Jedno muslimansko pleme živi po potpuno suprotnim pravilima od svega na što ste navikli – piše žena.blic.hr.

Tuarezi su narod koji pripada drevnim berberskim plemenima, uglavnom su smješteni u Sahari. Ne zna se točno koliko ih ima – između 100.000 i tri milijuna, ali budući da radi o brojnim plemenima različitim po načinu života, mnoge ih spaja samo jezik. Tuarezi su često bili povezani s Muamerom Gadafijem, a vjerovalo se da su upravo Tuarezi skrivali jednog od njegovih sinova, Saifa. Muammar Gaddafi je u Tuarezima je vidio odlučne i vrijedne borce i doveo je mnoge pripadnike ovog naroda u libijsku vojsku.

Tuarege često nazivaju “Plavim narodom” jer vole nositi plavu odjeću. Po vjeri su sunitski muslimani, ali na njihovu vjeru uvelike utječe drevna predislamska tradicija.

image

Predstavljaju jedan od rijetkih muslimanskih naroda gdje, umjesto žena, muškarci pokrivaju lice, ali to nije sve. Prije nego što se pripadnica tog naroda uda, može mijenjati partnere i živi prema istim pravilima i slobodama kao muškarci.

Također, žene ne nose veo, dok ga nose muškarci, i tirkizno plave boje, po kojoj je taj narod i dobio ime. Kad je fotografkinja Henrietta Butler napravila niz fotografija s pripadnicima tog naroda, upitala ih je zašto je to tako. Odgovor je bio da žene imaju prelijepa lica i da žele ih se vidi.

Žene se također mogu razvesti, a nakon razvoda zadržavaju svoju imovinu. Kult matrijarhata toliko je jak da se zet ne usudi jesti u istoj prostoriji sa svojom punicom. Točnije, za muškarca je sramota jesti u sobi s bilo kojom ženom s kojom nema intimnu vezu, a vrhunac bezobrazluka bio bi podijeliti obrok sa svekrvom.

Još uvijek postoje mnoge tradicije koje bi ostatak muslimanskog svijeta smatrao neprihvatljivim, a ovaj muslimanski narod tako živi. Na primjer, muškarci prekrivaju lica, a ne žene. Stručnjaci još uvijek raspravljaju zašto je to tako – dok neki vjeruju da je razlog praktičan – kako bi spriječili da im pijesak uđe u oči, drugi misle da smatraju kako to sprječava da zli duhovi izađu iz osobe u drugo tijelo.

Spolne slobode u tom narodu su velike – muškarac može ući u žensku kuću, ali na sporedni ulaz. Noći provodi sa ženom, dok se ostatak obitelji pretvara da to ne primjećuje. Žena može birati koliko će partnera primiti u kuću i kada će ih primiti. Od ključne je važnosti da sve bude učinjeno diskretno i s najvećim poštovanjem, objašnjava fotografkinja koja je s tim ljudima provodila puno vremena. Zbog tih sloboda, žene tog naroda udaju se kasnije od ostatka muslimanskog svijeta – oko dvadesete godine.

Muškarci zavode žene pjesmama koje im pišu, to je ključni dio udvaranja i prosidbe. Žene su uglavnom pismene pa često i one skladaju pjesme.

Brak ženama ne predstavlja lišavanje slobode. Kuća, kao i sve životinje u njoj, pripadaju ženi. To je najveće bogatstvo na tim prostorima.

– Životinje su život. Pijemo njihovo mlijeko, jedemo njihovo meso, oblačimo njihovu kožu, mijenjamo ih za ono što nam treba. Ako nema životinja, nema ni kuće – objasnili su Tuarezi fotografkinji.

U tom narodu se događa puno razvoda. Kad se to dogodi, ženi ostaju kuća i životinje. Obično su žene te koje traže razvod. Nakon razvoda muškarac se obično vraća u roditeljsku kuću samo s devom.

Razvod nije tragedija tom narodu. Naprotiv, tada se obično organizira velika zabava kako bi ljudi znali da se žena može ponovno udati. Tradicija matrijarhata toliko je jaka da se obiteljsko stablo gleda prema ženskim članovima. Muškarac vjenčanjem prelazi u obitelj supruge, umjesto obrnuto.

Muškarac svoju imovinu ostavlja djeci svoje sestre, umjesto svojoj djeci, jer se smatra kako su djeca njegove sestre bliži korijenu obiteljskog stabla od njegove djece – stvar je u tome što je sestrino dijete sigurno njeno, dok muškarac ne može biti siguran je li njegovo dijete uistinu njegovo – piše žena.blic.hr.

PIŠE PSD

error: Content is protected !!