Znanstvenici su na dnu jezera u Gvatemali pronašli grad drevnih Maja koji, najvjerovatnije, datira oko petog stoljeća nove ere.

Grad, kao i ostatke ceremonijalnih centara, kuća i drugih građevina pronašla je grupa znanstvenika iz raznih zemalja na dubini od 12 do 20 metara ispod vode u Atitlanu, najvećem jezeru u Gvatemali, prenijeli su meksički mediji.

Tijekom vremena grad se našao pod vodom, vjerovatno, zbog tektonske aktivnosti, jer zauzima površinu vulkanskog porijekla na nadmorskoj visini iznad 1.500 metara.

Podvodnim istraživanjem bavili su se arheolozi iz Argentine, Belgije, Gvatemale, Španjolske, Meksika i Francuske koji su došli do zaključka da je ukupna površina naselja mogla dostići 60.000 metara četvornih.

Očekuje se da se u budućnosti u regiji Atitlana može pojaviti muzej, gdje će biti predstavljen digitalni model drevnog grada, prenosi Tass.

Civilizacija Maja dostigla je vrhunac u vremenu od 300. do 900. godine nove ere, a propala je u trenutku kada su Europljani otkrili Ameriku.

Gradovi ove drevne civilizacije nalazili su se na teritoriji današnjih zemalja Belize, Honduras, Gvatemala, Meksiko, Salvador.

Početkom veljače 2018. godine postalo je poznato da je primjena laserskih radara pomogla znanstvenicima da pronađu oko 60.000 građevina Maja sakrivenih u džunglama na sjeveru Gvatemale. Prema preliminarnim procjenama, u tim gradovima moglo je da živi oko 10 milijuna ljudi.

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!