Okončan je natječaj za izbor novoga člana Ustavnoga suda BiH koji bi trebao biti iz reda Hrvata nakon što višegodišnji ustavni sudac Mato Tadić ovoga mjeseca ode u mirovinu, piše Večernji list BiH.

Ovaj se natječaj provodi u iznimno politički nabrijanom razdoblju kada su bošnjačke stranke dodatno podigle napetosti kako bi ostvarile prednost nad Hrvatima te pokušale nastaviti po uzoru na više razine i ugurati svoje “privatne Hrvate” u institucije sustava.

Mato Tadić jedan je od najvećih pravnih autoriteta u zemlji.

Šaroliko društvo

Za njegova nasljednika prijavilo se prilično šaroliko društvo. Čak 14 kandidata priželjkuje mjesto ustavnog suca BiH. To su Boris Barun, Danica Šain, Sanela Butigan Gorušanović, Ivo Rozić, Zvonko Mijan, Ivan Miličević, Marin Vukoja, Monika Mijić, Zdravko Lučić, Bariša Čolak, Mario Širić, Željka Marković Sekulić, Mirko Miličević i Mile Lasić. Boris Barun, koji je podrijetlom iz Livna, bio je dugi niz godina savjetnik predsjednika FBiH, ali i zastupnik u Parlamentu uime koalicije koju je predvodio HDZ BiH.

Danica Šain bila je sutkinja Vrhovnog suda FBiH, a kada je imenovana u Ustavni sud Federacije BiH, bilo je prigovora zbog procedure toga procesa. Dugogodišnji sveučilišni profesor iz Mostara Ivo Rozić također je jedan od kandidata. Tu je i Zdravko Lučić koji se svojedobno našao u središtu jedne afere, ali je oslobođen svih optužbi nakon sudskog postupka. Jedan od kandidata je Mario Širić koji je bio angažiran u Uredu za informiranje Općinskog suda u Zavidovićima.

Zavidnu pravosudnu karijeru ima Željka Marković Sekulić koja je i predavačica, trenerica i edukatorica u projektima vladinih i nevladinih organizacija u oblasti ljudskih prava, financiranja političkih stranaka, javnih nabava, besplatne pravne pomoći ženama u općinama Zeničko-dobojske županije.

Mostarac Mirko Miličević, tužitelj Županijskog tužiteljstva HNŽ-a. On je i član Neovisnog odbora Parlamenta Federacije koji je zadužen za proceduru provedbe natječaja u izboru ravnatelja Federalne uprave policije. Još jedan sveučilišni profesor prijavio se za suca Ustavnoga suda BiH. To je Mile Lasić, također s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, koji je bio i državni zastupnik.

Među kandidiranima su i bivši federalni i državni ministar pravosuđa Bariša Čolak, ali i prijeratni sudac. On je i bivši predsjednik HDZ-a BiH. Među kandidatima koji se u dijelu javnosti nastoje predstaviti najozbiljnijima je aktualni registrar Ustavnoga suda BiH Zvonko Mijan. Ovaj višegodišnji pravosudni djelatnik bio je u jednome mandatu uime Nove hrvatske inicijative te federalni ministar pravosuđa u razdoblju od 2001. do 2003. godine. Nasuprot njemu potporu bošnjačke javnosti i političkih stranaka ima Sanela Gorušanović Butigan.

Ustavom BiH tako je uređeno da suca Ustavnoga suda BiH s područja Federacije BiH bira isključivo Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH bez Doma naroda. Također se u Ustavu, na što su skandalozno pristali hrvatski predstavnici u Daytonu, definira kako četiri člana bira Zastupnički dom Federacije, ne navodeći čak ni njihovu nacionalnost.

Problematični Ustav

Tako je teorijski moguće da sva četiri suca Ustavnoga suda BiH budu Bošnjaci ili da budu izraz volje ovoga naroda, a što nije teško utvrditi s obzirom na to da Hrvati u donjem domu federalnog Parlamenta imaju tek oko 20 posto utjecaja. U ovome slučaju kao i prigodom njezina izbora u Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće jasno je da je kod Gorušanović Butigan presudila potpora bošnjačke politike, ali i obavještajnog podzemlja koje je tako pod svaku cijenu nastojalo eliminirati Gordanu Tadić s čela državnog Tužiteljstva.

O tome kakav je kandidat Sanela Gorušanović Butigan govori podatak da se bavila zemljišno-knjižnim poslovima. No, daleko važniji detalj u njezinoj karijeri jest da joj je rođak Faris Vehabović, sudac Europskog suda za ljudska prava uime BiH koji nastupa kao velikobošnjački lobist promovirajući rušenje daytonskog poretka i dominaciju Bošnjaka.

Izvor: vecernji.ba

error: Content is protected !!