Mark Zuckerberg na čelu je, prvo Facebooka, a onda Mete, od njegovih osnutaka – punih 18 godina. No, čini se kako mu ta pozicija sve teže pada, piše Zimo.
U razgovoru za show The Joe Rogan Experience, Zuckerberg je priznao da mu nije lako.
Probudim se ujutro, pogledam na telefon i tamo je milijun poruka, svega što je došlo u međuvremenu. I obično nije dobro. Imaš osjećaj kao da te netko udario u trbuh, priznao je Zuckerberg te dodao da nakon što probavi sve informacije koje su mu poslane, sat ili dva provodi baveći se nekom fizičkom aktivnošću.Tijekom trosatnog intervjua, Zuckerberg je s Roganom raspravljao o cijelom nizu tema – od usporedbe Instagrama i Twittera do planova za budućnost.
Pozitivna strana Twittera je da imate ljude koji su izuzetno dovitljivi i imaju izvrsne komentare, ali puno njih je i sarkastično. Teško mi je provesti više vremena na Twitteru, a da se ne uzrujam. S druge strane, mislim da je Instagram veoma pozitivno mjesto, rekao je Zuckerberg.
To je zanimljiv stav s obzirom na to da je Facebookova (odnosno Metina) studija otkrila da je Instagram štetan za brojne mlade korisnike, prije svega tinejdžerice.
No, šef Mete priznao je da se i sam susreće s negativnim komentarima na društvenim mrežama.
Ne želite biti toliko zatvoreni da ne slušate kritike jer onda nećete rasti. No, pronaći ljude i načine za izraziti svoju kritiku, ali koja vas neće pokopati već vam pomoći da rastete – to je veoma rijetko, rekao je Zuckerberg te dodao kako zapravo ne koristi puno društvene mreže koje ima u svom vlasništvu jer nema vremena za to. Ali zato razmjenjuje puno poruka tijekom dana.
Otkrio je i planove za novi uređaj za virtualnu stvarnost koji planiraju predstaviti u listopadu. Zuckerberg je tako rekao da bi taj novi uređaj trebao biti opremljen tehnologijom za praćenje pokreta očiju i izraza lica, tako da avatari osoba u virtualnoj stvarnosti mogu točno opopnašati njihove izraze lica, a da korisnici dobiju dojam stvarnog kontakta između dva avatara.
Virtualna stvarnost zaista uvjerava vaš mozak da ste tamo. Onda vi morate uvjeriti svoj mozak da to što vidite nije stvarno i da zaista niste tamo, rekao je Zuckerberg.
Priznao je da mrzi sjediti za svojim radnim stolom te je to jedan od razloga zašto ga zanima virtualna stvarnost. Uvjeren je da će u budućnosti oprema za virtualnu stvarnost, ako što je to Oculus, izgledati poput normalnih naočala, a to će omogućiti potpuno nov aspekt korištenja virtualne stvarnosti.
I ono malo fizičkih stvari koje imamo u životu, neće morati biti fizičke. Stolac i hrana moraju biti fizički prisutni, ali zabavni sadržaji kao što je TV ne mora bit. U budućnosti bi to mogla biti tek aplikacija na vašem zidu, koju ćete pokrenuti a pojavit će se hologramski TV, ispričao je svoju viziju Zuckerberg.
Zanimljiv je trenutak bio kad su se dotaknuli lažnih računa i kontroverznog sadržaja na Metinim društvenim platformama. Zuckerberg je rekao kako je veoma teško moderirati sadržaj na društvenoj mreži, čak i kad se za to koristi umjetna inteligencija, jer postoje dvije krajnosti. Ili veoma stroga konrola, zbog koje će nastradati i “dobri dečki”. Ili blaga kontrola, zbog koje će “ekstremi” moći raditi što žele.
Dotaknuo se i slučaja iz 2020. kad su i Facebook i Twitter ograničili širenje poveznice na izvještaj The New York posta o Bidenovom sinu, Joeu, i e-mail porukama koje su slane i primane na njegov račun. Zuckerberg je branio Facebookov proces određivanja što su “točne”, a što “netočne” informacije, ali je istovremeno priznao i da nije bezgrešan sustav. Otkrio je kako ih je o takvom sadržaju upozorio i FBI, rekao im da budu na oprezu. No ljudi koji su provjeravali točnost informacija nisu uspjeli pronaći dokaze da je priča – lažna. U konačnici je Facebook samo smanjio vidljivost objava s poveznicom na priču, što smatra da je bio dobar potez jer su korisnici i dalje mogli dijeliti poveznicu.
Unatoč pritisku i svim poteškoćama s kojima se susreće u svakodnevnom radu, Zuckerberg još uvijek ne razmišlja o odlasku iz Facebooka ili mirovini. Umjesto toga, ima veoma definirane osobne i profesionalne ciljeve koje želi, kako sam kaže, ostvariti u sljedećih 10 do 15 godina.
Roganu je tako otkrio kako bi se želio fokusirati na unaprjeđenje društvenih mreža i izvan okvira mobilnih telefona te bi želio definitati što je sljedeća platforma koja će pokoriti svijet. U slučaju Mete to je jasno – metaverse.
Na privatnom planu, kaže, pokušava svoj obiteljski ranč pretvoriti u 100 posto održivo mjesto. Dodao je i kako uživa u radu sa svojom suprugom, Priscillom Chan, s kojom je osnovao Chan Zuckerberg Initiative, inicijativu kroz koju je obećao darovati 99 posto svog bogatstva u programe koji se bave edukacijom i zdravstvenom skrbi.
Dugoročan cilj je stvoriti alate koji će znanstvenoj zajednici omogućiti da nađu lijek, spriječe ili stave pod kontrolu sve bolesti u ovom stoljeću. I mislim da je to moguće, istaknuo je Zuckerberg.
Izvor:zimo.hr