 6/4.