Doba pandemije posebno je naglasilo bitnost medicinskih sestara i tehničara. Osim novih zadataka, donijelo i nove probleme. O svemu tome u Federaciji danas smo razgovarali sa Mirzom Jahićem, predsjednikom Komore zdravstvenih tehničara TŽ i Nihadom Kulovac, glavnom medicinskom sestrom u Domu zdravlja Vogošća, piše Federalna.ba.

Jahić kaže da su do izražaja došli problemi s kojim se sestrinstvo susreće, a to je kroničan nedostatak medicinskih sestara i tehničara.

“Zbog velikog priliva pacijenata koji vrlo brzo razvijaju lošu kliničku sliku je doveo i do toga da su medicinske sestre i tehničari pod velikim stresom. Imamo tu i sagorijevanja na poslu, a i veliki broj zdravstvenih radnika je obolio, a nažalost neki su i umrli.”

Kulovac navodi da, kada je u pitanju mentalno zdravlje medicinskih sestara i tehničara, profesija je takva da su svakodnevno izloženi stresu.

“Bili smo izloženi stresu i prije same pandemije. U ovoj situaciji smo morali da se reorganiziramo, da s postojećim ljudskim resursima koji su zaista nedostatni, odgovorimo svim postavljenim zadacima, da budemo na dispoziciji našim građanima i pružimo što kvalitetniju i najbolju uslugu. I to radimo svakodnevno, ne razmišljajući uopće o svom mentalnom zdravlju. Zaista postoje statistički podaci o promjenama i o stanju mentalnog zdravlja, ali mislim da će se prava klinička slika i pravo stanje po pitanju mentalnog zdravlja mojih kolega i kolegica evidentirati tek nakon određenog vremenskog perioda. Jer i danas smo u stresu, u grču.”

Kada je riječ o drugim bolestima, pored korone, smatra da su zdravstveni radnici uspjeli odgovoriti svemu što je bilo pred nama.

“Pacijenti vrlo često komentiraju kako su ostale bolesti zapuštene, kako ostale usluge ne dobiju. Ja moram demantirati tu činjenicu. Sve ono što je bilo neodložno i što je životno ugrožavajuće za naše pacijente nismo izostavili i nisu ostali bez tih usluga. Redovne kontrole koje su mogle biti prolongirane i jesu, ali sve ono što je ugrožavalo naše pacijente, mi smo bili tu za njih. Samo što je fokus stavljen na pandemiju sam virus koji hara cijelim svijetom.”

Jahić ističe da imamo kroničan nedostatak medicinskih sestara i tehničara na svim nivoima zdravstvene zaštite.

“BiH je definitivno postala veliki proizvođač ovog kadra koji nažalost svoj život nastavljaju u zemljama zapadne Europe. Na uprava zdravstvenih ustanova je da iznađu način kako da dodatno uposle medicinske sestre i tehničare. To je neophodno. Obrazovni sustav je dopustio da pored srednjih medicinskih škola imamo i veliki broj privatnih obrazovnih ustanova koji definitivno proizvode kadar koji ide vani.”

Kulovac kaže da su u prethodnom periodu dobili određeni broj kolega i kolegica na 3 ili 6 mjeseci.

“Djelomično smo ih educirali, naučili, oni su dobili prekid rada ugovora i mi smo ostali na istom. Mislim da školovanog kadra ima li ga treba iskoristiti. Nažalost naša država pušta kvalitetan, školovan kadar da ide vani.”

Izvor:federalna.ba

error: Content is protected !!