U Sarajevu je 16.2.2022. godine održan III. sastanak Mreže za javne financije Saveza općina i gradova FBiH, uz prisustvo 60 pomoćnika načelnika/gradonačelnika za financije, gostiju i predstavnika medija. Ovaj sastanak Mreže iskorišten je konsultacije i donošenje stava Mreže povodom tri aktuelne teme iz područa javnih financija:
Početak procesa izrade metodologije pripadnosti i raspodjele javnih prihoda u FBiH i učešće Saveza u Radnoj grupi za izradu metodologije pripadnosti i raspodjele javnih prihoda u FBiHPredstavajanje financijskog mehanizma za podršku jedinicma lokalne samouprave pri apliciranje na IPA i druge fondove, razvijenog u suradnji sa Vladom FBIH Implikacije iz novog Zakona o računovodstvu FBIH na reviziju lokalnog sektora, odnosno obaveza nabavke godišnje vanjske revizije
Članovi Mreže za javne financije smatraju da je postojeći Zakon o pripadnosti javnih prihoda u FBiH je zastario, jer je u proteklih 15 godina došlo do značajnih promjena u društvenim i ekonomskim okolnostima, a sam zakon djelimično koristi podatke iz 2006. godine koji su zastarjeli i nerelevantni. Potrebno je usvojiti novi propis koji će koristiti transparetnne i lako dostupne podatke za izračun raspodjele i pripadnosti prihoda, uz poštivanje kriterija pravičnosti i ravnomjernog razvoja. Jedan od kriterija za raspodjelu treba biti broj stanovnika, jer je to dobra aproksimacija za rashodovne potrebe jedinica lokalne samouprave, ali dopunjen sa drugim kriterijima. Pored raspodjele prihoda od indirektnih poreza, potrebno je povećati udio općina i gradova i porezu na dohodak sa sadašnjih minimalnih 34,46% na 50%, imajuću u vidu prenesene dodatne nadležnosti jedinicama lokalne samouprave. Prilikom izrade novog propisa o pripadnosti i raspodjeli prihoda u FBiH, potrebno je voditi računa da ne dođe do pada prihoda malih općina, kako se ne bi doveo u pitanje obavljanje dodjeljenih nadležnosti od strane malih općina. Potrebno je i regulirati otplatu vanjskog duga na način da svaki nivo vlasti otplaćuje dug koji je i generirao (u skladu sa Zakonom o budžetima), te da ne dolazi do anomalije u raspodjeli prihoda između nivoa vlasti u FBiH na način da lokalni nivo vlasti neizravan otplaćuje dug generiran od viših nivoa vlasti i javnih poduzeća.
Članovi Mreže za javne financije također podržavaju osnivanje financijskog mehanizma za podršku općinama i gradovima pri apliciranje na IPA projekte. Potrebno je nastaviti dalje pregovore sa Vladom FBiH, odnosno Ministarstvom financija, kako bi se konkretizirala ponuda koje će ovaj mehanizam imati, u smislu uslova kreditiranja, grantova za pojedine kategorije općina i gradova, kao i visine sredstava u samom mehanizmu.
Učesnici sastanka su saglasni da je vanjska revizija lokalnog nivoa potrebna i poželjna, ali su stava da istu treba obavljati Ured za reviziju institucija u FBiH, kako bi pristup reviziji mogao biti harmoniziran za sve jedinice lokalne samouprave. Također, pomoćnici načelnika za finansije traže da se donesu jedinstveni i usaglašeni kriteriji za nabavku vanjske revizije, kako ne bi dolazilo do različitih pristupa u odabiru, i posljedično različitog kvaliteta obavljenih revizija.
Izvor:pogled.ba