Pretilost ne znači da osoba ima nekoliko kilograma viška ili malo više masnih naslaga oko struka. U zdravstvenom smislu to je znak za uzbunu jer može uzrokovati ozbiljne probleme sa srcem, krvnim žilama, dijabetesom…
Prema CDC-ju, Američkom centru za kontrolu i prevenciju bolesti, zdravstvena stanja koja se dovode u vezu s pretilošću jesu srčane bolesti, moždani udar, dijabetes tipa 2 i neki oblici karcinoma, a zapravo se radi o preranoj smrti koja se može spriječiti.
Prepoznate li znakove pretilosti na vrijeme, možete nešto poduzeti i produljiti si život.
Za početak, izračunajte svoj BMI
Kako biste otkrili nalazite se blizu granice pretilosti, prvo izračunajte vlastiti indeks tjelesne mase.
“BMI i opseg struka su prvi alati kojima ćete procijeniti svoj status i potencijalne rizike. BMI se izračunava tako da težinu u kilogramima podijelite s visinom na kvadrat.
Ako vam je BMI manji od 18,5, prenizak je i na granici ste pothranjenosti.
Ako vam je BMI između 18,5 i 24,9, to se smatra normalnom ili zdravom težinom.
Ako vam je BMI između 25 i 29,9, ulazite u sferu povišene težine i previsokog indeksa tjelesne mase.
Ako vam je BMI 30 i viši, spadate u pretile osobe.
Izmjerite struk
“Još jedan faktor koji može uzrokovati zdravstvene probleme je opseg struka. Pretjerano širok struk i previše masnoće dovodi vas u povećani rizik razvoja dijabetesa tipa 2, visokog krvnog tlaka i bolesti krvožilnog sustava”, ističu u CDC-ju.
Struk vam možda poručuje da vam je zdravlje u opasnosti ako:
Kao muškarac imate opseg struka veći od 100 centimetara.
Kao žena imate opseg struka veći od 90 centimetara.
Kako ispravno izmjeriti opseg struka:
Stanite uspravno i izmjerite metrom tik iznad kukova.
Pazite da metar stoji vodoravno.
Metar stisnite oko struka, ali ne smijete “gužvati” kožu.
Izmjerite struk točno nakon što izdahnete.
Pretilost više pogađa ove grupe ljudi
Nisu svi u istom riziku od pretilosti. Pretilost ne pogađa sve skupine jednako pa provjerite ne pripadate li onoj visokorizičnoj, piše N1.
Prema podacima CDC-ja odrasle osobe crne boje kože najčešće zahvaća pretilost (49.6%), a slijede hispanoamerikanci (44.8%) i bijelci (42.2%).
Što se tiče dobnih skupina, pretilost kod osoba u dobi između 20 i 39 godina obuhvaća njih 40%, osobe u dobi od 40 do 59 godina 44,8%, a kod starijih od 60 godina njih 42,8%.
Što možete učiniti ako brinete da ste pretili?
Nažalost, kratkotrajne i brze dijete ovdje ne mogu pomoći. Stručnjaci savjetuju promjenu životnog stila, a to uključuje zdraviju prehranu i redovitu dnevnu aktivnost.
Te promjene ne mogu doći preko noći, no na duge staze daju najbolje rezultate. Osim što ćete smršavjeti, spriječit ćete i ponovno gomilanje kilograma.
Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem
I zapamtite, ovdje se ne radi samo o težini.
“Pretilost doprinosi razvoju mnogih zdravstvenih problema, od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa do karcinoma. Osim toga pretilost može uzrokovati apneju u snu, otežano disanje i može otežati kretanje. Posebno teško može pogoditi trudnice”, ističe se na stranici CDC-ja.
Također, ne treba zaboraviti da su pretile osobe u riziku od teškog oblika covida-19, prenosi EatThis.
/HMS/