Koalicija za slobodne i poštene izbore ”Pod lupom” koja zajedno sa 85 organizacija civilnog društva i neformalnih grupa posmatra predizborno razdobljeu BiH je na današnjoj konferenciji za medije u Banjoj Luci predstavila nalaze dugoročnog posmatranja u prva dva tjedna izvještavanja izbornih posmatrača od 25. 7. do 7. 8. ove godine, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

U okviru posmatračke misije Koalicije „Pod lupom“ zabilježena je ukupno 191 izborna nepravilnost. Najveći broj nepravilnosti odnosi se na preuranjenu izbornu kampanju u vrijeme kada je to zakonom zabranjeno. Ukupno je zabilježeno 147 slučajeva preuranjene izborne kampanje, od kojih je 125 slučajeva plaćena izborna kampanja na društvenim mrežama. Do sada je Koalicija “Pod lupom” uputila prijave za 17 političkih subjekata ili kandidata političkih subjekata Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) BiH. Koalicija “Pod lupom” će nastaviti obradu podataka u narednom razdoblju i prijave sukcesivno dostavljati SIP-u.

Međutim, neophodno je skrenuti pažnju i da postoje slučajevi preuranjene izborne kampanje koji su širokorasprostranjeni, ali koje nije moguće sankcionirati usljed “sive” zone koja postoji u Izbornom zakonu BiH u kojem je navedeno da je preuranjena izborna kampanja, ona koja je plaćena, čime politički subjekti, imaju mogućnost raditi veliki broj aktivnosti koji jesu promocija, ali koje se ne mogu tretirati trenutnim zakonom.

Sljedeća najučestalija izborna nepravilnost odnosi se zloupotrebu javnih resursa i zloupotrebu funkcija, najčešće kroz intenziviranje javnih radova i učešće javnih službenika u kampanji političkih subjekata. Ukupno su zabilježena 24 ovakva slučaja, od kojih se 20 odnosi na zloupotrebe javnih resursa u 18 općina i gradova i 4 slučaja na rad službenika u kampanji u četiri općine i grada (Brčko distrik BiH, Jablanica, Rudo i Vitez)

Ostali slučajevi zabilježenih izbornih nepravilnosti odnose se na: dva slučaja neprimjerenog govora ka oponentskim strankama u Banjoj Luci i Starom Gradu Sarajevu, dva slučaja pristrasnog izvještavanja medija u Starom Gradu Sarajevo i Bratuncu, jedan slučaj neažurnosti biračkog popisa u Ključu, jedan slučaj zloupotrebe osobnih podataka za glasanje iz inozemstva u Bratuncu.

Dugoročni posmatrači/ce Koalicije “Pod lupom” osim što posmatraju rad i sjednice lokalnih izbornih komisija prate i aktivnosti predviđene izbornim kalendarom i poštivanje rokova. U ovom trenutku, primijetan je napredak u radu izborne administracije na lokalnoj razini uz određene izuzetke.

U razdoblju od 25. 7. do 7. 8. lokalne izborne komisije su održale ukupno 190 sjednica. Zabrinjava podatak da čak 49 lokalnih izbornih komisija ne održavaju redovite tjedne sjednice. Iz Koalicije “Pod lupom” su naveli kako posmatrači/ice još uvijek ne mogu stupiti u komunikaciju s određenim brojem lokalnih izbornih komisija, te da nemaju uvid rade li ove izborne komisije u skladu s izbornim pravilima.

Jedna lokalna izborna komisija još uvijek radi u nepotpunom sastavu tj. nema sve članove/ice, a to je Donji Žabar, a u 51 lokalnoj izbornoj komisiji nema tajnika, što i nije obveza, već mogućnost.
U tri lokalne izborne komisije navode da nemaju adekvatne uvjete za rad, a to su Banja Luka, Livno i Novi Travnik.

Iako je to obaveza propisana od strane SIP-a, usvojen poslovnik o radu još uvijek nemaju dvije lokalne izborne komisije, a to su Srbac i Velika Kladuša.

Osam lokalnih izbornih komisija ne poštuje odredbe zakona koji se odnose na ravnopravnost spolova.
Rokovi predviđeni izbornim kalendarom SIP-a se poštuju od strane lokalnih izbornih komisija.

Kada je u pitanju rad Centara za birački popis, zabilježen je samo jedan slučaj u Ključu da Centar za birački popis ne daje profesionalno i blagovremeno informacije građanima.

U izvještajnom razdoblju uložen je jedan prigovor političkog subjekata lokalnoj izbornoj komisiji u Livnu, a koji se odnosi na Pravilnik o utvrđivanju kvalifikacije i imenovanja biračkog odbora, a prema saznanjima Koalicije “Pod lupom” greška je sanirana.

Iz Koalicije “Pod lupom” su podsjetili da u sklopu misije građanskog, nestranačkog posmatranja Općih izbora 2022. godine planiraju angažman preko 2.000 nestranačkih, građanskih posmatrača/ica izbornog dana na biračkim mjestima širom BiH, te su pozvali građane/ke da se prijave za posmatrače/ice na besplatni broj telefona 080 05 05 05 ili putem web stranice www.podlupom.org. Naveli su da na isti način građani/ke mogu već danas prijaviti Koaliciji “Pod lupom” sve uočene izborne nepravilnosti.

/HMS/

error: Content is protected !!