Sveprisutna ekranizacija nažalost nije zaobišla ni najmlađe, prevelika izloženost cijelog društva ekranima ostavlja tragove na djeci koja su i najranjivija jer prekomjerno izlaganja mobitelima, tabletima ostavljaju posljedice na njihov cjelokupni razvoj.
Iz ciklusa emisija Digitalna pismenost ovaj dio serijala posvećen je najmlađima, djeci predškolske dobi; naša sugovornica je spec. kliničke psihologije sa Klinike za dječje bolesti SKB Mostar Ivana Galić Granić koja upozorava na opasnosti odrastanja djece uz ekrane.
“Odgoj današnje djece je izazov, u današnjem digitalnom svijetu potrebno je jako puno znanja kako bismo djecu usmjerili na dobar put korištenja ekrana. Kada govorimo o dobi u kojoj su ekrani dopušteni – djeca ispod dvije godine ne bi trebali biti ispred ekrana nikako. Jedini dopušteni ekran u toj dobi je kratki video poziv sa udaljenim članom obitelji, sve ostalo treba biti isključivo zabranjeno.Nema tjedna u kojem ja nisam upoznala dijete koje zbog ranog korištenja ekrana nije imalo posljedice. Mozak se razvija kretanjem, neka se djeca igraju, trče, nemojte djecu ostavljati uz ekrane.” poručuje.
U šestoj emisiji poslušajte savjete i preporuke naše sugovornice:
Sadržaj je realiziran u sklopu kampanje „DIGITALNO SNAŽNI“ – DANA MEDIJSKE I INFORMACIJSKE PISMENOSTI U BOSNI I HERCEGOVINI 2024. GODINE
Ovogodišnja kampanja Dani medijske i informacijske pismenosti održava se pod geslom „Digitalno snažni“ u trajanju od 26. listopada do 5. studenog 2024. godine širom zemlje.
Kampanju od 2020. godine organizira Regulatorna agencija za komunikacije u suradnji i uz sudjelovanje članica Mreže za medijsku i informacijsku pismenost.
Kampanja je pokrenuta s ciljem isticanja društvenog značaja medijske i informacijske pismenosti i promidžbe projekata različitih sudionika u ovom području, po uzoru na slične tematske kampanje u drugim državama, ali i regionalne i globalne kampanje kao što su EU Media Literacy Week ili UNESCO-ov Globalni tjedan MIP-a.
Urednica serijala B.Medić
Tehnička realizacija T.Delić
Radio Ljubuški