Rast cijena svinjskog mesa je neizbježan i ako ostane na sadašnjoj razini, u RS-u će doći do gašenja tova svinja, poručio je Slobodan Petrić iz Udruge svinjogojaca Republike Srpske. Da nije bilo pomoći Vlade RS-a, proizvodnja svinja ne bi postojala, rekao je Petrić za RTRS. Kilogram svježeg svinjskog mesa u mesnicama u RS-u uskoro će poskupjeti za najmanje pet KM. Potvrđuju to i u mesnicama nakon najave da će cijena žive vage svinja skočiti pred kraj ovog mjeseca i nakon završetka uskrsnog posta, piše Večernji list BiH.

Problemi s uvozom

– Trenutačno svinjski odrezak košta 11, slanina 9, svinjska rebra 7,50 KM po kilogramu. Sve će to, u prosjeku, uskoro biti skuplje za pet KM. Naime, kada se kolju svinje, ima dosta otpada, pa ćemo morati korigirati cijene, barem u spomenutoj količini – poručuju iz jedne banjolučke mesnice. Ceh će, naravno, dobrim dijelom platiti građani, od kojih mnogi ionako jedva spajaju kraj s krajem. – I bez poskupljenja, nezaposleni, brojni umirovljenici i radnici sa skromnim plaćama rijetko imaju na jelovniku mesne obroke. Sada će situacija biti još gora, jer više nije riječ o poskupljenjima od marke nego daleko više. Čini se da je ovih dana najbolje biti vegetarijanac. Istina je da je poskupjelo voće i povrće, ali situacija s mesom prelazi sve granice – kaže Miodrag K. iz Banje Luke.

S obzirom na to da je proizvodnja svinja u BiH u najvećoj mjeri bazirana upravo u RS-u, poskupljenje je neizbježno i u FBiH. Prije uzgajivača svinja gašenje proizvodnje najavili su peradari. Koordinacijski odbor živinara/peradara Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici održanoj prošlog mjeseca ustvrdio je da je opskrba sirovinama za stočnu hranu prekinuta iz zemalja okruženja iz kojih se sirovine uvoze. Zalihe u BiH ne postoje, a kod proizvođača su na minimumu. Radi toga je zaključeno da se traži od nadležnih institucija BiH hitno reagiranje i traži dozvola izvoza kukuruza i ostalih žitarica od Vlade Republike Srbije u BiH.

Ako se ovaj problem ne riješi, prijeti prisilno obustavljanje proizvodnje – priopćeno je tom prilikom iz Koordinacijskog odbora živinara/peradara BiH. U priopćenju se navodi da su posljedice koje se već drastično osjete u sektoru živinarske/peradarske proizvodnje zbog sukoba na istoku kontinenta, između ostalog, zabrana izvoza kukuruza, pšenice, brašna i ulja iz većine europskih zemalja. Dodaje se da je poseban problem zabrana izvoza žitarica iz Mađarske i Srbije iz kojih se živinari/peradari BiH uglavnom opskrbljuju. Resorno ministarstvo, istina, reagiralo je i zatražilo dozvolu izvoza od Vlade Srbije.

Odluka se čeka, a u međuvremenu cijene rastu. Proizvođači su ranije tražili uvođenje prelevmana na uvoz mesa, međutim, nije im udovoljeno. Turbulentno stanje u poljoprivredi te proizvodnji mesa u svijetu na kraju plaćaju bh. građani. Sve više proizvoda pa i najosnovnijih prehrambenih postaje nam luksuz. – Ministar Košarac se hvali da je izvezao 6000 junadi u Liban, a nemamo mi dovoljno mesa ni za sebe. Trebao je potaknuti da to ostane ovdje pa da se smanji cijena građanima. Ništa nisu uradili, a imaju prostora da urade – kazao je Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika u FBiH.

Cijene mesa

Dok traju prepucavanja i mjere nadležnih, cijene mesa u mesnicama dostigle su povijesno visoku cijenu. U općem divljanju cijena u BiH rastu i cijene mesa, koje je već postalo luksuz za mnoge obitelji sa skromnim primanjima. Stočni fond u BiH prije posljednje krize već je bio prilično siromašan. Farme su se gasile zbog prekomjernog uvoza, a sad je situacija postala i gora. Poskupjele su sve vrste mesa. Cijene se značajno razlikuju od grada do grada i prodajnog mjesta, ali poskupljenja nikoga nisu zaobišla. Tako kilogram junećeg mesa s kostima košta od 11 do 14, bifteka od 18 do 20, junećeg bez kostiju od 18 do 22, a junećeg ramsteka 20 KM. Cijene teletine bez kostiju su od 21 do 24 KM, teletine s kostima od 16 do 17, kotleta od 16,5 do 21, bifteka od 21 do 30 maraka. Cijena pilećih filea dosegla je čak 15 KM po kilogramu.

Izvor:vecernji.ba

error: Content is protected !!