Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva za pitanja branitelja Domovinskog rata, donijela dvije odluke. Riječ je o utvrđivanju koeficijenata za obračun i isplatu mjesečne novčane egzistencijalne naknade razvojačenim braniteljima i članovima njihovih obitelji za prvo i drugo tromjesečje 2022. s transfera za provedbu Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji – novčana egzistencijalna naknada, piše Večernji list BiH. Uvećane osnovice Utvrđen je koeficijent jedan i za prvo i za drugo tromjesečje, na osnovi kojeg će biti utvrđena i visina mjesečne novčane egzistencijalne naknade razvojačenim braniteljima i članovima njihovih obitelji. Naknade ostaju po 5 KM za svaki mjesec sudjelovanja u Oružanim snagama BiH.

Nedavno usvojeni

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji u primjeni je od polovine ovoga mjeseca. Zakonom je propisano da pravo na novčanu egzistencijalnu naknadu imaju i razvojačeni branitelji povratnici u RS ili u Distrikt Brčko BiH, bez obzira na godine života, ako ne ostvaruju mjesečne prihode u iznosu većem od 50% minimalne mirovine isplaćene u FBiH za prosinac 2018. i ako su bili pripadnici OS najmanje 12 mjeseci. Ovo pravo mogu ostvariti i supruge umrlih razvojačenih branitelja, povratnika u RS ili Distrikt Brčko BiH. Pravo na novčanu egzistencijalnu naknadu može ostvariti i supruga umrlog razvojačenog branitelja ako na dan podnošenja zahtjeva ima navršenih 57 godina života te ako ne ostvaruje mjesečne prihode u iznosu većem od 50% minimalne mirovine isplaćene u FBiH za prosinac 2018. i ako je umrli bio pripadnik OS najmanje 12 mjeseci, dok će županije svojim propisima urediti uvjete, način i postupak ostvarivanja prava na egzistencijalnu naknadu supruga umrlih branitelja životne dobi do 57 godina. – Naknade ostaju po 5 KM za svaki mjesec sudjelovanja u Oružanim snagama BiH – kazao je pomoćnik federalnog ministra za pitanja branitelja i invalida Domovinskog rata Mirza Terzo.

– Općinske službe za braniteljsko-invalidsku zaštitu već su počele primati zahtjeve za uvođenje u pravo novih kategorija, a to su razvojačeni branitelji i supruge umrlih razvojačenih branitelja, povratnici na područje RS-a i Distrikta Brčko, kao i supruge umrlih razvojačenih branitelja s više od 57 godina koje imaju prebivalište na području FBiH. Dodao je kako je primjena izmijenjenog zakona već počela te da je za njegovu provedbu i izmjene u proračunu FBiH za 2022. godinu osigurano 50 mil. KM, što je 5 mil. više nego 2021. Vlada je u travnju donijela četiri odluke koje se odnose na mjesečne naknade pripadnika braniteljske populacije. Ovim odlukama omogućeno je da naknade za travanj, koje se isplaćuju 10. svibnja, budu uvećane. Jednom od odluka utvrđen je koeficijent jedan za obračune i isplate mjesečnih novčanih naknada dobitnika ratnih priznanja i odličja te članova njihovih obitelji za razdoblje od travnja do prosinca 2022. Za isto razdoblje utvrđena je i osnovica za isplatu ovih mjesečnih novčanih naknada u iznosu od 730 KM.

Za provedbu Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja u proračunu FBiH za 2022. osigurano je 17,000.000 KM. Koeficijent jedan utvrđen je i za obračun i isplatu te osnovica od 910 KM za određivanje visine mjesečnih novčanih naknada korisnika invalidnina. Za obračune i isplate invalidnina u ovogodišnjem proračunu FBiH osigurano je 271,685.000 KM. Izmjenama i dopunama Zakona o pravima branitelja i njihovih obitelji predviđeno je povećanje osnovice za 5%, za što je u proračunu planirano 12,5 mil. KM. Povećanje se odnosi na supruge poginulih branitelja bez djece. Invalidnina se sa 173 KM povećala na 391 KM. Povećava se naknada i za roditelje poginulog branitelja koji je bio oženjen. Roditelji su živjeli od 234 KM, a sada će jedan roditelj primati 391 KM, a dva roditelja 455 KM. Rast mirovina Na snagu je stupio i zakon o izmjeni i dopuni Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja kojim se ispravlja nepravda prema ovoj kategoriji umirovljenika. Suština je usklađivanje, odnosno rast mirovina korisnika koje tretira na način kakav je propisan za druge umirovljenike u FBiH važećim Zakonom o MIO.

Naime, dosad je rast mirovina prijevremeno umirovljenih branitelja projiciran prema indeksu rasta potrošačkih cijena u FBiH. Sad će, kao i kod drugih umirovljenika, usklađivanje biti svake godine 15. travnja na osnovi zbroja 50% rasta indeksa potrošačkih cijena plus 50% rasta BDP-a. Usklađivanje njihovih mirovina u posljednje četiri godine iznosilo je 2018. 1,7%, a umirovljenicima po Zakonu o MIO 3,5%, 2019. iznosilo je 1,6, a ostalima 3,5%, 2020. 0,6%, a za sve ostale iznosilo je 2,8%. Podsjetimo, umirovljenici u FBiH će tijekom ove godine imati uvećana primanja za 11%. Prvo povećanje od 7,3% uslijedit će već idućeg mjeseca uz provedeno redovito usklađivanje, a o čemu je prošloga tjedna odluku donio UO Federalnog zavoda MIO.

Nakon redovitog usklađivanja, odnosno povećanja od 7,3%, od svibnja će minimalna mirovina, umjesto 382,18 KM, iznositi 410,07 KM. Zajamčena će se s 478,91 KM povećati na 513,87 KM, a prosječna samostalna s 490,86 na 526,69 KM. Vlada FBiH donijela je i odluku o izvanrednom usklađivanju mirovina kojom se mirovine povećavaju za 3,5% i koja će se primjenjivati od lipnja te će umirovljenici u srpnju dobiti minimalne mirovine od 424,50 KM, zajamčene od 532 KM, a prosječne od 545 KM. •

Izvor:vecernji.ba