Ako se uzme u obzir izlaznost sa općih izbora 2018. godine, politička stranka, da bi ušla u Zastupnički dom Parlamenta BiH, mora osvojiti najmanje 29.000 glasova.
Na prošlim izborima, stranka koja je imala najmanje glasova, a koja je u Zastupnički dom Parlamenta BiH ušla iz Republike Srpske bila je SDA, kojoj je povjerenje dalo 29.673 birača.
Ovaj broj glasova bio joj je dovoljan da uđe u raspodjelu kompenzacijskih mandata s obzirom na to da je osvojila 4,45 posto glasova od ukupno izašlih birača.
Osim SDA, u Zastupnički dom BiH, zahvaljujući kompenzacijskom mandatu, ušla je i Socijalistička partija, za koju je na izborima 2018. godine glasalo 31.321 birača, a zanimljivo je da je, kao i SDA i SP, jedan mandat osvojio i DNS, koji je imao duplo više glasova od njih.
DNS je na izborima za Zastupnički dom BiH dobio 68.637 glasova i osvojio je izravan mandat, međutim nisu dobili nijednu kompenzaciju.
Upravo zbog velikog broja glasova koje treba osvojiti, mnoge male političke stranke se i ne kandidiraju za razinu Zastupničkog doma BiH i uglavnom ciljaju mandate u entitetskim parlamentima.
Inače, da bi neka politička stranka ušla u raspodjelu mandata, mora na razini izborne jedinice osvojiti najmanje tri posto glasova. Za raspodjelu kompenzacijskih mandata politička stranka mora imati takođe tri posto od ukupnog broja glasova na razini entiteta.
Kada je riječ o Zastupničkom domu parlamenta BiH, iz Republike Srpske bira se 14 zastupnika, a iz Federacije BiH 28 zastupnika.
Izvor:nezavisne.com