Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića Danijela Dolenec (Možemo) uputila je dopis predsjednicima gradskih četvrti Sesveta, Donje i Gornje Dubrave te Peščenice-Žitnjaka glede prenamjene prostora mjesne samouprave u prostore područnih objekata dječjih vrtića.

Potvrdili da nema dovoljno vrtića

Ovi ubrzani koraci gradske vlasti da se osiguraju prostori za vrtiće pokazuju ono što je u javnosti već jako dobro poznato: da Gradu Zagrebu nedostaje mjesta u vrtićima. Nakon što je gradska vlast donijela odluku o ukidanju mjere roditelj-odgojitelj koja stupa na snagu 1. svibnja, većina roditelja koji su dosad imali taj status morat će se zaposliti, a djecu upisati u vrtić. Iako je Dolenec u više navrata tijekom proteklog razdoblja izjavljivala da u vrtićima ima mjesta, ova odluka pokazuje da postojeća mjesta nisu ni otprilike dovoljna za količinu djece kojoj će vrtić uskoro biti potreban.

Podsjetimo, riječ je o oko 6.000 djece vrtićke dobi s kojima su dosad vrijeme provodili njihovi roditelji sa statusom roditelja-odgojitelja, a mjesta u zagrebačkim vrtićima, kako je navela Dolenec, trenutno ima samo oko 380.

Očajnički potezi 

Očajnički potez zagrebačke vlasti vidljiv je u dopisu kojeg je uputila Dolenec, a nakon dopisa je došlo i do kritika dosadašnjih korisnika tih prostora.

Jedna od kritika pojavila se na facebooku, a tiče se prostora MO “Bruno Bušić” za koji se navodi da nije prikladan za vrtić jer se nalazi samo nekoliko koraka od željezničke pruge.

U nastavku prenosimo dopis dogradonačelnice Dolenec predsjednicima gradskih četvrti Sesveta, Gornje i Donje Dubrave te Peščenice-Žitnjaka, a zatim donosimo i fotografije nekih od prostora koji bi uskoro trebali postati vrtići.

Dolenec: Postoji potreba za dodatnim vrtićkim kapacitetima

“Poštovani predsjednici vijeća gradskih četvrti – Sesveta, Donje i Gornje Dubrave te Peščenice-Žitnjaka,

Nadovezujem se na naš sastanak održan 10. ožujka, na kojem smo razgovarali o mogućim prostorima mjesne samouprave koji bi se mogli prenamijeniti u prostore područnih objekata dječjih vrtića.

Kao što smo razgovarali, u sve četiri četvrti koje vodite postoji potreba za dodatnim vrtićkim kapacitetima, a ta je potreba najviše izražena u Sesvetama, gdje trenutno ima najmanje slobodnih mjesta za upis. Peščenica-Žitnjak, iako je uvrštena u ovu grupu prioritetnih četvrti, ima trenutno veći broj slobodnih mjesta za upis, i tri nova objekta u izgradnji (DV Borovje, DV Ivanja Reka, DV Žitnjak), koji će naravno poboljšati kapacitete vrtića u cijelom istočnom dijelu Zagreba.

U konačnom izboru prostora mjesne samouprave za prenamjenu, vodili smo računa da prostore koje ste predložili da se ne prenamjenjuju ne uvrstimo. Isto tako, istražili smo svaki od prostora koje ste predlagali. Ako nisu uvršteni, to je iz razloga što moramo voditi računa o specifičnim uvjetima koje prostori moraju zadovoljiti da bi mogli biti prenamijenjeni u područni objekt dječjeg vrtića:

  • neto površina od cca 200 do 250 m2 za dvije vrtićke skupine (40 djece) i popratne prostore,
  • prosječna visina unutarnjeg prostora 300 cm,
  • površina zemljišta 30m2 po djetetu (parking, prilazni putevi, dječje igralište…),
  • površina zemljišta iznimno može biti 15m2 ukoliko se zemljište nalazi uz postojeće slobodne zelene površine; postojeću zelenu površinu je potrebno ograditi te predvidjeti veličinu od 15m2 dvorišta po djetetu
  • prizemni objekt, eventualno 1. kat uz mogućnost izgradnje evakuacijskog stepeništa
Pored toga, vodili smo računa o lokaciji svakog od prostora, blizini matičnog dječjeg vrtića, ukupnom stanju objekta i nizu drugih parametara.

Odabrali smo sljedeće prostore za prenamjenu:
·         MO Bruno Bušić
·         MO Dubec
·         MO Trnovčica
·         MO Trnava
·         MO Novi Retkovec
·         MO Sesvetska Selnica
·         MO Sesvetska Sopnica
·         MO Sesvetska Sela
·         MO Cerje – stara škola
·         MO Novo Brestje

Prenamjenom navedenih prostora u prostore područnih objekata dječjih vrtića omogućit će se oko 500 novih mjesta u dječjim vrtićima tijekom pedagoške godine 2022/2023, od čega oko 250 u gradskoj četvrti Sesvete.

U prilogu ove poruke nalaze se karte na kojima su označeni sadašnji vrtići (crveni kružići), planirani vrtići (svijetlo plavi) i lokacije objekata mjesne samouprave za prenamjenu (žuti kružići).

Nadam se da ćete se složiti da ćemo ovim zahvatom unaprijedili mrežu vrtića u četvrtima koje vodite.

Molila bih vas da mjesne odbore informirate o ovoj odluci Grada, a dostupna sam za sastanak na kojem bismo prodiskutirali hodogram koraka ove prenamjene i druga eventualna pitanja koja imate.

Javite na moj ured (u kopiji je gđa Gordana), ukoliko postoji potreba za sastankom, pa ćemo naći termin.

Hvala i pozdrav

dr. sc. Danijela Dolenec
zamjenica gradonačelnika
e-adresa: danijela.dolenec@zagreb.hr”

Koje prostore planiraju prenamjeniti u vrtiće?

Na facebooku se pojavila i kritika prenamjene prostora MO “Bruno Bušić” u kojemu se trenutno održavaju različite aktivnosti za umirovljenike.

“Hoće nam uzeti prostora M. S. “Bruno Bušić” i prenamijeniti u dječji vrtić. Tko je tu lud??? Prostor se nalazi par koraka od željezničke pruge i nije ograđen. Trenutno prostor koriste stanovnici i najviše umirovljenici, kojih je i najviše. Dva puta tjedno su gernotološke vježbe, jedanput tjedno mjerenje tlaka i šećera, razne radionice, dramska sekcija, druženja uz glazbu i još puno toga. Mi umirovljenici borit ćemo se za taj prostor jer nam je to jedino mjesto gdje se možemo osjećati dobrodošli i aktivni. Danas je to naša mjesna, možda će već sutra biti vaša na redu, zato budimo složni i borimo se za naš prostor” – napisala je jedna korisnica facebooka.

U nastavku donosimo fotografije nekih od prostora koji bi se, prema najnovijoj uputi gradske vlasti, trebali prenamijeniti u vrtiće:

WhatsApp Image 2022-04-15 at 08.01.06 (1)

HURO UiO i GI “U djeci je budućnost” nedavno upozorili na neistine koje iznosi Dolenec

Podsjetimo, Hrvatska udruga roditelja odgojitelja, udruga U ime obitelji i građanska inicijativa “U djeci je budućnost” nedavno su se obratili javnosti upozorivši na neistine koje iznosi Dolenec.

“Poštovani,

U cilju istinitog informiranja javnosti te zaštite nešto više od 5700 korisnika mjere roditelj odgojitelj i više od 20,000 djece o kojoj se brinu – dužni smo ukazati na činjenicu da dogradonačelnica Zagreba, gđa Dolenec ponavlja neistine manipulirajući građanima Zagreba čije je interese plaćena zastupati. Naime, gđa Dolenec jučer je ponovno iznijela neistine o vrtićkim kapacitetima u Gradu Zagrebu te načinu na koji ih roditelji odgojitelji mogu koristiti.

Dakle, gđa Dolenec je u više navrata, a opet jučer ponovila kako Odluka o izmjenama mjere roditelj odgojitelj osim mogućnosti zaposlenja sada dozvoljava roditeljima da uz zadržavanje statusa odmah i upišu djecu u vrtiće u kojima još ima 380 slobodnih mjesta. Istina je drugačija.

Naime, Odluka gradonačelnika Tomaševića kojom de facto ukida mjeru roditelj odgojitelj za aktualne korisnike stupa na snagu 1.5. te se tek od tada djeca u dobi od 3-6 godina mogu upisivati u vrtiće uz istovremeno primanje naknade od 1.000 kuna. Svaki roditelj odgojitelj koji sada pokuša upisati dijete u vrtić mora prekinuti svoj status korisnika. Roditelji koji su na temelju istupa Dolenec u medijima zatražili informaciju od vrtića mogu li upisati svoju djecu  – dobili su odgovor da ne mogu, osim ako ne donesu potvrdu da su izašli iz mjere. „Budući da ste korisnica mjere roditelj odgojitelj uz obaveznu dokumentaciju trebate nam priložiti i potvrdu da ste prestali koristiti novčanu pomoć za roditelja odgojitelja.” odgovori su nekih vrtića.

“Vrtići nemaju dovoljno slobodnih mjesta”

Osim toga, mnogi vrtići nemaju uopće mjesta, niti broj “slobodnih mjesta” koji navode na upite roditelja odgovara evidenciji Grada Zagreba na koju se poziva Tomaševićeva dogradonačelnica.

Kako su Udruga roditelja odgojitelja, U ime obitelji i GI “U djeci je budućnost” zatražile ocjenu zakonitosti odluke Tomaševićeve vlasti da povratno, dakle, unatrag, ukine status roditelja odgojitelja za obitelji koje ga koriste, a brinu se o oko 6,000 djece vrtiće dobi koja nisu pohađala vrtić zbog uvjeta mjere – iznimno je važno za roditelje odgojitelje da pričekaju na odluku Visokog upravnog suda ili uvođenje privremene mjere koja će zaštititi njih i njihove obitelji od samovolje Tomaševića i Dolenec.

S obzirom da od studenog 2021., od same najave nagle i štetne izmjene Odluke o novčanoj pomoći za roditelje odgojitelje upozoravamo na realan problem s prostornim i kadrovskim nedostatkom u zagrebačkim vrtićima, a da do današnjeg dana gradska vlast nije učinila ništa za rješavanje istoga, upozoravamo kako bi Grad Zagreb mogao imati ogroman socijalni problem zbog nekoliko tisuća neupisane djece jasličke i vrtićke dobi korisnika mjere roditelj odgojitelj koji bi bili prisiljeni zaposliti se, jer ne mogu živjeti s 1000 kuna mjesečne naknade. Za ostale naše sugrađane također je upitno slobodno mjesto u vrtiću koje će zatražiti za svoje dijete, čime sve to više nije samo problem korisnika mjere roditelj odgojitelj.” – poručili su u dopisu.

Ivica Lovrić: Zašto nitko od novinara ne postavi to pitanje?

O ovoj je temi za Narod.hr nedavno govorio i bivši gradski pročelnik za obrazovanje, Ivica Lovrić.

“Što znači oko 380 mjesta ako imamo 6000 djece?” – pita Lovrić.

“Nije mi jasno zašto dogradonačelnicu nitko od novinara nije pitao kako se 6.000 djece može upisati na 380 slobodnih vrtićkih mjesta.”

Izvor: narod.hr

error: Content is protected !!