U Mostaru je tijekom pandemije izražena smrtnost supružnika u kratkom periodu, što je ranijih godina bila rijetkost o kojoj bi se u gradu pričalo, a mnogi ovu pojavu vezuju za posljedice koronavirusa.
Upravnik Gradskog groblja Sutina u Mostaru Fikret Dedović za portal Klix kaže kako je ranije izuzetno rijetka pojava da u kratkom vremenskom periodu umru supružnici, pojavom koronavirusa postala izražena.
“Primijetili smo da u posljednje vrijeme često imamo situacije da u razmaku od svega nekoliko dana umru muž i žena. Nekoliko nam se puta čak dogodilo da u istom danu imamo sahranu i jednog i drugog supružnika, tako da nam za jedno jave tijekom dana, a za drugo u večernjim satima”, kaže Dedović za Klix.ba.
On, kao i mnogi drugi, ovu pojavu vezuje za posljedice koronavirusa, koje su, kako nam kaže, povećale broj sahrana u Mostaru.
“U travnju ove godine smo imali 65 sahrana, dok je u istom mjesecu godinu ranije umrlo 38 građana”, kaže Dedović.
Broj smrtnih slučajeva tijekom travnja znatno je veći u odnosu na ranije godine i u Gradskoj mrtvačnici Bijeli Brijeg, ali i broj sahrana na ostalim mostarskim grobljima, pa se tako na pojedinim mjestima održavalo po nekoliko ukopa u jednom danu.
Prema evidenciji Gradskog groblja Sutina, tijekom 2020. godine preminulo je 417 osoba, a godinu ranije njih 366. Podaci su slični i na ostalim grobljima, što je jasan pokazatelj povećanja smrtnosti u vrijeme pandemije u najvećem gradu u Hercegovini.
Zbog toga su na pojedinim grobljima kapaciteti gotovo popunjeni, a oni koji već nisu osigurali grobna mjesta teško mogu dobiti lokaciju koju žele.
Cijene betonskih grobnica za jednu osobu su oko 1.200 KM, dok je grobnica za bračni par u Mostaru prosječno oko 2.400 KM, što mnogi sebi ne mogu ni priuštiti, dok je organizacija prosječne sahrane oko 800 KM.
Podsjetimo da je Mostar u travnju bio žarište koronavirusa i da je dnevno bilježeno oko 100 zaraženih osoba, zbog čega su se širili bolnički kapaciteti za Covid odjele. Ali epidemiolozi tvrde da je najteže prošlo i da se uskoro može očekivati relaksacija mjera.
Postupno se provodi cijepljenje građana koji su u rizičnim skupinama, što je najbolja metoda za povratak normalnog načina života.
Izvor:klix.ba