Hrvati i njihovi potomci rasuti su po svijetu kao zvijezde po nebeskom svodu. Neki od njih vidljiviji su od drugih, kao i zvijezde, barem za neko vrijeme. Za vas sam prikupio crtice iz života onih koje sam tako rekavši „u hodu“ zapazio i o njima iz raznih izvora ponešto zabilježio. Poneke sam od njih i poznavao. A ovdje ih vi možete sve upoznati i vidjeti da u tom našem rodu i narodu ima stvarno nadarenih, radišnih i uspješnih pojedinaca diljem kugle zemaljske. Lijepo je (do)znati tko su ti naši sunarodnjaci i biti ponosan na njih. Svatko je od njih na svoj način obogatio svijet…

Među ovim kratkim životopisima pročitat ćete o ljudima vrlo različitih zvanja i iz raznih krajeva svijeta. Ali sve ih povezuju hrvatski korijeni. Svi su bili ponosni na ono što su ponijeli iz domovine ili naslijedili od svojih roditelja, djedova i baka – od domaćih jela i obiteljskih tradicija do hrvatske kulture općenito. Ali ima i još nešto što oni imaju zajedničko: prepoznali su svoje talente i imali životne ciljeve, te bili radišni, strpljivi i uporni u njihovu ostvarenju. Znali su da prirodna nadarenost nije dovoljna za velika postignuća. To je samo temelj na kojemu treba graditi, ustrajno radeći, ono što želimo u životu postići. Bili oni znanstvenici, glumci, pjevači, športaši… njihova je zvijezda zasjala i postala vidljiva jer su „brusili“ sami sebe, i to uz velike napore i žrtve.

Ante Čuvalo, Hrvati u svijetu – 101 životopis za školarce (i roditelje), CroLibertas Publishers, 2017.

Josip Turkalj (1924. – 2007.)
kipar

Desetljećima je živio i radio u Americi, a za vrijeme jugo-države i režima o njemu se nije smjelo pisati. Bio je Hrvat i odmah je bio označen kao „antidržavni element“. Nakon povijesnih promjena 1990. Turkalj (kao i mnogi drugi “nepoćudni” Hrvati) postao je legalan, ali na hrvatskoj kulturnoj panorami njegovo ime nije uhvatilo korijena. Medijima su zanimljiviji oni koji „šokiraju“ svijet svojim glupostima, nego pravi talenti i dobri ljudi.

Josip Turkalj rođen je 10. kolovoza 1924. u Rakovici. Već u mladim godinama vidjelo se da Joso ima umjetničke nadarenosti. Tako je kao dvanaestogodišnji dečko rezbario nova krila anđelu na drvenom kipu koji je bio vatrom oštećen u slunjskoj crkvi. Talent koji mu je Bog dao on je gajio kroz školovanje i uporan rad. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomirao je 1952. godine, a potom dolazi u Rim i tamo nastavlja poslijediplomske studije na Academia delle Belle Arti i Scuola Del Medaglio (1952. – 1954.). Iz Italije je otišao u Ameriku (1957.) za asistenta tada profesoru i slavnom hrvatskom umjetniku Ivanu Meštroviću na poznato sveučilište Notre Dame u državi Indiani. Poslije Meštrovićeve smrti (1962.) Turkalj nastavlja predavati likovnu umjetnost na istom sveučilištu još dvije godine, a potom odlazi za profesora u privatnu katoličku školu, Gilmour Academy, u predgrađu Clevelanda u državi Ohio i tu ostaje do svog umirovljenja. Od tad on svaki dan odlazi u svoj atelje u Clevelandu i ne prestaje stvarati; uvijek nova nadahnuća i nove skulpture.

Turkalj je sudjelovao i pobjeđivao na mnogobrojnim izložbama u Italiji i Americi, a radovi mu se nalaze diljem američkog kontinenta. Samo da napomenemo neka mjesta gdje se mogu naći njegove skulpture: Worthington i Duluth, Minnesota; Gary i Notre Dame, Indiana; Dubuque, Iowa; Rochester i Buffalo, New York; Villa Maria, Pennsylvania; Detroit, Michigan itd. Mnoge njegove skulpture nalaze se u privatnim kolekcijama i u crkvama, posebice u hrvatskim crkvama, primjerice, kip sv. Pavla u Clevelandu, sv. Franje u Windsoru, nekoliko reljefa u crkvi u Londonu, Kanada i kipovi Gospe mira i Gospe Bistričke u hrvatskoj kapelici koja se nalazi u sklopu velikog Nacionalnog katoličkog svetišta u Washingtonu, glavnom gradu Amerike.

Turkaljeve skulpture odraz su njegovih duboko usađenih vrijednosti koje je poprimio još u mladosti, u svom rodnom mjestu, a te bi se vrijednosti mogle sažeti u tri kategorije: vjera, obitelj i hrvatska baština. Iz njih je on crpio nadahnuća za svoje umjetničke radove i kroz njih se on utapao u općeljudske vrline i čežnje. Te je vrijednosti Joso oslikavao u svom radu i svjedočio ih u svakodnevnom životu.

On i njegova supruga Julia roditelji su šestorice sinova, a svatko tko je imalo poznavao našeg Josu svjedočit će kako je on bio „duša od čovjeka“. Jednostavan i radišan romantik, zaljubljen i uronjen u život svoje obitelji, svog naroda i čovječanstva; život koji ne prestaje nego teče iz naraštaja u naraštaj, što jedna od njegovih skulptura („Ciklus života“) tako lijepo oslikava.

Josip Turkalj poznat je u Americi, posebice među Hrvatima Amerike, a sad ste i vi naučili za još jednog poznatog Hrvata koji je zbog svojih dubokih uvjerenja i ideala morao poći u svijet. On je taj svijet obogatio svojim talentima, svojim časnim životom i svojom obitelji.

Umro je 3. srpnja 2007. u Clevelandu.

Fotografije nekih njegovih radova možete vidjeti na poveznici.

dr. Ante Čuvalo

izvor:hkv.hr

error: Content is protected !!