Prof. dr. sc. Francois Balloux, direktor Instituta za genetiku na UCL-u u Londonu. On je putem Twittera poručio da moramo prihvatiti i da je nemoguće u potpunosti iskorijeniti covid te da će se svi kad tada zaraziti stoga bi trebali se naviknuti da će koronavirus postati endemski virus.

“Ovu poruku nije lako prenijeti, čak i onima koji su već prihvatili da je nemoguće u potpunosti iskorijeniti covid. Svi će se na kraju zaraziti SARS-CoV-2 u bliskoj budućnosti, a vjerojatno i više od jednom u životu. Može se navući FFP2, FFP3, N95 maska, hazamat odijelo, ili što već, ali u ovoj fazi sve što se može postići je odgoditi vrijeme dok se neki od nas ne zaraze i time neznatno produže pandemiju.

Čini se da cjepiva ne štite od infekcije, iako štite od teških simptoma, hospitalizacije i smrti, uključujući i protiv omikrona. Također želim naglasiti kako nije moralno posrnuće ako se netko zarazi respiratornim virusom. U redu je; to je život, koji je s vremena na vrijeme neugodan.

Ne pruža mi nikakvu radost objaviti kako će SARS-CoV-2 neizbježno postati endemski. U idealnom svijetu poželio bih da smo mogli izbjeći još jedan respiratorni virus koji kruži u zajednici (već ih ima ~200, uključujući 4 HCoV), ali svijet jednostavno nije uvijek idealan.

Vjerujem da je vrijeme za popuštanje. Stope zaštite postignute cjepivima na mnogim su mjestima visoke koliko najviše mogu biti, a sada imamo i nekoliko pristojnih lijekova. Pretvaranje da stvari držimo pod kontrolom, na neki način, postaje preskupo.

Da pojasnim, iako vjerujem da bi se mi, kao društvo, trebali pokušati prilično brzo izvući iz života podređenog pandemiji, ne bih želio nikome diktirati ponašanje i u potpunosti poštujem da će nekima možda trebati malo više vremena prije nego što se osjećaju spremni nastaviti ‘normalan’ život.

Ovaj moj prijedlog o povratku u normalu već je doveo do nekih žestokih odgovora. Nesporazum je da sam pozvao na ukidanje ograničenja upravo sada. To nije bila moja poanta.

Umjesto toga, predlažem da nastavimo kontrolirati broj slučajeva covida tijekom nadolazećih mjeseci i zadržimo proaktivne/reaktivne mjere gdje god su potrebne kako bismo osigurali što glatkiji prijelaz u endemizam koji će se dogoditi u različito vrijeme u različitim okruženjima.

Mnogi također smatraju da bi povratak u ‘normalu’ nerazmjerno utjecao na najranjivije. Vjerujem da je slika daleko složenija. Istina je da mjere za ublažavanje pandemije i njihovo ukidanje različito utječu na različite ljude u društvu.

Iako, općenito gledano, pandemijska ograničenja nemaju negativan utjecaj na zdrave i bogate. Znam. Osobno mi zbog njih nije pretjerano neugodno, niti ću posebno profitirati kad ih ukinu.”

Izvor: narod.hr