BiH nije implementirala 15 od 26 reformi usmjerenih na poboljšanje fiskalne politike, stabilnost ekonomije i jačanje dobrog upravljanja, dok je djelomično implementirano samo pet, navedeno je u Izvješću Međunarodnog monetarnog fonda o konzultacijama po članku IV za BiH za 2022. godinu.

Ove konzultacije predviđene su ugovorom o osnivanju ove organizacije i provode se u okviru mandata misije MMF-a.

Posebne zamjerke u izvještaju odnose se na povećanje javne potrošnje, nedovoljno mjera u oblasti socijalne politike, nerekonstrukcija javnih poduzeća u većinskom državnom vlasništvu i nedostatku napora u jačanju pravne države.

S obzirom na to da BiH nije razvila adekvatnu socijalnu zaštitu najugroženijih kategorija stanovništva, u MMF-u nisu protiv privremenog smanjenja trošarina na gorivo, iako smatraju da ova mjera generalno nije najbolje rješenje.

Međutim, kada je riječ o idejama da se uvede diferencirana stopa PDV-a, MMF je protiv.

Također, oni upozoravaju da ne bi trebalo pokretati javna davanja u kontekstu dolazećih općih izbora u listopadu, kao i da bi generalno trebalo obuzdati potrošnju u javnom sektoru.

“Neke od fiskalnih mjera koje vlasti razmatraju mogle bi trajno da oslabe porezni sustav i dovedu do nekontrolirane javne potrošnje. Posebno, osoblje MMF-a se protivi uvođenju diferencirane stope PDV-a, jer bi to bilo skupo provesti, a dovelo bi do još više izbjegavanja plaćanja poreza”, upozoreno je.

Umjesto toga, preporučuju povećanje investicija u javni sektor kako bi se pospješio rast u srednjoročnom periodu.

Reforme bi, kako predlažu, po mogućnosti trebalo financirati povoljnim kreditima od strane međunarodnih financijskih institucija, a trebale bi ih prate reforme koje bi ojačale implementaciju investicija i efikasnost.

Posebni izazovi odnose se na efekte ukrajinskog sukoba na bh. ekonomiju. Naime, iako procjenjuju da direktni efekti neće biti značajni zbog malog sudjelovanja Rusije i Ukrajine u bruto domaćem proizvodu, cijene energenata i hrane će imati veliki utjecaj i na smanjenje rasta i na pojačanu inflaciju.

“Inflacija će ostati na visokom nivou tijekom 2022. godine potaknuta visokim cijenama hrane i goriva”, istakli su.

Što se tiče javnih poduzeća, u MMF-u upozoravaju da su mnoga jedva profitabilna ili prave gubitke, dok za neka ističu da se bave aktivnostima za koje ne postoje očigledna svrha u javnim politikama.

“Osim toga, upravljanje ovim poduzećima ne ispunjava smjernice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj i na niskom je nivou u poređenju s regionalnim konkurentima. Vlade oba entiteta obećale su da će uspostaviti centralni nadzor nad ovim poduzećima u uredima premijera, ali regrutiranje osoblja još nije počelo”, naglašeno je, uz napomenu da nema konkretnih koraka procjene financijskih rizika unutar ministarstava financija.

Naglašeno je da se vlasti RS i dalje suprotstavljaju uspostavljanju centralnog registra računa privatnih osoba, kao i da je EU suspendirala financiranje za projekte u RS. U MMF-u upozoravaju da bi ovo moglo dovesti do slabljenja mjera protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.

Upozoravaju i da BiH kasni u proizvodnji kapaciteta za obnovljive izvore energije te ističu da bi činjenica da je većina kapaciteta proizvodnje energije iz uglja mogla dovesti do problema kada 2025. godine počne implementacija mehanizma za plaćanje ispuštanja ugljičnog dioksida u atmosferu, pišu banjalučke Nezavisne novine.

/HMS/

error: Content is protected !!