Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je u četvrtak novu kartu s epidemiološkom situacijom po europskim regijama, na kojoj je hrvatska obala ostala u narančastom, dok je Zagreb iz zelenog prešao u narančasto, a mediteranski konkurenti Hrvatske ostaju većinom u crvenom ili tamno crvenom.
Updated 🚦 maps are online!
— ECDC (@ECDC_EU) August 12, 2021
These maps aim to support the @EUCouncil recommendation on travel measures in the EU during #COVID19 pandemic.
Color-blind friendly map in the next tweet.https://t.co/CcBVx6B0o5 pic.twitter.com/PCbbYoDaUm
Epidemiološka karta ECDC-a za Europu objavljuje se svaki tjedan na temelju 14-odnevne incidencije i udjela pozitivnih testova u ukupnom broju testiranih. Hrvatska je obala na najnovijoj karti ostala u “narančastom”, što znači da je incidencija potvrđenih slučajeva manja od 50, ali je udio pozitivnih veći od 4 posto ili je 14-dnevna stopa između 75 i 200, a udio pozitivnih među testiranima manji od četiri posto.
Grad Zagreb je nakon dugo vremena više nije “zelen”, već je u narančastom, dok su ostale hrvatske regije i dalje označene zelenom bojom.
Karta ECDC-a je savjetodavna, ali se neke države članice oslanjaju na nju prilikom uvođenja epidemioloških restrikcija po povratku u zemlju.
Mediteranski konkurenti Hrvatske u ljetnom turizmu u pravilu imaju lošiju epidemiološku situaciju od hrvatske obale. Samo su dvije grčke regije označene narančastom, dok je ostatak označen crvenom ili tamno crvenom bojom. Tamo crvenom su označeni Cipar, velika većina španjolske i mediteranska obala francuske. Malta, Portugal, Sicilija, Korzika i dio juga Italije su u crvenom.
Najbolja je epidemiološka situacija u srednjoj Europi. Mađarska, Slovačka, Češka i Poljska u potpunosti su u zelenom, kao i veći dio Slovenije i Austrije. U zelenom su i Rumunjska, većina Njemačke i Latvija, dok je ostatak Europe uglavnom označen narančastom ili crvenom bojom.
Zelenom su na karti ECDC-a označene regije u kojima je 14-dnevna stopa zaraženih na 100 tisuća stanovnika manja od 50, a udio pozitivnih na covid-19 od testiranih manji od četiri posto ili je 14-dnevna incidencija manja od 75, a udio pozitivnih manji od jedan posto.
Crvena boja znači 14-dnevnu stopu od 75-200, s udjelom pozitivnih većim od 4 posto te područja u kojima je 14-dnevna stopa zaraženih od 200 do 500, a tamno crvena područja u kojima je 14-dnevna stopa veća od 500.
ECDC procjenjuje rizik od covida-19 po većim statističkim regijama unutar zemlje (NUTS 2).
NUTS 2 statističke regije moraju imati najmanje 800 tisuća stanovnika, a najviše tri milijuna. U Hrvatskoj tako postoje samo četiri NUTS 2 regije – Panonska Hrvatska, Jadranska Hrvatska, Sjeverna Hrvatska i Grad Zagreb.
U Hrvatskoj 333 nova slučaja zaraze, preminule tri osobe
U protekla 24 sata zabilježena su 333 nova slučaja pa je aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1552. Među njima su 192 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga ih je na respiratoru 19. Preminule su tri osobe.
U protekla 24 sata zabilježena su 333 nova slučaja pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 1.552. Među njima su 192 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 19 pacijenata. Preminule su tri osobe.
— Koronavirus.hr (@koronavirus_hr) August 12, 2021
Nastavlja se cijepljenje diljem Hrvatske, danas se bez najave prva doza Pfizerova cjepiva može primiti u Varaždinu, u podrumu Opće bolnice.
Borba protiv koronavirusa nastavlja se diljem svijeta. Kalifornija je postala prva američka savezna država koja je uvela obvezno cijepljenje ili redovito testiranje na koronavirus za sve učitelje i školsko osoblje. U dijelovima Australije, uključujući glavni grad Canberru, uvedena je stroga karantena. Cijepljeno je manje od četvrtine Australaca.
Izvor:hrt.hr