Projektno-tehnička dokumentacija za rekonstrukciju, izgradnju i opremanje dvije psihijatrijske klinike u Federaciji BiH je 13. travnja službeno predana predstavnicima Univerzitetsko-kliničkog centra u Sarajevu i Sveučilišne klinike u Mostaru.
Kako je priopćeno iz UNDP-ja, s ciljem poboljšanja uvjeta boravka i liječenja za sve pacijente i radnih uvjeta za medicinsko osoblje, kroz partnerstvo nadležnih bh. institucija, Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP) u BiH i Razvojne banke Vijeća Europe (CEB), a u okviru Granta tehničke pomoći financiranog od strane Slovak Inclusive Growth Account (SIGA) iz Slovačke, izrađena je projektno-tehnička dokumentacije s predmjerom i predračunom, uključujući prijedlog dokumentacije za javne nabavke radova roba i usluga.
– Ovaj projekt je od izuzetnog značaja s više aspekata, jer će rekonstrukcija psihijatrijskih klinika rezultirati dostojanstvenijim liječenjem pacijenata, te će se stvoriti uvjeti koji osiguravaju pristup suvremenim zdravstvenim i tretmanima socijalizacije, sukladno relevantnim standardima Europske unije i Svjetske zdravstvene organizacije. Odnosno, realizacijom ovog projekta omogućit ćemo kvalitetniji smještaj, te radne i terapijske uvjete za pacijente i njihove njegovatelje – izjavila je pomoćnica ministra zdravstva Federacije BiH Marina Bera.
Kako je istakao veleposlanik Slovačke u BiH Martin Kačo, kroz mehanizam Slovak Inclusive Growth Account (SIGA) u partnerstvu s UNDP-om i Razvojnom bankom Vijeća Europe realiziran je ovaj projekt jer je važno da zajedno radi na ostvarenju Ciljeva održivog razvoja.
– Ovim projektom se omogućava unapređenje zdravlja i blagostanja svih i odraz je snažne posvećenosti Slovačke ostvarivanju Ciljeva, što je u bliskoj sinergiji s procesom pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji – kazao je.
Sadašnji kapaciteti ustanova iziskuju rekonstrukciju oštećene ili privremene infrastrukture, osavremenjavanje u skladu s modernim standardima (arhitektonski i funkcionalno), kao i uvođenje novih zdravstvenih tehnologija kako bi se povećao kvalitet i efikasnost medicinskih usluga.
– Unaprjeđenje kvaliteta javnih usluga za posebno osjetljive kategorije stanovništva i jačanje socijalne inkluzije su u fokusu partnerskog rada UNDP-a, Razvojne banke Vijeća Europe (CEB) i Slovak Inclusive Growth Account (SIGA) iz Slovačke. Veliko nam je zadovoljstvo obilježiti značajan iskorak kojim je kroz izradu neophodne dokumentacije omogućen pristup novim izvorima financiranja – u ovom slučaju kreditu Razvojne banke Vijeća Europe. Ponosni smo na kontinuirano partnerstvo sa domaćim i međunarodnim institucijama zahvaljujući kojem zajednički predano radimo na pružanju podrške zdravstvenom sistemu širom Bosne i Hercegovine – izjavila je Steliana Nedera rezidentna predstavnica Razvojnog programa Ujedinjenih naroda u BiH.
Karin Lepp menadžerica Razvojne banke Vijeća Europe kazala je da je ovo projekt visokog prioriteta za Banku kao promotora socijalne inkluzije osjetljivih kategorija stanovništva, poput osoba sa invaliditetom ili onih koje ne dobijaju adekvatnu podršku. Socijalni utjecaj planiranih investicija je visok, jer će doprinijeti boljoj opremljenosti odnosno boljim uslovima za pacijente i medicinsko osoblje, tj. većem komforu i dostojanstvenom tretmanu pacijenata tokom tretmana.
Ova faza projekta realizirana je kroz suradnju nadležnih bh. institucija, Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP) i Razvojne banke Vijeća Europe (CEB), a u okviru Granta tehničke pomoći financiranog od strane Slovak Inclusive Growth Account (SIGA) iz Slovačke Republike. U okviru projekta je razvijena projektno-tehnička dokumentacija za dvije psihijatrijske klinike u Federaciji BiH, kao i za četiri ustanove za zbrinjavanje lica sa mentalnim poteškoćama u Republici Srpskoj, priopćeno je.
Izvor:pogled.ba