Izraelski premijer, ljevičar Yair Lapid ukorio je izraelskog veleposlanika u BiH zbog podrške izmjenama izbornog zakona na kojima inzistiraju Hrvati, kako bi se spriječilo bošnjačko preglasavanje.

Haaretz je djelovanje veleposlanika Noaha Gendlera opisao kao “novi najgori” postupak izraelske diplomacije, a u srijedu je objavio da se nakon njihova pisanja očitovalo Ministarstvo vanjskih poslova Izraela na čijem je čelu premijer Lapid.

“Na temelju upute premijera i ministra vanjskih poslova Yaira Lapida glavni ravnatelj Ministarstva vanjskih poslova Alon Ushpiz ukorio je veleposlanika Izraela za Albaniju i BiH zbog njegova ponašanja u slučaju na koji se odnosi uvodnik u Haaretzu”, stoji u priopćenju.

Dio medija i političara bošnjačke orijentacije tu je izjavu veleposlanika Noaha Gendlera odmah protumačio kako potporu zahtjevima HDZ BiH za izmjenama izbornog zakona, odnosno kao rezultat lobiranja koje je obavio čelnik te stranke Dragan Čović.

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković kazala je za Haaertz kako ne može vjerovati da Izrael staje uz politiku koja praktično znači nastavak diskriminiranja Židova u njenoj zemlji jer se oni tamo ne mogu kandidirati za članove Predsjedništva BiH niti za zastupnike u državnom Domu naroda.

Veleposlanstvo o promjeni Izbornog zakona

Podsjetimo, veleposlanstvo Izraela je početkom kolovoza priopćilo:

“Država Izrael podržava Ustav Bosne i Hercegovine, punu ravnopravnost svih njenih građana i svake inicijative koja promovira ovu ravnopravnost. S tim u vezi treba istaći da Izrael čvrsto vjeruje da je Okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i njegovim Aneksom IV – Ustavom Bosne i Hercegovine uspostavljen održiv sustav podjele vlasti između konstitutivnih naroda i njihovih političkih predstavnika”, pojašnjavaju.

S tim u vezi, iz Izraela smatraju kako se taj princip mora poštivati i uzeti u obzir prilikom traženja rješenja za izborni zakon koji istovremeno mora osigurati dva ključna principa jednakost i nediskriminaciju.

“Jedan od načina da se održe ovi ključni principi je kroz legitimno predstavljanje, što je i verificirao i Ustavni sud Bosne i Hercegovine, a bez kojeg sistem konsocijacijske demokracije nije ni provediv ni održiv. S tim u vezi, presuda Sejdić-Finci, kao i druge presude Europskog suda za ljudska prava tek se trebaju implementirati.

Nedostatak implementacije, navode iz Veleposlanstva, ostaje teret za Bosnu i Hercegovinu.

“U tom kontekstu, spremnost i prijedlozi hrvatske strane, koji su stigli prilikom pregovora o izmjenama izbornog zakona su dobrodošli”, zaključili su iz Veleposlanstva Izraela.

Izvor: narod.hr/Haaretz

error: Content is protected !!