Stotine ptica snimljene su kako padaju s neba na pločnik grada Cuauhtémoc na sjeveru Meksika. Uzrok njihova pada, koji je za mnoge ptice završio kobno, ostaje misterija, no dio stručnjaka smatra kako ih je napala ptica grabežljivica i natjerala ih da se sjure pram tlu. Riječ je o kosu žute glave i crnog tijela( Xanthocephalus xanthocephalus) koji obitava uglavnom na području sjeverne i srednje Amerike.
Šokantna snimka sa sigurnosne kamere jasno prikazuje jato ptica selica koje se spuštaju na kuće poput oblaka crnog dima. Većina ptica uspijeva odletjeti, ali na snimci se isto tako mogu vidjeti leševi crno-žutih ptica selica razbacane po ulicama grada.
WARNING: GRAPHIC CONTENT
— Reuters (@Reuters) February 14, 2022
Security footage shows a flock of yellow-headed blackbirds drop dead in the northern Mexican state of Chihuahua pic.twitter.com/mR4Zhh979K
Prema lokalnim izvješćima nerazjašnjeni incident se dogodio ujutro 7. veljače. Ove ptice imaju tendenciju da se razmnožavaju na sjeveru, u SAD-u i Kanadi, i zatim migriraju na jug, u Meksiko, tijekom zime .
Prema meksičkom listu El Heraldo de Chihuahua, koji je prvi izvijestio o tom događaju, lokalni veterinar je sugerirao da bi krivnja za incident mogla biti visoka razina onečišćenja, uzrokovana upotrebom drvnog ogrjeva i agrokemikalija u tom području. Druga teorija pak govori o tome kako su ptice bile pogođene strujom dok su odmarale na dalekovodima. Na društvenim mrežama se špekuliralo i da je stravičnu situaciju mogla uzrokovati 5G tehnologija.
No doktor Richard Broughton, ekolog iz britanskog Centra za ekologiju i hidrologiju, rekao je da iako nije mogao uočiti grabljivicu na snimci, 99% siguran da je nesreću uzrokovala upravo ptica grabežljivica, prenosi Jutarnji list.
-Ovo izgleda kao da predator, poput primjerice jastreba, juri jato. Možete vidjeti da se na početku ponašaju kao val, kao da ih nešto ispire odozgo- smatra Broughton.
Doktor Alexander Lees, viši predavač konzervatorske biologije na sveučilištu Manchester Metropolitan, s time se slaže.
-Samo prema onome viđenom iz videa i bez toksikoloških nalaza rekao bih da je najvjerojatniji uzrok slijetanja jata, pokušaj bijega od predatora. Sudari ptica s infrastrukturom na tlu zapravo su vrlo česti, jer ptice u jatu ne percipiraju što se događa oko njih, već samo prate let prve ptice ispred sebe- zaključio je doktor Lees.
Dodajmo kako je u Rezoluciji Europskog parlamenta od 9. lipnja 2021. o Strategiji EU-a za bioraznolikost do 2030. – Vraćanje prirode u naše živote navedeno kako dugoročni trendovi povezani s populacijama ptica koje obitavaju na poljoprivrednim zemljištima i u šumskim područjima kao i raširenih vrsta ptica te travnjačkih leptira pokazuju da je u EU-u došlo do velikog smanjenja bioraznolikosti poljoprivrednih zemljišta.
Izvor:pogled.ba