Na dan Općine, Odžak je osvanuo sa zastavama Herceg-Bosne, poslijepodne sve zastave uklonjene.

Nakon mnogobrojnih prijava policiji, ali i nadležnim općinskim vlastima naređeno je uklanjanje zastava. Uz njih skinute su i zastave Bosne i Hercegovine, prenosi Centralna.ba.

Osmi veljače je određen za Dan općine Odžak, kao datum kada je Odžak po Daytonu pripao području Federacije BiH i kada je počeo proces povratka. Tog dana 1996. godine prvi povratnici predvođeni policijskim snagama vratili su se u svoje domove.

Dok su neki govorili da “ovo nije naš rat” Hrvati Bosanke Posavine su osnovali Hrvatsku zajednicu Bosanske Posavine 12. studenog 1991. U Hrvatsku zajednicu Bosansku Posavinu ušle su općine: Bosanski Brod, Modriča, Bosanski Šamac, Brčko, Derventa, Odžak, Orašje i Gradačac, a sjedište je bilo u Bosankom Brodu. Dok su Hrvati Hercegovine i Središnje Bosne oformili Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu šest dana nakon toga.

Prilikom Velikosrpske agresije i rata pokušano je za pregovaračkim stolom i vojnički sačuvati što veći dio Posavine.

Barem “Posavski džep”, naziv za trokut između rijeka Ukrine, Bosne i Save, proširen na istoku s područjem od Šamca do Brčkog (prošireni Oraški džep), te istočnom obalom rijeke Bosne, oko Modriče. Koji je služio kao ekonomsko zaleđe Brodu i Županji, poznat i kao “južna Baranja”.

Nažalost to je bilo neuspješno, uz obranjenu Orašku enklavu, u Daytonu je vraćen samo Odžak, a i to je bilo popraćeno oduzimanjem dijelova južnih naselja ispod Orašja.

Danas Posavska županija koja je dio Federacije BiH, ima većinski hrvatsko stanovništvo, uz više od 30 % Bošnjaka u Odžaku, a broji samo tri općine Orašje, Odžak te Domaljevac-Šamac, dok su svi ostali dijelovi Posavine pripojeni Republici Srpskoj, a većinsko stanovništvo čine Srbi.

Izvor: Jabuka.tv