Na Cetinju je izabrana 43. Vlada Crne Gore. Hrvatska nacionalna zajednica ima svojeg predstavnika u njoj. Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative je Ministar bez lisnice (portfelja), piše Đuro Vidmarović, povjesnik, diplomat za HKV.

Na Cetinju je 29. travnja 2022. Skupština Crne Gore prihvatila sastav 43. Vlade Crne Gore, na prijedlog mandatara, Dritana Abazovića. Od 81 parlamentarnog zastupnika, za novu Vladu glasovalo je njih 45, dok su trojica bila protiv, što dovoljno govori o nejedinstvu u Parlamentu, ali i o umješnosti u pregovaranju premijera Abazovića.

Umjesto žestokog sučeljavanja i stvaranja nesigurnost na čemu su inzistirale stranke prosrpske orijentacije i Srpska Pravoslavna Crkva, Abazović je nastojao složiti Vladu od Ministara koji će predstavljati cijelo društvo ove susjedne nam Države i koji će imati snage nadići stranačke partikularizme i, što je važno, velikosrpsko uplitanje u unutarnji politički život zemlje. Već sama činjenica što je riječ o mlađem čovjeku i pripadniku albanske etničke manjine, kojemu je državni Poglavar povjerio mandat za sastav Vlade, upućuje na pozitivne političke procese i povratak uzbibanog međuetničkog povjerenja.

Bilo je zanimljivo čuti predizborni pledoaje gospodina Abazovića. Kao prvo, nije najavio potpisivanje temeljnog ugovora koji je pripremila Crkva Srbije, te davanje otvorene podrške regionalnoj inicijativi ,,Otvoreni Balkan“ iza koje stoji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ovo je vrlo znakovito, budući je SPC do sada djelovala kao remetilački čimbenik u odnosu na Crnu Goru, da ne govorimo o helikopterskoj inauguraciji cetinjskoga Vladike. Naravno, tu su imovinsko-pravni odnosi, oduzimanje crkava i crkvene imovine i prava na postojanje Crnogorskoj Crkvi 1918. i idućih godina, njezino današnje nepriznavanje kao obnovljene Crkve, te neprestano koketiranje s velikosrpskom političkom elitom. Mandatar je, između ostaloga izjavio:

”Cilj Vlade je da sve vjerske zajednice imaju ravnopravan položaj uz puno poštovanje principa sekularnosti, kao i regulisanje ugovornog odnosa sa vjerskim zajednicama u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore” .

Kako bi situacija ostala i dalje komplicirana i eksplozivna pobrinuo se Vladimir Joković kao kandidat za potpredsjednika Vlade i Ministra poljoprivrede. On je izjavio, kako će ,,Otvoreni Balkan“ i temeljni ugovor biti prioriteti…’Prioriteti su temeljni ugovor sa SPC, popis stanovništva, ‘,Otvoreni Balkan’, čišćenje biračkog spiska, zakon o porijeklu imovine, zakon o lustraciji… Nadam se da će ova vlada uraditi ono što nije Vlada Zdravka Krivokapića” rekao je Joković i dodao da nikad ništa ne bi uradio protiv interesa SPC, kako bi situaciju ponovo „zasolio“.

Abazoviću je bilo jednostavnije postaviti vanjskopolitičke prioritete. Pozvao se na prioritete Crne Gore koji su „definirani u Ustavu donesenom nakon obnove nezavisnosti“.

”Sada je potrebno ubrzati pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, njegovati i unapređivati dobrosusjedske odnose i očuvati kredibilitet u NATO-u. Agresija Rusije na Ukrajinu, koju je prethodna vlada već osudila i obavezala se na poštovanje EU sankcija Rusiji, izazvala je burna geopolitička kretanja. Usprkos tim izazovima i generiranju novih kriza, otvorene su nove perspektive za Crnu Goru. Zato sada moramo ubrzati ispunjavanje preostalih uvjeta za ulazak u Europsku uniju. Vjerujem da Crna Gora može zatražiti ubrzani prijem i da hitnim, ali mudrim odlukama može uskoro postati punopravna članica EU” kazao je mandatar. Obraćajući se Parlamentu Dritan Abazović je podvukao kako će program rada 43. Vlade i počivati „na dva glavna stupa – vladavini prava i ekonomskom razvoju“.

Za hrvatsku nacionalnu manjinu u Crnoj Gori izuzetno je značajno što je Abazović ponudio Hrvatskoj građanskoj inicijativi (HGI), stranci Hrvata u Crnoj Gori, mjesto u Vladi, kako bi na taj način aktivirao sve potencijale multietničkog sastava kompliciranoga crnogorskog društva.

Sporazum je postignut i predsjednik HGI, Adrijan Vuksanović, ušao je u Vladu kao Ministar bez lisnice (portfelja). Zadužen je za „oblast inkluzije, zaštite ljudskih prava i promociju antidiskriminacionih politika“.

Adrijan Vuksanović rođen je 21. XI. 1980. godine u Kotoru. Osnovnu školu završio je u Tivtu, kao i Srednju elektrotehničku školu. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, na odsjeku energetika, smjer industrijska elektrotehnika i automatika. Od 2016. do 2020. bio je zastupnik u Skupštini Crne Gore, gdje je dvije godine bio predsjednik Odbora za europske integracije, a kasnije zamjenik predsjednika. Pored toga, bio je i član Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Europske unije i Crne Gore, kao i Administrativnog odbora i Odbora za ustavna pitanja. Bio je i šef Poslaničkog kluba manjinskih stranaka u Skupštini Crne Gore. Dva puta je biran za vijećnika u Skupštini Općine Tivat. Član je Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske od 2013. godine, a od iste godine je i član Hrvatskog nacionalnog vijeća. Jedan je od osnivača i potpredsjednik Crnogorske paneuropske unije.

Član je Matice hrvatske, kao i Društva nezavisnih književnika Crne Gore. Pjesme su mu objavljivane u Hrvatskom slovu, Hrvatskoj književnoj reviji Marulić, Kodu, Hrvatskom slovu i dr. Zastupljen je u nekoliko zajedničkih zbirki, kao i u Antologiji „Hrvatsko pjesničko biserje“. Autor je pjesničke zbirke “Dvije trećine”. Pjesme su mu prevedene na albanski i turski jezik.

Novome Ministru iz redova hrvatskoga naroda, u Vladi Crne Gore uputio je čestitku voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska-Crna Gora, Hrvatskoga sabora, gospodin Branko Bačić:

„Poštovani ministre Vuksanović, dragi Adrijane,

Primi moje srdačne čestitke na imenovanju u 43. Vladu Crne Gore. S velikim zadovoljstvom primio sam ovu vijest koja predstavlja jasan poticaj daljnjem jačanju naših bilateralnih odnosa. Imajući u vidu Tvoj dosadašnji angažman i predanost očuvanju hrvatskog identiteta u crnogorskom društvu, ali i kontinuiranu afirmaciju europskih vrijednosti, vjerujem da ćeš ostvariti vrijedan doprinos razvoju Crne Gore u ovim složenim vremenima. Demokratska i europska vizija premijera g. Dritana Abazovića ohrabruje nas u vjeri da će nova crnogorska vlada ispuniti predstavljene ciljeve preuzetog mandata. Na putu prema Europskoj uniji, koji je složen i zahtjevan, Hrvatska je odlučna pružati Crnoj Gori svu političku i stručnu pomoć. Vjerujem da ćemo i u budućnosti nastaviti graditi dobrosusjedske odnose, u čijim je temeljima i poštivanje nacionalnih manjina.

Hrvatska zajednica u Crnoj Gori, iako malena brojem, svojom bogatom kulturnom baštinom i duhovnim identitetom kontinuirano doprinosi boljitku, razvoju i očuvanju Crne Gore.

Dragi Adrijane, kao Voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska-Crna Gora i dalje ću Ti biti na raspolaganju za sve inicijative i aktivnosti koje za cilj imaju povećavanje povjerenja i uzajamnog uvažavanja naših dviju država i očuvanje identiteta hrvatske nacionalne zajednice u Crnoj Gori. Uz nadu u skoru mogućnost susreta, primi još jednom srdačne čestitke“.

Svoju čestitku uputio je i Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH (de facto Ministar za Hrvate izvan Domovine), Zvonko Milas: „Uvjeren sam kako ćete i na novoj odgovornoj dužnosti nastaviti predano raditi na očuvanju hrvatskih vrijednosti te na poboljšanju položaja pripadnika hrvatske nacionalne manjine i njihovoj još snažnijoj afirmaciji u crnogorskom društvu, kao i na razvoju cjelokupnoga crnogorskoga društva te na jačanju suradnje između dviju susjednih država: Hrvatske i Crne Gore. U tome će Vam Središnji državni ured i nadalje pružati snažnu potporu, poručio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Donja Lastva. Predstavljanje knjige Đure Vidmarovića Prilog povijesti Hrvata Gornje i Donje Lastve, „Hrvatska krovna zajednica – Dux Croatorum”, Donja Lastva, 2013. S lijeva nadesno: Zvonimir Deković, prof. dr. Miomir Abović, Adrijan Vuksanović i autor

Pisac ovih redaka čestitao je Adrijanu kao osobi prema kojoj dugo godina osjeća roditeljsku privrženost. Znajući kako je komplicirana unutarnja politička situacija u Crnoj Gori i koliko je eksplozivna situacija u „regionu“, a imajući osobno iskustvo sa svijetom politike i političara, želim mu puno sreće, s molbom da ne zanemari poeziju. Za Hrvate u Crnoj Gori, taj elitni dio cjelovitog hrvatskog etničkog korpusa s prebogatom kulturnom baštinom i uništenom demografskom krivuljom, ali i za Republiku Hrvatsku, izbor Adrijana Vuksanovića je znak nade. On dobro znade kako je mir sveta riječ, ali mora biti čedo pravde.

Đuro Vidmarović/HKV

Izvor:narod.hr

error: Content is protected !!