Ministar obrane Mario Banožić izjavio je u petak da postoje saznanja iz koje je zemlje došla letjelica koja se u četvrtak oko 23 sata srušila u Zagrebu te da će se cijeli proces incidenta moći povezati nakon što se napravi detaljna analiza.
Banožić je na izvanrednoj konferenciji za novinare rekao da je letjelica uočena radarima i da je praćena od ulaska u hrvatski zračni prostor.
”Mi smo letjelicu uočili radarima, ne znam koji je točno snimio. Mi imamo radarski sustav, on je umrežen, automatiziran i uvezen u sustav NATO-a. Pratili smo letjelicu od ulaska u Hrvatsku”, kazao je.
Letjelica je u Hrvatsku ušla u 22.57 sati, došla je iz Mađarske, zadržala se sedam minuta i kretala brzinom od 700 kilometara na sat.
”Posade na radarskim sustavima su uvijek na visokom stupnju spremnosti, kao i protuzračna obrana. Imamo protuzračnu obranu, ona ima određena ograničenja i to nam je glavni prioritet”, dodao je Banožić.
Sada se javljaju različiti scenariji, ali građani trebaju imati povjerenje u vojsku. ”Moramo usporediti signale radarskih sustava, je li trebalo biti izdano upozorenje ili se radilo o skupljanju podataka. To su sad teorije koje mogu samo uznemiriti javnost”, rekao je.
Možemo poslati poruku da ovo nije bila prijetnja za Hrvatsku, nema mjesta strahu, poručio je Banožić dodavši kako se slaže s ocjenom predsjednika Republike Zorana Milanovića da incident nije usmjeren protiv Hrvatske.
”Za incident smo doznali nakon pada. Što bismo realno mogli napraviti u vremenu od sedam minuta? Mi ćemo utvrditi koliko je letjelica bila u naletu, a koliko u padu. Istraga koja ide u određenom pravcu ukazuje na određene zaključke. Idemo se baviti s ovime što sada imamo. Sad su bitni obavještajni podaci i informacije iz Mađarske i Rumunjske”, rekao je.
Hranj: MiG-ovi nisu podignuti
Ministar je naglasio da se prema proceduri rade mjerenja kontaminacije tla i zraka zbog zdravlja svih koji rade očevid, ako i zdravlja stanovništva.
Banožić je ocijenio kako je situacija u Ukrajini bitno promijenila odnos prema proračunu.
Siguran sam da nema države koja sad ne razmišlja o nacionalnoj sigurnosti. Jedan od pravaca djelovanja je jačanje nacionalnog sustava obrane’, rekao je.
Na pitanje hoće li Hrvatska biti spremna ako se rat u Ukrajini proširi, Banožić je odgovorio da se razmišljalo o mjerama koje dolaze kroz NATO-ov obrambeni plan. ”Imali smo i neke odluke u Saboru – odlazak vojske u članice NATO-a. Ukrajina nije članica NATO-a, ali mi smo joj dali jasnu podršku. Mi znamo što bilo koji oblik pomoći može značiti i duboku suosjećamo s Ukrajinom”, dodao je.
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj ocijenio je kako je riječ o ozbiljnom incidentu.
”Izvijestili su nas nakon pada letjelice. Imamo sustav praćenja, ali vas ne mogu detaljno izvijestiti tko nam je javio o padu i kako ide taj proces. Brzo se procjenjuje situacija i donosimo odluke”, kazao je Hranj.
”Nadam se da se ovo više neće ponoviti, ovo nam je upozorenje. Moramo vidjeti koja su poboljšanja hitna i kako drugi put biti bolji”, rekao je Hranj dodajući da naši MiG-ovi nisu podignuti, ali je odbio odgovoriti na pitanje kako bi rušili dronove koji su opasnost za zemlju.
Izvor:pogled.ba