Nakon subotnjeg zasjedanja HNS-a u Mostaru, koji je između ostalog, ocijenilo kako ne postoje uvjeti da se u listopadu izbori provedu po sadašnjem zakonu pa ih je stoga nužno odgoditi do postizanja političkog dogovora o izmjenama, u javnosti su se čule različite reakcije na zaključke i poruke koje su poslane, od odobravanja do osude.
Podsjetimo, predsjednik HNS-a Dragan Čović najavio je kako će novi krug pregovora hrvatskih i bošnjačkih političara uslijediti 22. veljače s ciljem da se približe stajališta o novom načinu biranja članova Predsjedništva BiH. Kazao je kako je model biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH već ranije praktično dogovoren, a ukoliko se sve riješi narednog tjedna moglo bi se očekivati zaključivanje konačnog sporazuma u čemu su pripravni sudjelovati i predstavnici međunarodne zajednice.
A kako se i moglo i naslutiti čelnik SNSD-a Milorad Dodik pozdravio zaključke HNS-a.
-Problem jednog naroda u BiH problem je svih i to je valjda svima jasno. Ignoriranje preglasavanja jednog naroda BiH gura u dugoročnu nestabilnost i odgovornost za to snosit će oni koji to ne žele da vide i da riješe”, izjavio je Dodik.
Sve bošnjačke stranke, bez izuzetka s kojeg spektra dolazile, reagirale su negativno i ocijenile neprihvatljivim zaključke koji su usvojeni. U svojim ocjenama otišli su i korak dalje označivši zaključke HNS-a kao nekom vrstom ucjene, jer navodno oni u sebi sadrže i prijetnje teritorijalne reorganizacije, etničke podjele, kao da BIH nije podijeljena već 30 godina, te navodnu obnovu Herceg Bosne.
-Pokušaj HNS-a da se nametne kao politička institucija koja može propisivati model funkcioniranja države BiH dovodi do konfuzije i dezinformiranja građana. Većina stavova koje HNS producira i javno predstavlja su sporni, s proizvoljnim interpretacijama pravnih i političkih činjenica i u suprotnosti su s postojećim pravnim poretkom BiH i pravosnažnim presudama Europskog suda za ljudska prava, rečeno je iz Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI).
Zasjedanje HNS-a analizirala je i agencija Reuters. U analizi navodi kako su „Hrvati postali nezadovoljni svojim savezništvom s Bošnjacima jer su Bošnjaci dva puta zaredom birali Hrvata iz multietničke stranke za člana Predsjedništva regije”. Željko Komšić, ističe se u analizi, izabran je glasovima Bošnjaka i to je izazvalo nezadovoljstvo Hrvata u BiH. Kako prenosi portal Bild.ba i The Economist se bavio saborom HNS-a. Naveli su tako da najveća stranka bh. Hrvata razmatra opciju blokade izbora jer se Komšića godinama bira glasovima Bošnjaka, navodeći kako se radi o osobi koja u svom uredu drži portret komunističkog diktatora Tita.
Što će se dogoditi ako se ponovo ne postigne dogovor oko promjene izbornog zakona te je li moguće održati izbore također je bilo predmet analize.
-Moj je stav da puki neizlazak hrvatskih stranaka na izbore ne bi bio dobar potez. Ali, stalno naglašavam kako je mnogo institucionalnih mehanizama da se izbori u ovom sadašnjem protuustavnom stanju spriječe, rekao je za Milan Sitarski s Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara za RTV Herceg Bosne.
Inače, dio šestog zaključka s Izvanrednog zasjedanja HNS-a BiH govori o tome da, ako se Izborni zakon ne bude izmijenio i unatoč tome u tim uvjetima budu raspisani i provedeni Opći izbori, HNS će ih smatrati suprotnim slovu Ustava te duhu i načelima Daytonskog mirovnog sporazuma. Takvom postupku predstavnici HNS-a suprotstavit će se svim legitimnim pravnim i političkim sredstvima. Također, HNS posebno naglašava kako SIP BiH ne može biti zakonodavac te nadomjestiti Parlamentarnu skupštinu BiH.
-Dobro je što je ostavljeno prostora za kompromis. To je uvijek dobro u društvima poput BiH gdje je jedna velika odgovornost na političkim elitama da pokušaju uskladiti ciljeve i interese te da traže uzajamno korisno rješenje. No, vidljivo je da bošnjačka strana traži nešto čime bi legitimirala prekid pregovora, rekao je prof. dr. Jakov Žižić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu. Naglašava da je njegovo mišljenje da bošnjačka politika već zadnjih 20 godina ide k tome da promovira većinsku demokraciju i unitarnu državu.
-Oni nisu spremni napraviti ništa što bi osnažilo i omogućilo konstitutivnost i ravnopravnost odnosno političku suverenost triju naroda u BiH”, rekao je Žižić ponovno naglasivši da bošnjačka politička elita želi naći alibi za izlazak iz pregovora, ali da zbog predstavnika međunarodne zajednice održavaju privid da se nešto pregovara.
Politolog Danijel Vidović drži kako sve ideje uređenja podijeljenih društava u sarajevskoj javnosti dočekuju na nož.
Imajući u vidu aktualni politički trenutak u kojem se nalazi BIH, a posebno Hrvati u njoj, rekao bih da su to vrlo odmjereni zaključci s dozom blagog opreza, ali ipak realni, rekao je politolog Danijel Vidović komentirajući zaključke koji su usvojeni na I. izvanrednom zasjedanju Hrvatskog narodnog sabora BiH, a koje je bilo posvećeno pregovorima oko reforme Izbornog zakona. Po njemu je ipak najvažnije što je ostalo prostora za kompromis kako bi se deblokirali procesi u BiH.
-Šalje se vrlo jasna politička poruka hrvatskom narodu u BiH, Republici Hrvatskoj, našim sunarodnjacima u RH i cijeloj međunarodnoj zajednici da političko vodstvo Hrvata u BiH ima jasan plan ako se dogovor ne bi postigao”, rekao je Vidović. Komentirao je Vidović i modele uređenja država koje su satkane od različitih društvenih segmenata u kojima iz različitih razloga vladaju društveni rascjepi, a kakva je naravno BiH.
Vidović pojašnjava da se sve ideje uređenja podijeljenih društava u sarajevskoj javnosti dočekuju na nož. On je naveo primjer knjige profesorice Mirjane Kasapović “Bosna i Hercegovina podijeljeno društvo i nestabilna država” putem koje je u diskurs u BiH prvi put uveden pojam konsocijacijske demokracije što je u većem dijelu sarajevske javnosti dočekano s gnušanjem.
“U Sarajevu još ne nalazimo sugovornike za ovu priču. Uvjeren sam da ako ovoj zemlji želimo dobro, to je put kojim se mora ići. Nema tu čarobnog štapića, ali koristeći dobra iskustva belgijskog federalizma koji se razvijao više desetljeća je dobar model na razni Europe”, rekao je Vidović dodajući da taj model treba slijediti jer se pokazao dobrim uz sve svoje nesavršenosti./Centralna.ba
Izvor: HMS