Danas je u organizaciji Vlade Županije Zapadnohercegovačke u hotelu Bigeste u Ljubuškom održan Drugi gospodarski forum na temu “Razvoj gospodarstva i izazovi u 2025. godini”.
U programu Drugog gospodarskog foruma Županije Zapadnohercegovačke uvodno obraćanje održao je Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, koji je govorio o gospodarskim pokazateljima u toj županiji, kao i aktivnostima koje Vlada poduzima s ciljem potpore gospodarstvenicima.
Ključno uvodno izlaganje na temu “Globalni izazovi za gospodarstvenike” održao je Zdravko Marić, vlasnik i direktor Marabizz d.o.o za poslovno savjetovanje iz Zagreba i bivši ministar financija u Vladi RH.
Uslijedila je panel diskusija na kojoj su, uz Marića, sudjelovali, Andrej Grubišić, partner u GRUBIŠIĆ & PARTNERI korporativne financije, Zagreb, Jelena Čačulović, direktorica tvrtke Weltplast, Posušje i Marko Šantić, predsjednik Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine.
Moderator panel diskusije bio je Zoran Zeljko, direktor Direkcije za ekonomsko planiranje Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Kroz panel diskusiju mogli su se čuti zanimljivi komentari, pitanja i odgovori sudionika i nazočnih gospodarstvenika.
Kako su istaknuli iz Vlade ŽZH cilj Gospodarskog foruma je pružiti ruku suradnje prema gospodarstvenicima kako bi ukazali na važne poduzetničke teme i izazove s kojima se privatni sektor svakodnevno susreće te predložiti moguća rješenja.
Vlada ŽZH intenzivno surađuje s poduzetnicima na svim pitanjima važnim za nastavak razvoja gospodarstva. U protekloj godini usvojen je Zakon o srednjem strukovnom obrazovanju i obuci koji, među ostalim, uključuje praktičan rad i praksu za srednjoškolce, kako bi po završetku škole bili spremni za rad. Vlada provodi aktivnosti na pripremi sustava za digitalizaciju javne uprave, izmjenama zakonskih rješenja iz oblasti građevinarstva i prostornog uređenja, inicira izradu Akcijskog plana za tržište radne snage te potiče infrastrukturne projekte koji će poduzetnicima olakšati svakodnevne izazove.
Gospodarski forum je uz brojne gospodarstvenike okupio i brojne goste među kojima su bili: veleposlanik RH u BiH Ivan Sabolić, predstavnici Veleposlanstva Češke u BiH, predstavnici ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU iz RH, predstavnici Hrvatske agencije za malo gospodarstvo i investicije, predstavnici Splitsko – dalmatinske županije, predstavnici Europske komisije u BiH, predsjednica Vlade HNŽ, zamjenica predsjednika Skupštine ŽZH, ministri u Vladi ŽZH, gradonačelnici i predsjednici Općinskih vijeća Ljubuškog, Širokog Brijega, Gruda i Posušja te drugi gosti i predavači iz BiH i RH.
Na konferenciji za novinare, koja je održana prije početka Gospodarskog foruma govorili su:
Predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović
Jelena Čačulović, direktorica tvrtke Weltplast
Zdravko Marić, vlasnik i direktor Marabizz d.o.o za poslovno savjetovanje iz Zagreba i bivši ministar financija u Vladi RH
Bariša Šušnjar, predsjednik Udruge gospodarstvenika općine Posušje
Zvonimir Širić, ministar gospodarstva u Vladi ŽZH
Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović rekao je kako je cilj drugog gospodarskog foruma jačanje suradnje gospodarstva i Vlade u smislu razvoja, konstruktivnog dijaloga u rješavanju izazova i korištenje prilika koje dolaze u narednom razdoblju.
Kad je riječ o gostima i panelistima, rekao je kako su se potrudili dovesti eminentne stručnjake za oblasti kako javnih financija tako i ekonomije.
Panelisti su gospodin Zdravko Marić, bivši ministar u Vladi HR, gospodin Andrej Grubišić koji je stručnjak u oblasti ekonomije, direktorica tvrtke „Weltplast“ Jelena Čačulović i Marko Šantić, predsjednik Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine. Nastojali smo razraditi temu izazovi i prilike 2025.godine u okviru globalnih pitanja koji se kreću kako u Europi tako i u BiH – rekao je Čović.
Predsjednik Vlade ŽZH je istaknuo kako je poduzetništvo uvijek rizik, ali i prilika.
Mi smo ponosni na naše gospodarstvenike koji imaju znanje, iskustvo i tehnološku razinu da koriste sve to u konkurenciji s europskim firmama. Na sreću naši rezultati su izuzetno dobri, trendovi su pozitivni u svim poljima gospodarskog djelovanja – dodao je.
Čović je naglasio kako Vlada treba učini sve ono što je u njenoj moći, pripremiti zakonske okvire te kako javni sektor treba biti na usluzi gospodarstvenicima.
Mi kao javna uprava se trebamo potruditi da to bude što jednostavnije za njih sa što manje prepreka. Donijeli smo Zakon o srednje strukovnom obrazovanju i obuci te učinili prvi korak ka obrazovanju naših mladih prema potrebama tržištu rada. Donijeli smo Zakone iz graditeljstva i prostornog uređenja kojima pokušavamo olakšati razvoj gospodarstva u smislu infrastrukture. Poduzimamo i neke koraku u smislu razvoja cestovne infrastrukture, energetske infrastrukture, razvoja internetskih mreža i drugih. Nije sve do nas, ali činimo sve što je u našoj moći da potaknemo određene institucije da rješavaju te probleme – zaključio je predsjednik Vlade ŽZH.
Izvršna direktorica poduzeća „Weltplast“ Jelena Čačulović kazala je kako se BiH se nalazi na jednoj ozbiljnoj prekretnici prema kojoj i privatni i javni sektor treba pristupiti jako ozbiljno, fleksibilno i efikasno, kako bi se dobila država s kojom se može ići naprijed prema EU.
Kao predstavnica privatnog sektora, rekla je da se ‘privatnici’ već duže vrijeme suočavaju s tri ključna izazova.
Radi se o digitalizaciji, automatizaciji procesa, nedostatku radne snage i održivost – nabrojala je Čačulović.
Također, ukazala je i na važnost dijaloga između privatnog i javnog sektora, a kako kaže, najveći problemi dolaze zbog loše komunikacije.
Čačulović nije željela komentirati Odluku Vlade FBIH o minimalnoj plaći, kazavši samo kratko da su njihovi radnici već dugi niz godina iznad minimalne plaće.
Bivši ministar financija u Vladi RH Zdravko Marić naglašava kako je suradnja i zajedničko djelovanje na različitim područjima gospodarstva i javnog sektora, odnosno države, „nepresušna“.
Marić kao jedan od globalnih izazova, na koji se po njegovim riječima, ne može utjecati, vidi problematiku nedostatka radne snage.
Kazao je kako je ulaskom Hrvatske u EU došlo do odlijeva mladih, poglavito bolje educiranih, a zbog potreba gospodarstva u Hrvatskoj je došlo do značajnijeg uvoza radne snage iz bližih, ali i iz dosta dalekih zemalja.
Na koji način i kako dalje, to je sigurno jedan dijalog gdje realni sektor, privatni sektor i država moraju usko surađivati i pratiti potrebe jednih i drugih. U nekom duljem roku moramo govoriti i o obrazovnom sustavu, poveznicama sustava obrazovanja i tržišta rada tako da obrazujemo i educiramo našu djecu, radnike za zanimanja koja će biti tražena – zaključio je Marić.
U audio zapisu poslušajte što su kazali:
Bariša Šušnjar, predsjednik Udruge gospodarstvenika općine Posušje
Zvonimir Širić, ministar gospodarstva u Vladi ŽZH
Radio Ljubuški