Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je Vijeće naroda u Republici Srpskoj nametnuto, da ga treba ukinuti, te poručio da se ne plaši sankcija.
Dodik je pojasnio da Vijeće naroda u Republici Srpskoj ne postoji po Ustavu BiH, ali je uvijek popunjeno, a da je Dom naroda Federacije BiH ustavna kategorija u FBiH, ali nikada ne uspijevaju popuniti ga.
Komentirajući izmjene Ustava o kojima je govorio član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović koji je rekao da bi trebalo razgovarati i o načinu funkcioniranja Vijeće naroda u Republici Srpskoj, Dodik je rekao da je Džaferović posljednji koji bi mogao govoriti o Vijeću naroda u Republici Srpskoj.
“Vijeće naroda u Srpskoj ne postoji po Daytonskom ustavu i to nam je nametnuto od stranaca”, rekao je Dodik i podsjetio da je to aranžman koji je postignut u dogovoru tri naroda – Srba, Hrvata i Bošnjaka i međunarodne zajednice toga vremena, te da je tako koncipirano.
On je napomenuo da je Dom naroda FBiH predviđen Dejtonskim sporazumom, ali da do zadnjih izbora nikada nije bila popunjena “delegacija” Srba kako je traženo Ustavom i da je uvijek ostajalo nepopunjeno nekoliko Srba.
“Nikada nisu htjeli to pitanje riješiti, dok je u Vijeću naroda procedurom predviđeno da se do krajnjih granica popuni broj Hrvata i Bošnjaka, a ako to ne može nikako, onda ih biraju odbornici po skupštinama općina ili gradskim skupštinama. Oni su izborna baza i biraju se do potrebnog broja. U Federaciji to nikada nisu htjeli uraditi”, kazao je Dodik.
Dodik je rekao da u Republici Srpskoj treba razmišljati da se ukine Vijeće naroda, a ne da se “modelira” kako to Džaferović hoće.
“Bolje bi mu bilo da ne poteže to pitanje jer sam sklon da to Vijeće naroda ukinemo budući da nije dio Dejtonskog aranžmana, nego dio nasilja koje je nametnula međunarodna zajednica”, rekao je Dodik.
Na pitanje o sankcijama, Dodik je kazao da su “veliki po pravilu arogantni” i da definicija njihovih novih sankcija kaže: “Ukoliko se ne poštuju ciljevi koje oni postavljaju, bolje ti je onda da uzmeš kalauz i sam sebe zatvoriš”.
“To prolazi samo kod onih koji nemaju karakter. Što se nas tiče mogu prijetiti čime god hoće”, poručio je Dodik i podsjetio da je četiri-pet godina pod tim sankcijama, te da se “ne osjeća loše”.
On je naveo da prema njima nema nikakvu obvezu i da to nema prema zemlji koja sankcionira, a pohvalio je odlazećeg veleposlanika SAD Erica Nelsona koji je u jednoj televizijskoj emisiji u Sarajevu rekao zbog čega su mu uvedene sankcije.
“Nelson je u toj emisiji rekao da su meni uvedene sankcije zbog toga što kršim Daytonski sporazum. Nisam u financijskim malverzacijama i nije teško doći do tog snimka”, naveo je Dodik.
Dodik je rekao da ga se to ne tiče, da je izabran od ovog naroda i da će sve dok ga biraju voditi politike za koje misli da su najbolje za narod i za Republiku Srpsku.
Kako je naveo, nikada nije tražio da se donesu mjere koje su protiv Bošnjaka i Hrvata, kao što to sada traži Džaferović, a pogotovo Željko Komšić za koga je rekao da je ostrašćen da pravi probleme, pa je spomenuo da je i na sastanku s međunarodnim dužnosnicima “prvo napao Hrvatsku u nekom svom obračun u koji on ima s njima”.
“Neka vrše sankcije kakve god hoće. To što oni prijete sankcijama da mi treba da damo Republiku Srpsku – neće je dobiti”, rekao je Dodik.
On je istaknuo da možda postoje neki iz opozicije koji su na to spremni, ali da on nije. Spreman je, kaže, da ostane na politikama koje su ovom narodu poznate, a to je politika jačanja autonomije Republike Srpske i što veće njene samostalnosti u okviru BiH.
“Ukoliko to nije moguće, razgovor o mirnom razdruživanju i stvaranje nezavisne države koja se zove Republika Srpska s pravom da se integrira, odnosno napravi sporazume s drugima, s Federacijom kao i sa Srbijom, eventualno Hrvatskom, Crnom Gorom i svima u regiji”, istakao je Dodik i dodao da je to pravo Republike Srpske.
Smatra da to nikoga ne vrijeđa, da Srpskoj pripada mnogo više po Daytonskom ustavu od onog što danas ima.
“Nama se otima i mi ne želimo da tu otimačinu legaliziramo”, rekao je Dodik.
Suradnju Srpsku sa Srbijom, Rusijom, Kinom ocijenio je kao najbolju moguću, dodao je i da ne bježi od suradnje sa SAD, zemljama EU, kao i da je ponosan što su razvijeni dobri odnosi s Mađarskom koja je doznačila isti broj cjepiva i Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
“Europske integracije da, ali integracije u NATO ne”, rekao je Dodik i napomenuo da i Nato u zaključcima s njihovog summita kaže da je posvećen integracijama Ukrajine i Gruzije i suradnji s BiH, a ne integraciji.
/Srna/HMS/