Hrvatski premijer Andrej Plenković primit će danas, zajedno s potpredsjednikom Vlade rh Tomom Medvedom i ministrom pravosuđa Ivanom Malenicom, hrvatske vojne zapovjednike za koje je tužiteljstvo Bosne i Hercegovine od Hrvatske zatražilo preuzimanje kaznenog progona vezanog uz operaciju Bljesak.

Što hrvatski premijer konkretno kani priopćiti generalima i drugim visokim časnicima protiv kojih se traži kazneni progon, jučer se nije moglo doznati, a nagađati nisu htjeli ni generali.

Neslužbeno se među njima moglo čuti tek kako je pomalo neobično da ih se u Vladu zove tek šest dana nakon što je Hrvatskoj stigla zamolnica tužiteljstva BiH, prenosi Vecernji.hr.

Iz Banskih dvora u javnost su u međuvremenu službeno odaslane umirujuće poruke kako će Hrvatska zaštiti svoje vojne zapovjednike i nacionalne interese, ali i one neslužbene kako bi se generali trebali suzdržati od javnog komentiranja zahtjeva iz BiH, na što generali uzvraćaju – lako je govoriti kada se radi o tuđoj koži.

Pokušaj suđenja Bljesku

– Nije gotovo dok nije gotovo – komentirao nam je jučer jedan od osumnjičenih zapovjednika, uvjeren kako zahtjev tužiteljstva BiH nije dobronamjeran te kako se radi o pokušaju da se sudi čitavoj vojnoj operaciji.

Podsjetimo, o ovim potezima tužiteljstva BiH prvi je u javnosti progovorio predsjednik RH Zoran Milanović, podsjetivši na zaključak kojim je njegova Vlada 2015. godine odlučila da se po sličnim zahtjevima iz BiH neće postupati. A to bi značilo da bi Hrvatska ove zahtjeve trebala odbiti a priori, ne provodeći po njima nikakav postupak.

Za političku reakciju javno su se zauzeli i sami generali, no iz Ministarstva pravosuđa u međuvremenu je poručeno da njihove službe proučavaju dostavljenu dokumentaciju kako bi utvrdile postoje li zapreke da se ona proslijedi DORH-u. Tu odluku Ministarstvo do jučer nije donijelo.

Poručili su nam tek kako se dokumentacija još uvijek analizira, no iz onoga što su zadnjih dana neslužbeno govorili izvori bliski Vladi, u Banskim dvorima nisu skloni da se a priori odbije suradnja na pitanju ratnih zločina, posebno kad se uzme u obzir da je riječ o optužbama koje nitko relevantan u Hrvatskoj, a ni u BiH ne smatra ozbiljnima.

Načelo vladavine prava

Plenković je najavio je da će zapovjednicima na današnjem sastanku objasniti ono što je Vladi u ovom trenutku poznato, a nakon toga će, kaže, donositi odluke kojim koracima zatvarati ovo pitanje. Poručio je kako će se Hrvatska pritom voditi načelom vladavine prava.

– Svaki potez koji radimo treba biti utemeljen na zakonu i na međunarodnim sporazumima koje imamo – istaknuo je premijer, što bi značilo kako ni osobno nije sklon da se čitava stvar završi na pukom političkom odbijanju suradnje. A to znači da će se postupak vjerojatno prepustiti DORH-u, koji je već u više navrata odbio slične zahtjeve iz BiH.

/HMS/

error: Content is protected !!