Kako smo pisali početkom svibnja, Tomaševićeva nova ravnateljica u KB ‘Sveti Duh’ želi nabaviti bolnički informacijski sustav 4 puta skuplji za održavanje od dosadašnjeg. Zbog toga je u bolnici pokrenuto prikupljanje potpisa za zadržavanje postojećeg bolničkog informacijskog sustava, a Jutarnji list nedavno je objavio da dug bolnice koji je visok 62 milijuna i dalje raste unatoč tome što je izabrana nova uprava, a osim toga pojavili su se brojni problemi sa samom organizacijom rada u bolnici zbog čega će navodno doći do pokušaja štrajka ili odlaska najboljeg kadra u druge zdravstvene ustanove.

Naime, nova ravnateljica Ana-Maria Šimundić zatvorila je ulaz u bolničke garaže iza 16 sati. Ona tvrdi da je riječ o ulazu koji nije nadziran izvan radnog vremena pa predstavlja potencijalnu nesigurnost za bolnicu i njene djelatnike. Iz bolnice pak kažu da je do sada tamo bio portir 24 sata, ali ga je nova uprava maknula.

Uprava želi smijeniti gotovo sve šefove odjela i klinika, želi nove ginekologe za pobačaje

Kako govore sugovornici Jutarnjeg lista, uprava planira smanjiti broj gotovo svih šefova, što je, navode, ilegalno jer je riječ o mandatnim položajima. Među onima koje se želi maknuti su bivši ravnatelj, trenutni šef oftalmologije dr. Mladen Bušić te čelnik interne i predsjednik Stručnog povjerenstva dr. Eduard Galić. Smjene se između ostaloga planiraju i na internoj, urologiji, u povjerenstvu za nabavu lijekova.

Jedan od načina kojima bi se smjene šefova i pročelnika odjela i klinika opravdale jest postavljanje limita koji se teško mogu ispuniti, kako bi se proglasili nesposobnima, dok je istovremeno ravnateljica na svom odjelu limite smanjila.

Šimundić pak odgovara da joj je zadaća odgovorno upravljati novcem poreznih obveznika te da bolnica godišnje napravi oko 10 milijuna kuna duga. Jutarnji doznaje da je predstojnik ginekologije dr. Berivoj Mišković podnio ostavku jer mu je, prema riječima djelatnika svega bilo dosta. Nova uprava, s druge strane tvrdi, da nije dao nikakvo objašnjenje, odnosno da ne znaju zašto otišao. Inače, iz uprave koju čine Darko Kaštelan, Edvard Galić, Ana Bobinac, Davor Katavić, Tomo Pavić, Dubravka Ivanić i Branko Ančić (Možemo) očekuju da novi predstojnik ginekologije zaposli nove ginekologe kako bi se pobačaj omogućio svim ženama koje to traže.

Među optužbama koje navode djelatnici spominje se i želja ravnateljice za raskid ugovora između bolnice i Hrvatskog katoličkog sveučilišta, budući da je ona trebala tamo raditi kao profesorica, ali je raskinula ugovor. Šimundić pak tvrdi da su u pregovorima o nastavku suradnje i s Medicinskim fakultetom i s HKS-om. Liječnici u konačnici zamjeraju Šimundić što je biokemičarka, a ne liječnica. Šimundić je inače bila jedna od glavnih zagovornika da se statusi liječnika i biokemičara u zdravstvenim ustanovama što više izjednače.

Izbor čovjeka koji obavlja pobačaje umjesto kvalificiranog zaposlenika bolnice

Podsjetimo, ravnateljica je 20. travnja objavila kako je izabrala novog predstojnika klinike za ginekologiju i porodništvo. Za predstojnika je izabran prof. dr. sc. Ratko Matijević, dr. med. iz KB Merkur, iako su se za isto mjesto prijavili i brojni kvalificirani stručnjaci iz KB ‘Sveti Duh’. U bolnici u koju je došao se zbog priziva savjesti nisu vršili namjerni pobačaji, a sada je doveden čovjek koji radi pobačaje. Međutim, nedavno je Državni inspektorat pokrenuo reviziju natječaja za izbora šefa klinike za ginekologiju, pa je Matijevićeva nova funkcija dovedena u pitanje.

Matijević je član kontroverznog Kraljevskog zbora ginekologa i opstetričara Ujedinjenog Kraljevstva (Fellow of Royal College of Obstetricians and Gynecologists) koje je 2011. ustvrdilo da “žene koje razmišljaju o prekidu trudnoće treba informirati da je pobačaj generalno sigurniji nego nastavak trudnoće te da većina žena koja je abortirala ne pati od psiholoških posljedica”.

Inače, Matijević je za Jutarnji list 2014. glede pobačaja komentirao: “Metoda pobačaja lijekovima odavno je u većini svijeta nadživjela metodu kojom se pobačaji danas izvode u Hrvatskoj. Bolnica Merkur ima liječnike koji izvode pobačaje i ima kapacitet za primjenu ove metode te će tako i učiniti kad budemo imali naputak Ministarstva zdravlja, kad sve bude zakonski uređeno i definirano te kad budu izrađeni postupovnici”.

Matijević je tada bio predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KB Merkur, a 2015. godine, upravo je u toj bolnici nagli porast pobačaja.

Dolenec (Možemo) najavila da će Zagrepčani financirati pobačaje?

Podsjetimo, Danijela Dolenec, dogradonačelnica Zagreba tijekom kampanje za lokalne izbore prošle godine djelomično je odgovorila ili odbila odgovoriti što misli raditi s bolnicom Sv. Duh, koja je u vlasništvu Grada Zagreba, ali je otkrila kako smatra da se pobačaj na zahtjev treba financirati novcem poreznih obveznika u gradu Zagrebu.

Također je iznijela stajalište koje je vrijedilo u komunističkoj Jugoslaviji, a tiče se priziva savjesti, da liječnici koji se zalažu za zaštitu života od začeća ne smiju specijalizirati ginekologiju.

Isto tako, feministički kolektiv Faktiv, koji je 2021. godine prosvjedovao protiv manifestacije Hod za život je u prosincu zatražio smjene u KB Svetom Duhu jer svi ginekolozi imaju priziv savjesti.

Izvor: narod.hr/Jutarnji list