Na stadionu Babovac večeras je službeno otvoreno šesto izdanje Ljubuški Outdoor Festivala, jedne od najvećih sportsko-rekreativnih manifestacija u Hercegovini. Brojni građani, sportaši, rekreativci i posjetitelji okupili su se na početku još jednog festivalskog vikenda koji će Ljubuški pretvoriti u središte sporta, rekreacije i druženja.

Program je započeo dječjim trkačkim i biciklističkim disciplinama koje su na Babovac privukle velik broj najmlađih sudionika. Uz podršku roditelja i prijatelja, mali trkači i biciklisti pokazali su svoje sportske vještine, natjecateljski duh i ljubav prema sportu, stvarajući lijepu i veselu atmosferu koja je obilježila početak festivala.

Središnji događaj prve festivalske večeri bila je Humanitarna 5K utrka, jedna od novosti ovogodišnjeg Ljubuški Outdoor Festivala. Više od 200 sudionika okupilo se na startu utrke kako bi, osim sportskog izazova, podržali i plemenit cilj. Trasa utrke vodila je ulicama Ljubuškog, a brojni građani uz trasu pljeskom i navijanjem pružali su podršku trkačima od starta do cilja.

Vladimir Pokrajčić, jedan od organizatora Ljubuški Outdoor Festivala, kazao je kako ga posebno raduje veliki odaziv sudionika i građana na početku ovogodišnjeg festivala. „Iza nas su dječje biciklističke i trkačke utrke koje su ponovno pokazale koliko Ljubuški voli sport i koliko podržava najmlađe. Večeras nas očekuje poseban trenutak jer po prvi put organiziramo humanitarnu utrku na pet kilometara za Edukacijsko-rehabilitacijski centar Ljubuški. Ponosan sam što se ovoj utrci odazvao velik broj trkača jer je njezin cilj prije svega pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Posebno me raduje što je s nama i Šimun Petar, dječak koji je inspiracija svima nama. Svojim primjerom pokazuje što znače upornost, hrabrost i inkluzija te šalje snažnu poruku zajedništva i prihvaćanja različitosti.

Vjerujem da će brojni građani ostati uz stazu i pružiti podršku sudionicima humanitarne utrke, ali i svim trkačima koji će sutra nastupiti na utrkama od 10 i 21 kilometar. Svaki pljesak i svaka riječ podrške sportašima puno znače. Pozivam sve Ljubušake da budu dio ove lijepe sportske i humanitarne priče i podrže naše natjecatelje“, rekao je Pokrajčić.

Posebnost ove utrke nije bila samo u velikom broju sudionika nego i u njezinom humanitarnom karakteru. Sav prihod od kotizacija namijenjen je Edukacijsko-rehabilitacijskom centru Ljubuški, zbog čega je utrka dobila dodatnu vrijednost i pokazala kako sport može biti snažan pokretač solidarnosti.

Dolazak više od 200 trkača potvrdio je veliki interes za ovu novu festivalsku disciplinu, a mnogi sudionici istaknuli su kako im je upravo humanitarni cilj bio dodatni motiv za sudjelovanje. Večer je protekla u odličnom raspoloženju, uz sportski duh, pozitivnu energiju i osjećaj zajedništva koji Ljubuški Outdoor Festival njeguje od svojih početaka.

Nakon završetka utrke druženje je nastavljeno na stadionu Babovac uz nastup mladog ljubuškog benda Glazbene škole Ljubuški Tajni signali i nešto starijih mladih glazbenika benda Djeca iz podruma, koji su svojim koncertom dodatno upotpunili festivalsku atmosferu i prvu večer festivala pretvorili u pravu festivalski spoj sporta, glazbe i zabave.

Uspješan početak festivala najavio je bogat program koji slijedi tijekom vikenda. U subotu su na rasporedu polumaraton „Dva slapa“, utrka na 10 kilometara, paragliding natjecanje, futsal i košarkaški turniri te brojni drugi sadržaji koji će u Ljubuški privući natjecatelje i posjetitelje iz cijele Bosne i Hercegovine i regije.

Prva večer još je jednom pokazala zašto Ljubuški Outdoor Festival iz godine u godinu raste i postaje jedan od najprepoznatljivijih outdoor događaja u Hercegovini, uspješno povezujući sport, prirodu i humanost.

G. Ilić / Radio Ljubuški