Pred hrvatskom ženskom rukometnom reprezentacijom dva su susreta protiv Francuske u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2022. Prvi je na rasporedu sutra u 18 sati u Koprivnici, a prijenos možete pratiti na Drugom programu HTV-a.
Europsko prvenstvo zajednički će ugostiti Slovenija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija od 4. do 20. studenoga ove godine. Hrvatska je u skupini 4 kvalifikacija i na drugom je mjestu nakon dva odigrana susreta.
Izabranice Nenada Šoštarića kvalifikacije su otvorile porazom u Rijeci od Ukrajinki (22:23), a u drugom kolu su slavile u gostima kod Češke (26:24). Sada je pred njima težak izazov i dva dvoboja protiv olimpijskih prvakinja te svjetskih i europskih doprvakinja Francuskinja koje su na startu kvalifikacija upisale dvije pobjede.
Izbornik Šoštarić ima velikih problema u slaganju ekipe jer mu nedostaje nekoliko stožernih igračica. Zbog ozljeda tako nema Ćamile Mičijević, Larisse Kalaus, Stele Posavec, Ivane Dežić, Tene Petike, Korine Karovčan itd,itd…
Posebno bolan je izostanak Mićijević i Kalaus jer su one uz Anu Debelić srce naše obrane. Stoga je izbornik u ova tri i pol dana koliko je reprezentacija na okupu, tražio rješenja za taj problem. Nenad Šošarić je najavio da će napraviti sve što je u njegovoj moći da njegove izabranice pokušaju osvojiti barem poneki bod protiv favoriziranih Francuskinja.
– One su, kao što oni koji prate rukomet znaju, olimpijske pobjednice, druge sa SP-a i druge s EP-a, znači, uz Norvešku po meni daleko najjača ženska rukometna sila u ovom trenutku. I organizacijski i igrački, ogromna baza igračica iz koje oni izvlače van. I zato meni, kad čujem da im fali Pauletta Foppa kao pivot, meni to tjera smijeh na lice jer oni nakon toga imaju recimo Sarah Boukitt, koja igra u Metzu, odličnu mladu igračicu koja je dva puta bila proglašena najboljom igračicom na europskim i svjetskim prvenstvima za mlade. Isto tako, imaju Edwige, jednu od najboljih svjetskih obrambenih igračica. Za razliku od toga, nama recimo fali pet vanjskih igračica, znači kompletna prva vanjska linija uz Blažević, Milosavljević i Krsnik, koje su ovdje. Ali to je sastavni dio sporta, rekao je izbornik Šoštarić.
Od prve velike medalje, srebra na Svjetskom prvenstvu 1999. Francuskinje su osvojile još 12 medalja s tri najveća natjecanja. Uz olimpijsko zlato iz Tokija, tu je i srebro iz Rio de Janeira.
Sa svjetskih prvenstava imaju dva zlata (2002., 2017.) i četiri srebra (1999., 2009., 2011., 2021.). Prije četiri godine postale su europske prvakinje (2018.) , a pored toga imaju još europsko srebro 2020. te tri bronce (2002., 2006., 2016.).
U Koprivnicu stižu u malo izmijenjenom sastavu u odnosu na prošlogodišnje Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj kad su poražene u finalu od Norveške 22:29.
Olivier Krumbholz koji je na klupi reprezentacije 11 godina u dva mandata, odlučio je dati predah zaštitnom znaku Francuske svih ovih godine Allison Pineau. Zbog ozljeda nema najboljeg mlade kružne napadačice Paulete Foppe, kao ni Laure Flippes i Pauline Coatanee.
Hrvatska i Francuska dosad su se sastale devet puta. Naša reprezentacija pamti samo dvije pobjede (u prvom susretu 1997. na Svjetskom prvenstvu bilo je 21:20) te na SP-u 2009. godine 27:23.
Tu je još jedan remi na SP-u 2013. godine (18:18) te čak šest poraza. Posljednji je bio posebno bolan, u polufinalu EP-a 2020. godine u Danskoj koji nas je ostavio bez velikog finala. Francuskinje su tada slavile s uvjerljivih 30:19.
Izvor:hrt.hr