Iako je pretrpjela veliku materijalnu štetu nakon razornog potresa koji je pogodio Bosnu i Hercegovinu, Općina Berkovići nije dobila nikakvu pomoć države. Brojni dopisi stigli su nadležnima, i na entitetske, ali i i državne adrese, no, ovu općinu sa oko 2.000 stanovnika, 340 oštećenih objekata, devet iseljenih obitelji do danas nije posjetio nitko od bh. dužnosnika.
Nada Milošević otključava vrata kuće u Berkovićima u kojoj je provela 18 godina. Nakon potresa i urušavanja krova i zidova, zbog sigurnosti tu više ne živi, prešla je kod susjeda koji su joj ponudili pomoć dok se ne nađe rješenje za njen smještaj.
“Sada sam kod susjeda. Primio me, misleći da će to biti kratko, ja sam tako mislila, ovo se odužilo, nitko ništa ne poduzima, love nema, smještaja nema u Općini da mi daju svoje, da se skrasim da izbacim ono malo stvari”, kazala nam je Nada Milošević.
Ne zna hoće li se više ikada moći vratiti u kuću u kojoj je sama živjela kao podstanar, s obzirom na to da je riječ o vrlo staroj kući koja je jako oštećena. No, nada se da će biti uvjeta za njenu sanaciju, ili da će joj u krajnjem slučaju biti ponuđen alternativni smještaj.
“Najbitniji bi mi bio smještaj, da ja imam jednu sobicu i kupatilo i za me bi bilo dovoljno”, dodala je Milošević.
Popucali zidovi i u cijelom stanu Dragana Samardžića i njegove bolesne majke. Najviše ih, kažu, boli to što je općina zaboravljena i zapostavljena od svih, pa se pomoći za sanaciju ne mogu ni nadati.
“Neće nitko ni da dođe ni da vidi, ni da pomogne. Općina bi pomogla da ima sredstva”, naglasio je Dragan Samardžić.
Stotine oštećenih objekata , višemilijunska šteta nisu bili dovoljan razlog da ovu općinu, poput Stoca i Ljubinja posjete bh. dužnosnici, a ne da uplate i sredstva za pomoć i sanaciju. Sve to izazvalo je razočarenje kako mještana, tako i načelnika ove male i nerazvijene općine u Republici Srpskoj.
“Mislim da su Berkovići neopravdano zapostavljeni sve ovo vrijeme nakon potresa, s obzirom na ukupan broj oštećenih objekata i broj domaćinstva koji iznosi oko 630, a skoro 200 domaćinstava je prijavilo neku štetu. Sam taj podatak govori da je svako treće ili četvrto domaćinstvo u Berkovićima pretrpjelo neku štetu i vjerujem da nijedna općina nije više oštećena od ove”, rekao je Nenad Abramović, načelnik Općine Berkovići.
Pomoć su ponudili pojedini gradovi i općine, određene institucije, no od strane službenih organa vlasti su naišli na zid šutnje. Na ovakvo ponašanje i zapostavljanje, Abramović je, kaže, navikao.
“Navikao sam kroz svoj načelnički posao u prethodnih deset godina da me službene institucije zaobilaze kada su u pitanju neke redovne stvari, odobravanje sredstava iz budžeta RS itd., ali ovo zaista nisam mogao da zamislim da u jednoj izvanrednoj situaciji, u jednoj nevolji da s druge strane postoji zid šutnje”, poručio je Abramović.
Budžet Općine Berkovići je 1,9 milijuna KM. Sama Općina ne može nadomjestiti štetu , pa se usprkos svemu i dalje uzdaju u pomoć bh. vlasti. U suprotnom će, kažu, iznaći rješenje pa makar bili primorani i na kreditno zaduženje.
Izvor:N1